Alexandru Maxim e în formă maximă în Turcia. Capitolul la care îl întrece momentan pe Mauro Icardi

Andrei Nicolae Publicat: 5 octombrie 2025, 19:27

Comentarii
Alexandru Maxim e în formă maximă în Turcia. Capitolul la care îl întrece momentan pe Mauro Icardi

Alexandru Maxim, după un gol marcat pentru Gaziantep / X Gaziantep FK

Alexandru Maxim a marcat un nou gol pentru Gaziantep, formația din Turcia la care evoluează din anul 2020, cu o pauză de jumătate de sezon în care a jucat la Beșiktaș. În cel mai recent meci din campionat, mijlocașul a înscris de la punctul cu var în duelul contra celor de la Karagumruk, “lanterna roșie” din Superligă.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Fotbalistul român a ajuns în acest moment la două goluri în noul sezon, cifră la care se adaugă și cele patru pase decisive pe care le-a dat în primele opt etape. Gaziantep e una dintre cele mai bune echipe din Turcia, fiind clasată pe locul 4, cu mențiunea că sunt câteva echipe sub ea care au un meci în minus.

Alexandru Maxim, peste Mauro Icardi la contribuții de gol

Odată cu reușita din meciul contra lui Karagumruk, Maxim a ajuns la șase contribuții de gol în acest sezon, un capitol la care se află pe locul secund în acest moment în campionatul Turciei. Singurul care îl devansează pe căpitanul lui Gaziantep este nigerianul Paul Onuachu, atacantul celor de la Trabzonspor, care are șapte (șase goluri și un assist).

În această ierarhie, Maxim îl devansează pe Mauro Icardi, unul dintre starurile Superligii. Atacantul lui Galatasaray are cinci reușite, însă și un meci în minus.

Reclamă
Reclamă

Grație prestației sale din meci, Maxim a fost notat cu 7.2 pe site-ul SofaScore.

Înapoi la Homepage
Comentarii


Reclamă

Cine va câştiga titlul în Premier League, în acest sezon?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
13:10

VIDEORomânia – Olanda 7-0. Tricolorii au făcut spectacol la debutul la Campionatul Mondial de hochei, Divizia I/B

12:56

Pe cine pariază Jurgen Klopp că va fi starul Mondialului: „E fantastic! A arătat deja ce poate!”

12:35

Victor Piţurcă a propus un antrenor la FCSB: “Ar putea veni foarte bine”. A numit o singură problemă

12:33

Revoluție la CFR! Varga anunță 2 mutări importante în conducere: „Facem performanță” Ce se întâmplă cu Mureșan

12:05

VideoToată lumea la World Cup 2026, toată lumea în Universul Antena! Povestea României la Cupa Mondială 1994

11:38

„Cât tupeu!” Faza care nu s-a văzut la TV! Ce i-a făcut un copil de mingi lui Neuer

1 Antrenorul care i-a spus “Da” lui Gigi Becali şi e gata să semneze cu FCSB: “E deja la Bucureşti” 2 Gigi Becali, ultimele detalii despre noul antrenor de la FCSB: “El e norocosul” 3 Florin Tănase a numit antrenorul pe care îl vrea la FCSB: “A avut rezultate incredibile” 4 Radu Drăguşin pleacă în Germania. Şi-a dat acordul pentru un transfer de 20 de milioane de euro! 5 Vestea pe care o așteptau toți fanii Interului! Decizia luată de Procuratură, în scandalul cu arbitraje 6 Transfer de ultimă oră anunțat de Gigi Becali! Pe cine aduce la FCSB
Citește și