Închide meniul

Ilkay Gundogan, mesaj pentru Pep Guardiola după plecarea de la Manchester City: “El mi-a dat tot ce am vrut”

Alex Ioniță Publicat: 17 septembrie 2025, 17:46

Comentarii
Ilkay Gundogan, mesaj pentru Pep Guardiola după plecarea de la Manchester City: El mi-a dat tot ce am vrut

Profimedia

Mijlocaşul Ilkay Gundogan, fostul căpitan al echipei Manchester City, i-a mulţumit lui Pep Guardiola pentru că i-a oferit tot ce a vrut în fotbal, conform agenţiei DPA.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Veteranul german s-a alăturat echipei Galatasaray Istanbul, liber de contract, în această lună, după opt sezoane petrecute la City în două mandate în care a câştigat cinci titluri în Premier League şi un trofeu în Liga Campionilor.

Ilkay Gundogan a avut un mesaj pentru Pep Guardiola după plecarea de la Manchester City

În vârstă de 34 de ani, Gundogan a fost primul care a semnat în 2016 în mandatul lui Guardiola şi s-a încununat cu tripla din 2023, notează agerpres.ro.

A petrecut un an la FC Barcelona, după care a revenit pe Etihad Stadium, sub comanda lui Guardiola, în sezonul trecut.

Gundogan, care a câştigat de asemenea de două ori Cupa Angliei şi Cupa Ligii de patru ori, a declarat pentru canalele media ale clubului: ”A fost extraordinar. Aş spune că este mai mult decât o relaţie simplă de antrenor – jucător. Este mai mult decât atât.”

Reclamă
Reclamă

”El mi-a dat tot ce am vrut în fotbal. Am învăţat atât de mult. El a avut un impact uriaş asupra carierei mele şi cred că fără el nu ar fi fost posibil să obţin şi să obţinem ceea ce am reuşit’‘, potrivit fotbalistului german.

”Cred că fiecare jucător care a jucat sub coordonarea sa, în special în perioada de la Manchester City, va spune probabil acelaşi lucru, că suntem foarte recunoscători şi că ne simţim privilegiaţi că am avut oportunitatea să lucrăm cu cel mai bun”, potrivit lui Ilkay Gundogan, care a marcat 65 de goluri în 358 de apariţii în tricoul lui City.

Plecarea sa de la City a fost privită ca o încercare de modelare a echipei după o campanie dezamăgitoare în sezonul 2024-2025.

Reclamă

Ilkay Gundogan a vorbit și despre transferul la Galatasaray

Ca un jucător cu origini în Turcia, şansa de a-şi încheia cariera cu Galatasaray a contat foarte mult.

”Trăiesc emoţii amestecate, ca să fiu sincer”, a spus Gundogan într-un interviu înregistrat pe Stadionul Ataturk din Istanbul, unde City a câştigat trofeul Ligii Campionilor în urmă cu doi ani.

”Desigur, pentru că am fost la club timp de opt ani, să adun atâtea amintiri, majoritatea frumoase şi unele de succes, iar apoi să mă alătur clubului meu din copilărie, club pe care l-am susţinut în calitate de copil şi pe care toată familia mea l-a susţinut”, potrivit lui Gundogan.

”Să revin în ţara mea natală este ceva la care privesc cu încredere şi care mă face cu adevărat fericit”, a mai explicat mijlocaşul german.

Înapoi la Homepage
Comentarii


Reclamă

Va reuşi FCSB să prindă play-off-ul în acest sezon?
Loading ... Loading ...
Citește și:
21:00
Coșmarul continuă pentru Vladislav Blănuță! Românul, autogol la primul meci ca titular în Ucraina
20:36
LIVE SCOREOlympiacos – Pafos 0-0, cu Istvan Kovacs la centru! Vlad Dragomir, titular. Marian Barbu a acordat un penalty
20:36
VideoJurnal Antena Sport | Românii sunt lei în Anglia
20:33
VideoJurnal Antena Sport | Pirații din Filipine
20:27
“O rușine”. Răzvan Lucescu și jucătorii de la PAOK, “făcuți praf” de suporteri. Ce a strigat galeria
20:23
Istvan Kovacs a eliminat un jucător de la Pafos, în meciul cu Olympiacos! Bruno a văzut 2 „galbene” în 11 minute
1 VIDEOGabi Tamaş şi Dan Alexa, luaţi cu maşina de poliţie în Asia Express. Ce li s-a putut întâmpla celor doi pe “Drumul Eroilor” 2 Gică Hagi a jucat în Legends Charity Game. “Regele” s-a remarcat imediat în meciul în care au evoluat nume uriaşe 3 Jose Mourinho revine! Îi ia locul antrenorului demis după umilinţa din Champions League 4 Petrolul Ploieşti i-a găsit înlocuitor lui Liviu Ciobotariu! Va reveni pe Ilie Oană după ce îşi va rezilia contractul 5 Marius Şumudică a bătut palma cu noua echipă, după ce a refuzat să revină în Liga 1: “M-am înţeles” 6 “Vor fi scoşi de pe listă”. Mihai Stoica, anunţ despre schimbările de lot pregătite de Gigi Becali la FCSB
Citește și