Închide meniul

Austria renunță la o regulă care a generat controverse în Liga 1: “Cluburile au votat în unanimitate”

Andrei Nicolae Publicat: 16 octombrie 2025, 12:16

Comentarii
Austria renunță la o regulă care a generat controverse în Liga 1: Cluburile au votat în unanimitate

Jucătorii lui Sturm Graz, liderul din Austria, bucurându-se / Profimedia

Campionatul Austriei, care se desfășoară sub același tip de format ca cel al României, va suferi o modificare importantă începând cu sezonul viitor. Cei ce se ocupă de soarta competiției intitulată Bundesliga au decis ca punctele din play-off și play-out să nu mai fie înjumătățite.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

CEO-ul campionatului, Christian Ebenbauer, a făcut acest anunț, spunând că regula pe care urmează să o schimbe a fost un subiect adus des în discuție. Aceeași situație se întâmplă și în România, unde înjumătățirea punctelor după play-off și play-out a împărțit Liga 1 în două tabere.

Austria schimbă regulile

Țara din centrul Europei a decis să își desfășoare campionatul pe sistemul play-off / play-out din anul 2018, iar de atunci formatul a fost identic cu cel din România. În Austria sunt 12 formații, linia se trage chiar la jumătate, după care primele șase cluburi se bat pentru titlu, iar celelalte pentru evitarea retrogradării.

Totul urmează să se schimbe însă din sezonul viitor, după ce toate cluburile au votat pentru eliminarea regulii potrivit căreia punctele se înjumătățesc:

Formatul cu 12 echipe s-a dovedit un adevărat succes de la introducerea lui, în 2018. În vreme ce formatul a fost în general satisfăcător, mai ales din perspectiva sportivă, înjumătățirea punctelor după sezonul regular a fost un subiect adus recurent în discuție.

Reclamă
Reclamă

Cluburile au votat acum în unanimitate să suspende înjumătățirea punctelor începând din sezonul următor. Totuși, suntem convinși că formatul rămâne atractiv și că oferă multe elemente entuziasmante pe parcursul întregului sezon“, a anunțat Christian Ebenbauer, potrivit gsp.ro.

În Liga 1, Dan Petrescu a fost de-a lungul timpului unul dintre cei mai mari contestatari ai acestei reguli. În trecut, fostul antrenor de la CFR Cluj spunea că “înjumătăţirea punctelor este cea mai mare prostie din istoria fotbalului“.

Din sezonul viitor, Belgia, o altă țare care avea sistemul de play-off / play-out, va renunța complet la acest format.

Reclamă
Înapoi la Homepage
Comentarii


Reclamă

O va duce Mirel Rădoi pe FCSB în Conference League?
Loading ... Loading ...
Citește și:
0:01
Incredibilul Thibaut Courtois! Performanţa fabuloasă realizată de belgian în Real Madrid – Manchester City 3-0
23:55 11 mart.
Real Madrid – Manchester City 3-0. Madrilenii, cu un pas în sferturi după hat-trick-ul lui Valverde. Bodo/Glimt, o nouă surpriză
23:48 11 mart.
Fede Valverde i-a uimit pe toţi! Ce a apărut pe contul oficial al Ligii Campionilor după hattrick-ul fabulos
22:57 11 mart.
Gigi Becali a rostit trei nume: Băluță, Cicâldău şi Macalou! “Am făcut ce am vrut eu…”
22:54 11 mart.
Fede Valverde, hattrick fabulos cu Manchester City! La primul gol pasa i-a fost dată de Courtois!
22:47 11 mart.
Puştiul de 18 ani de la Real Madrid a scris istorie! A doborât recordul lui Raul la meciul cu Manchester City
1 S-a supărat şi a plecat de la FCSB! Mihai Stoica a confirmat: “Am semnat încetarea contractului” 2 Ce fost jucător de la Rapid a adus Mirel Rădoi la FCSB. A dat echipa în judecată, după şapte sezoane bifate în Giuleşti 3 Gică Popescu ştie cine îl poate învinge pe Răzvan Burleanu în lupta pentru şefia FRF: “Unul singur” 4 Rapid vrea să transfere atacantul momentului din Liga 1! Şi FCSB s-a interesat de el 5 Liber la FCSB! Ce anunţ face Iuliu Mureșan despre transferul lui Matei Ilie 6 Mircea Lucescu a decis! Echipa de play-off de la care nu va convoca jucători pentru barajul Turcia – România: “Nu ne supărăm”
Citește și