Sepsi Sfântu Gheorghe a fost protagonista uneia dintre cele mai mari surprize în ediția precedentă a Ligii 1, când a retrogradat direct în liga a doua, după acel meci de coșmar cu Unirea Slobozia.
Roland Niczuly a greșit decisiv în jocul disputat la acea vreme la Clinceni, iar de atunci, portarul dorit la un moment dat de cluburile importante din Liga 1 a fost pus pe liber de oficialii clubului covăsnean.
Roland Niczuly, fără speranțe că va reveni pe gazon
Vinovat pentru retrogradarea celor de la Sepsi Sfântu Gheorghe, Roland Niczuly a fost pus de atunci pe liber de patronul Laszlo Dioszegi. Cu toate că mai are contract până în vara anului 2027, el nu a mai jucat deloc pentru gruparea covăsneană.
El a cerut 130.000 de euro pentru rezilierea contractului, însă conducerea clubului din Sfântu Gheorghe a refuzat și i-a aplicat acestuia o corecție. Niczuly nu a mai jucat niciun meci de atunci, iar finanțatorul clubului a explicat că nici nu va mai bifa vreun meci pentru această echipă.
„Niczuly e în cadrul lotului, face antrenamente. Nu ne mai bazăm pe el, am spus din prima. El stă aici cu colegii, face antrenamente. Trec zilele și primește salariul.
Mai are contract pe aproape doi ani, până în vara anului 2027. Nu avem ce să facem, noi am semnat contractul. Lăsăm să treacă timpul”, a declarat Laszlo Dioszegi, potrivit gsp.ro.
- Echipa patronată de frații Pavăl, încă o victorie uriașă în Liga 2. De când nu a mai pierdut și ce loc ocupă
- Sepsi a umilit-o pe Reşiţa, 5-0! Liderul Corvinul a făcut egal cu CS Dinamo! Toate rezultatele şi clasamentul
- “Caz penal” Ministrul Apărării s-a revoltat contra CSA, după ce a anunţat că vrea să schimbe legea pentru Steaua
- Steaua București, victorie după trei eșecuri consecutive în Liga 2. „Militarii” s-au chinuit cu CSM Slatina
- Steaua București, spre prima ligă! Ministrul Apărării s-a decis: „Se merge cu amândouă în paralel!”
































