Cristi Chivu, declaraţii uriaşe despre Ajax: “Fundamentul a ce sunt eu acum ca persoană”

Publicat: 17 septembrie 2025, 9:32

Comentarii
Cristi Chivu, declaraţii uriaşe despre Ajax: Fundamentul a ce sunt eu acum ca persoană

Cristi Chivu, pe banca lui Inter - Profimedia Images

Cristi Chivu (44 de ani) nu a uitat cei patru ani petrecuţi în Olanda, la Ajax, între 19 şi 23 de ani, şi a vorbit despre cât de importantă a fost experienţa de la Amsterdam, acolo unde a fost căpitan într-o echipă din care mai făceau parte Zlatan Ibrahimovic Rafael van der Vaart sau Wesley Sneijder.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Chivu a ajuns la Amsterdam din postura de adversar: cel care a reuşit dubla campionat – cupă în 2001-2002 va debuta în Liga Campionilor pe banca lui Inter, chiar pe Johan Cruijff Arena, miercuri seară, de la ora 22:00.

Cristi Chivu, declaraţii uriaşe despre Ajax

“Am înţeles 80% din ce aţi vorbit cu Dumfries. Am mai spus, sunt recunoscător pentru tot ce am trăit în acest club, în acest oraş şi în această ţară. Am petrecut aici 4 ani din viaţă care au fost importanţi pentru mine. Eram un adolescent când am ajuns aici şi am plecat bărbat.

Am fost mândru de ce am făcut aici. Am vrut mereu să reprezint clubul cel mai bine posibil. Alegerea pe care am făcut-o şi opţiunile mele de a creşte ca jucător şi ca persoană au fost în altă ţară. A trebuit să plec de la Ajax şi din această ţară.

Ajax mi-a rămas totdeauna în inimă şi în minte pentru că ce am ajuns eu acum la aproape 45 de ani, a fost fundamentul a ce sunt eu acum ca persoană. Vreau să îi mulţumesc acestei ţări pentru că m-a făcut o persoană mai bună şi un sportiv mai bun”, a spus Chivu, la conferinţa de presă.

Reclamă
Reclamă

În cei patru ani petrecuţi la Ajax, fostul fundaş a adunat 142 de meciuri şi 13 goluri. El a fost vândut apoi la Roma, pentru 18 milioane de euro.

Înapoi la Homepage
Comentarii


Reclamă

Ştim toate echipele calificate la World Cup 2026. Cine va câştiga trofeul?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
13:06

Ioan Ovidiu Sabău, sunat de Răzvan Burleanu. Ce i-a propus preşedintele FRF: “Am fost nevoit”

12:54

Ar fi încă o lovitură teribilă pentru Italia! Ceferin o ameninţă că poate pierde organizarea EURO 2032

12:41

Florin Talpan, făcut praf: “Zici că e o babă în piață, care negociază prețul la ceapă”

12:31

S-a decis o altă plecare de la FCSB! Gigi Becali şi Mihai Stoica îi aduc înlocuitor

12:27

Răzvan Burleanu şi Mihai Stoichiţă, în vizită la spital la Mircea Lucescu: “Nu e omenește aşa?”

11:48

Starul care tremură pentru un loc în lotul Angliei pentru World Cup 2026! Anunţul făcut de Thomas Tuchel

1 EXCLUSIV“Ne facem de râs, e o ruşine” Andrei Raţiu a răspuns şi acuzaţiilor la adresa lui legate de Mircea Lucescu! 2 Filipe Coelho a semnat! Anunţul despre antrenorul Universităţii Craiova: “Mult succes” 3 Gigi Becali pierde dreptul de a folosi numele Steaua și procesul pentru 37 de milioane de euro. Decizia luată de CCR 4 Declaraţia incredibilă a preşedintelui Federaţiei Italiene după dezastrul din Bosnia! Jignire uriaşă 5 3 jucători, OUT de la FCSB! Decizia luată de Mirel Rădoi 6 Universitatea Craiova dă lovitura! Jucătorul care pleacă în Bundesliga pe 3 milioane de euro: “Negocieri avansate”
Citește și