Când va reveni pe teren Denis Alibec! Lovitură pentru FCSB

Alex Ioniță Publicat: 17 august 2025, 10:34

Comentarii
Când va reveni pe teren Denis Alibec! Lovitură pentru FCSB

Sport Pictures

Au apărut noi detalii despre starea lui Denis Alibec! Cei de la FCSB au primit vestea ca o lovitură. Iată când va reveni atacantul pe teren.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Alibec s-a confruntat cu probleme medicale încă de la sosirea la FCSB. Acesta a acuzat dureri la genunchi la partida cu CFR Cluj, din Supercupă, fiind scos de pe teren după doar 6 minute.

Când va fi apt de joc Denis Alibec

De atunci, Alibec a mai jucat 45 de minute în manșa retur a „dublei” cu Skhendija și 30 de minute în derby-ul cu Dinamo. Problemele medicale l-au făcut însă să rateze ultimele 3 dueluri jucate de campioană: „dubla” cu Drita și meciul cu Unirea Slobozia.

Acum, potrivit informațiilor oferite de fanatik.ro, FCSB a primit o lovitură. Oficialii campioanei au aflat că Denis Alibec va fi apt de joc abia după pauza cauzată de meciurile echipelor naționale.

Astfel, atacantul roș-albaștrilor va rata partidele de campionat cu Rapid, FC Argeș și CFR Cluj, dar și „dubla” cu Aberdeen, din play-off-ul Europa League.

Reclamă
Reclamă

Atacantul va rata astfel și convocarea la echipa națională, pentru amicalul cu Canada și meciul oficial cu Cipru, din preliminariile pentru World Cup 2026, turneu final care va fi transmis, în exclusivitate, în Universul Antena.

Denis Alibec ar putea juca în aproximativ o lună, la partida dintre FCSB și Csikszereda, care este programată pe 13 septembrie.

Risto Radunovic va reveni pentru “dubla” cu Aberdeen

FCSB va da peste Aberdeen în play-off-ul Europa League, după ce a reușit să o învingă din nou pe Drita în turul 3 preliminar. Elias Charalambous nu a avut la dispoziție toți jucătorii de bază în meciul din Kosovo, însă unul dintre ei ar urma să revină pentru turul cu echipa din Scoția care va avea loc pe 21 august.

Reclamă

Campioana României s-a confruntat cu numeroase accidentări și suspendări în startul de sezon atât la nivel european, cât și intern.

Jucătorul care a ratat ultimele trei meciuri ale FCSB-ului (cele cu Drita și cu Unirea Slobozia din campionat) s-a refăcut după ce și-a tratat pubalgia care l-a ținut pe termen scurt departe de gazon, potrivit Fanatik. Radunovic a mers în Serbia la un specialist în tratarea acestor probleme medicale și șansele să revină pe teren pentru meciurile cu Aberdeen sunt mari.

Pentru a nu-l forța, Elias Charalambous nu îl va folosi în meciul cu Rapid de duminică, astfel încât să aibă încă puțin timp să se recupereze și să fie apt 100% pentru turul cu echipa care a câștigat Cupa Scoției în sezonul trecut. Ultimul meci în care a jucat Radunovic a fost derby-ul pierdut cu Dinamo cu scorul de 4-3.

În locul muntenegreanului, Charalambous l-a folosit pe acea poziție pe Pantea, care deși nu a arătat rău, nu se compară cu omul de bază de pe acel post. FCSB va da peste Rapid mâine de la ora 21:30, după care o va întâlni pe Aberdeen în deplasare, joi de la ora 21:45.

Înapoi la Homepage
Comentarii


Reclamă

Cine va câştiga titlul în Premier League, în acest sezon?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
23:58 28 apr.

Record absolut în UEFA Champions League! Nu s-a mai întâmplat niciodată în istorie așa ceva

23:57 28 apr.

PSG – Bayern 5-4. Victorie fantastică pentru deținătoarea trofeului! Urmează un retur de foc la Munchen

23:11 28 apr.

Jucătorii lui Bayern fac scandal! De ce a fost dat penalty, deși mingea nu l-a lovit direct în mână pe Davies

22:49 28 apr.

Diego Maradona, selecționerul: costume stil „Goodfellas”, două ceasuri și o promisiune „nebună”

22:39 28 apr.

Veste uriaşă dată de Radu Miruță pentru Steaua. Ce companii private se implică să ducă echipa în Liga 1

22:38 28 apr.

Harry Kane a scris istorie în PSG – Bayern! Atacantul englez, bornă unică în istoria UEFA Champions League

1 Antrenorul care i-a spus “Da” lui Gigi Becali şi e gata să semneze cu FCSB: “E deja la Bucureşti” 2 Gigi Becali, ultimele detalii despre noul antrenor de la FCSB: “El e norocosul” 3 Florin Tănase a numit antrenorul pe care îl vrea la FCSB: “A avut rezultate incredibile” 4 Radu Drăguşin pleacă în Germania. Şi-a dat acordul pentru un transfer de 20 de milioane de euro! 5 Vestea pe care o așteptau toți fanii Interului! Decizia luată de Procuratură, în scandalul cu arbitraje 6 Transfer de ultimă oră anunțat de Gigi Becali! Pe cine aduce la FCSB
Citește și