Închide meniul

Jannik Sinner, forțat să abandoneze de la Shanghai. Campionul en-titre din China, OUT din turul 3

Andrei Nicolae Publicat: 5 octombrie 2025, 20:08

Comentarii
Jannik Sinner, forțat să abandoneze de la Shanghai. Campionul en-titre din China, OUT din turul 3

Jannik Sinner șchiopătând la Shanghai / X The Tennis Letter

Tenismenul italian Jannik Sinner, deţinătorul titlului, a abandonat duminică în turul al treilea al turneului ATP Masters 1.000 de la Shanghai (China), dotat cu premii totale de 9.196.000 de dolari.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Sinner, numărul 2 mondial, s-a retras în setul al treilea al meciului cu olandezul Tallon Griekspoor, după ce a acuzat o problemă musculară la piciorul drept.

Sinner, OUT de la Shanghai

Italianul reuşise să câştige primul set la tie-break (7-6), în timp ce olandezul s-a impus cel de-al doilea set (7-5) şi conducea cu 3-2 în decisiv, în momentul retragerii lui Sinner.

În optimile de finală, Tallon Griekspoor, cap de serie numărul 27, îl va avea ca adversar pe monegascul Valentin Vacherot, venit din calificări, care a profitat la rândul său de abandonul cehului Tomas Machac, la scorul de 6-0, 3-1 în favoarea jucătorului din principat, potrivit agerpres.ro.

Reclamă
Reclamă

Rezultate – turul 3:

  • Gabriel Diallo (Canada/N.31) – David Goffin (Belgia) 3-0 (abandon Goffin)
  • Zizou Bergs (Belgia) – Francisco Cerundolo (Argentina/N.19) 7-6 (7/1), 6-3
  • Jaume Munar (Spania) – Yoshihito Nishioka (Japonia) 6-4, 5-7, 6-1
  • Novak Djokovic (Serbia/N.4) – Yannick Hanfmann (Germania) 4-6, 7-5, 6-3
  • Giovanni Mpetshi Perricard (Franţa/N.32) – Taylor Fritz (SUA/N.5) 6-4, 7-5
  • Holger Rune (Danemarca/N.10) – Ugo Humbert (Franţa/N.21) 6-4, 6-4
  • Valentin Vacherot (Monaco) – Tomas Machac (Cehia/N.20) 6-0, 3-1 (abandon Machac)
  • Tallon Griekspoor (Olanda/N.27) – Jannik Sinner (Italia/N.2) 6-7 (3/7), 7-5, 3-2 (abandon Sinner)
Înapoi la Homepage
Comentarii


Reclamă

Cine va fi golgheterul Champions League în sezonul 2025-2026?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
23:32
Alexandru Cicâldău și-a pus cenușă în cap, după eșecul cu FCSB: „Îmi cer scuze”
23:29
Mirel Rădoi s-a enervat după FCSB – Craiova 1-0: “Dacă începem să inventăm…”! A anunţat un protest
23:15
LIVE VIDEOPorto – Benfica LIVE VIDEO 0-0. Jose Mourinho revine pe Dragao. A început meciul
23:15
VIDEOSporting Lisabona – Braga 1-1. Campioana en-titre pierde în prelungiri cele trei puncte
23:12
Vladimir Screciu, discurs vehement la adresa arbitrajului, după eșecul cu FCSB: „Sunt supărat”
23:06
Gigi Becali nu se “îmbată cu apă rece” după FCSB – Univ. Craiova: “Ce, am câștigat un meci și ridic nasul sus”
1 Ioan Ovidiu Sabău pleacă de la U Cluj. Antrenorul favorit să-i ia locul pe banca clujenilor 2 “Nu mai facem” Jucătorii FCSB-ului s-au revoltat! S-au opus, în frunte cu liderul lor 3 VIDEOIanis Hagi, gol superb din lovitură liberă pentru Alanyaspor! A pasat decisiv la golul secund 4 Omul meciului Inter – Cremonese 4-1 i-a mulţumit lui Chivu: “E important să îl am antrenor” 5 Rapid vrea un jucător de la o rivală din Liga 1, după ce a urcat pe primul loc. Anunţul lui Victor Angelescu 6 VIDEOGeorge Russell, pole-position în Marele Premiu de la Singapore. Cursa e duminică (14:45, Antena 1 şi AntenaPLAY)
Citește și