Discursul dur al lui Ion Ţiriac: “Voi, proştilor şi incompetenţilor!”

Publicat: 7 octombrie 2025, 12:24

Comentarii
Discursul dur al lui Ion Ţiriac: Voi, proştilor şi incompetenţilor!

Ion Ţiriac, în timpul unui eveniment - Hepta

Ion Ţiriac a avut un nou discurs dur la adresa autorităţilor din România şi i-a dat exemplu pe Viktor Orban sau Lech Walesa (fostul preşedinte al Poloniei), atunci când a vorbit despre felul în care politicienii români gestionează relaţia cu puterile Europei.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Ţiriac a dezvăluit şi că a fost dezamăgit de o promisiune pe care i-a făcut-o fostul preşedinte al României, Klaus Iohannis, pe care acesta nu mai onorat-o, legată de sportul românesc.

Discursul dur al lui Ion Ţiriac: “Voi, proştilor şi incompetenţilor”

“Nu regret nimic. Stau în poziția în care stau, mă ocup mai mult de ce pot să fac și eu, să ajut în dreapta, în stânga, cu sportul ăsta. Este impresionant cât de degradant și de complicat e și câtă birocrație există în țară. Am o ușă deschisă oricând la prim-ministru.

Cu fostul președinte, învățătorul, am avut o relație bună. (n.r. Cu Iohannis?) O singură dată am fost cu șapca în mână: <<Am venit și eu la dumneavoastră că am o problemă>> / <<(n.r. imită tonul lent și apăsat al lui Iohannis) Spune, domnu’ Țiriac!>>.

I-am zis: <<Nu vreți să angajați un om?! Că noi, de dimineață de la șase până seara la șase, ne-am terminat sportul. Nu mai este nimic în țara asta. E păcat de Dumnezeu. Avem un tineret care e bolnav tot. În orice clasă, jumătate e scutită de la mizerabila aia oră de sport care e voluntară>>.

Reclamă
Reclamă

<<(n.r. revine la tonul lui Iohannis) Domnu’ Țiriac, îți promit că iau doi oameni, nu unul>>. N-a luat. Însă faptul că nu există niciun om care să poată să pună piciorul în prag aici… Tare drag mi-ar fi să am un Orban, tare drag să am un Lech Walesa.

Pe cine să ai să stea cu piciorul în prag?! Să stea drept la Bruxelles, acolo, și să spună: <<Un moment! Eu sunt granița Europei! M-ați făcut prost, incompetent — aveți dreptate. Dar voi, proștilor și incompetenților, dacă erați mai competenți decât mine, veneați și făceați ceva, dacă tot suntem Uniunea Statelor Europene!>>”, a spus Ţiriac, citat de iamsport.ro.

Reclamă
Înapoi la Homepage
Comentarii


Reclamă

Unde se va opri Bodo/Glimt în această ediţie a Ligii Campionilor?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
16:33

Primă „extraterestră” pe care jucătorii de la Galatasaray o au promisă dacă elimină Liverpool

16:07

Costel Gâlcă, mesaj de mobilizare înainte de Rapid – Dinamo: „O opțiune de a intra în istoria clubului”

15:44

Universitatea Craiova – FC Argeș LIVE TEXT (20:30). Acțiunea din play-off începe. Echipele probabile

15:23

VIDEONicolae Stanciu a “rupt blestemul”. Mijlocașul a marcat după 7 luni de secetă chiar în fața fostei echipe

14:58

Ce face azi arbitrul „bandit” care a eliminat Italia de la Mondialul din 2002 și a fost închis pentru trafic de droguri

14:56

Mircea Lucescu s-a decis. Un jucător de la FCSB va fi convocat în locul accidentatului Louis Munteanu

1 Mihai Stoica a găsit primul transfer pentru la vară la FCSB: “E foarte bun. Rămâne liber” 2 Ce se întâmplă cu Dennis Politic, după venirea lui Mirel Rădoi la FCSB: “Există speranţe” 3 Gigi Becali, o nouă “săgeată” spre Mihai Stoica: “Poate n-ar trebui să vă spun asta, dar vă spun” 4 Antrenorul lui Celta Vigo, reacţie superbă după gafa lui Ionuţ Radu din Celta Vigo – Lyon 1-1: “Sunt mândru” 5 Filipe Coelho a auzit ce a spus Mirel Rădoi despre el și nu s-a ferit să dea replica: “Al meu? Nu” 6 Foto“Cea mai frumoasă fată din lume”, gata de nuntă. S-a logodit cu un bărbat celebru
Citește și