VIDEO

Incidente după calificarea Legiei din preliminariile UEL. Un jucător al lui Edi Iordănescu, lovit cu o brichetă

Andrei Nicolae Publicat: 18 iulie 2025, 15:31

Comentarii
Incidente după calificarea Legiei din preliminariile UEL. Un jucător al lui Edi Iordănescu, lovit cu o brichetă

Jucător lui Legia, prăbuşit pe gazon / YouTube Legionsci_com

Legia Varşovia s-a calificat joi seara în turul 2 preliminar Europa League, după ce s-a impus cu 1-0 şi în manşa retur a “dublei” cu Aktobe. După meci, jucătorii au vrut să se bucure alături de suporterii care au făcut deplasarea în Kazahstan, însă celebrările au fost oprite de un eveniment regretabil.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Un jucător antrenat de Edi Iordănescu a fost lovit cu o brichetă de metal în cap şi a fost dus la vestiare.

Ce s-a întâmplat după partida dintre Legia Varşovia şi Aktobe

Câştigătoarea Supercupei Poloniei venea în Kazahstan după ce s-a impus în manşa tur a “dublei” cu scorul de 1-0. Aktobe a avut câteva ocazii de a egala situaţia la general şi a avut inclusiv şi un gol anulat pe motiv de offside în minutul 80.

Cu toate acestea, Legia a marcat în prelungiri şi a tranşat soarta calificării. După meci, fotbaliştii antrenaţi de Edi Iordănescu au mers către sectorul unde se aflau suporterii lor, pentru a celebra calificarea.

Din păcate pentru polonezi, un jucător de-ai lor, camerunezul Jean-Pierre Nsame, a fost lovit cu un obiect care ar fi fost o brichetă, potrivit celor de la legionsci.com. Sursa citată a postat inclusiv un videoclip care surprinde momentul în care atacantul se îndreaptă spre tunel cu o compresă pe cap.

Reclamă
Reclamă

Edi Iordănescu, prima reacţie după ce a calificat-o pe Legia Varşovia în turul 2 din Europa League

Legia Varşovia s-a impus cu 1-0 în returul din Kazahstan, iar Edi Iordănescu a subliniat că preferă o astfel de victorie, decât una cu 5-3 sau 4-2. Fostul selecţioner a mai declarat că a fost “nervos” după meciul tur deoarece îşi dorea ca echipa sa să se fi impus la o mai mare diferenţă de scor.

“Prefer să câştigăm cu 1-0, decât cu 5-3 sau 4-2. Am vrut să fim în controlul partidei, cu posesia. Nu am reuşit să facem asta, dar scopul scuză mijloacele. Cel mai important lucru e rezultatul.

Reclamă

Nu sunt surprins, mă aşteptam ca gazdele să joace bine. După primul meci, am fost nervos pentru că am vrut să câştigăm la o diferenţă mai mare. Ştiam că aşa ar fi fost mai uşor pentru noi. Am avut o săptămână lungă şi dificilă de pregătire.

Am câştigat acest meci datorită caracterului nostru, organizării şi luptei până la capăt. Aceste calităţi ne-au ajutat”, a declarat Edi Iordănescu, după Aktobe – Legia Varşovia 0-1, conform meczyki.pl.

Înapoi la Homepage
Comentarii


Reclamă

S-au stabilit semifinalistele din Champions League. Care va fi finala?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
22:53

Universitatea Craiova – Rapid 1-0. Oltenii egalează la puncte liderul U Cluj. Giuleștenii își iau adio de la titlu

22:49

VideoGestul făcut de Jose Mourinho pe teren, imediat după ce Benfica a învins-o dramatic pe Sporting

22:20

LIVE VIDEOSporting – Benfica 1-2. Succes dramatic pentru echipa lui Jose Mourinho, după un final incredibil. Porto joacă ACUM

22:17

VIDEOMomente emoționante înainte de Juventus – Bologna! Alexander Manninger, omagiat de Buffon și Bonucci

22:09

„Mai avem trofee de câștigat”. Vincent Kompany, cu gândul la „triplă” după ce Bayern a câștigat titlul în Bundesliga

22:03

FotoMesaje rasiste afişate de suporterii Craiovei la meciul cu Rapid

1 Motivul incredibil pentru care Rapid şi FC Argeş nu au primit licenţă pentru cupele europene 2 Doliu în fotbalul românesc. Şeful AMFB, Marian Lumînare, a decedat! FRF: “O figură marcantă” 3 E gata! Primul jucător care își anunță plecarea de la Barcelona: „Știu că e finalul” 4 “Aş fi ipocrit” Reacţia lui Cristiano Bergodi după ce Dinamo a încurcat-o serios pe U Cluj în lupta pentru titlu 5 A lipsit de la înmormântarea lui Mircea Lucescu și a rupt tăcerea: „Din păcate…” 6 Când poate deveni Cristi Chivu campion cu Inter în Serie A, după ce Napoli a pierdut cu Lazio
Citește și