Rădoi a acuzat arbitrajul după Craiova – Rapid 2-2: “Trebuie să intervină altcineva”! “Săgeţi” către giuleşteni

Publicat: 3 noiembrie 2025, 9:51

Comentarii
Rădoi a acuzat arbitrajul după Craiova – Rapid 2-2: Trebuie să intervină altcineva! Săgeţi către giuleşteni

Mirel Rădoi la conferinţa de presă

Mirel Rădoi (44 de ani) a criticat brigada de arbitri, condusă de Marcel Bîrsan (43 de ani), de la derby-ul Universitatea Craiova – Rapid 2-2.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

La conferinţa de presă de după partidă, Mirel Rădoi a dat de înţeles că Rapid a fost ajutată de arbitri, prin maniera în care centralul Bîrsan a condus partida.

Mirel Rădoi: “În momentul în care o echipă nu iese din jumătatea ei, trebuie să intervină altcineva”

Rădoi a trimis “săgeţi” şi către giuleşteni, sugerând că aceştia “au fugit” de joc. Rădoi a transmis tranşant că principiile sale sunt clare, să se joace fotbal cât mai mult şi elevii săi să nu apeleze la trageri de timp.

(n.r. Cum ţi s-a părut arbitrajul? Aveţi jucători care au luat cartonaş galben fără să fi intrat pe teren) În momentul în care o echipă nu iese din jumătatea ei, trebuie să intervină altcineva. Ca să poată să îi ducă 60-70 de metri, iar minge lungă, iar ne întoarcem.

Dar asta e, nu e niciun fel de problemă. Mergem în continuare, iar 60-70 de metri, iar facem 2-2, iar mai pierdem o partidă, dar principiile nu le schimbăm.

Reclamă
Reclamă

Mirel Rădoi nu a menajat echipa lui Gâlcă: “Vrei să iei campionatul, ai mingea lângă tine, dar nu o iei”

Vrei să iei campionatul, ai mingea lângă tine şi nu vrei să o iei, astea nu mai depind de noi. Noi, ceea ce putem să facem, să îmbunătăţim timpul efectiv de joc, să repunem mingile cât mai repede, să învăţăm jucătorii să nu se tăvălească pe jos, să nu lăsăm doctorul să intre decât dacă e ceva grav, o lovitură la cap. Astea sunt principiile care o să guverneze echipele unde voi fi antrenor”, a declarat Mirel Rădoi la conferinţa de presă de după meciul Universitatea Craiova – Rapid 2-2.

Florin Prunea a catalogat prestaţia lui Marcel Bîrsan drept una “penibilă”, dându-i dreptate lui Mirel Rădoi. Tehnicianul Universităţii Craiova a părăsit, la un moment dat, banca tehnică, în timpul meciului, după ce Bîrsan nu a acordat iniţial lovitură de pedeapsă la duelul din careu dintre Aioani şi Etim. Ulterior Rădoi s-a întors de la vestiare. Bîrsan a acordat, în cele din urmă, penalty, după consultarea VAR.

“A avut o evoluție penibilă Bîrsan. El n-a dat penalty. Îi dau dreptate lui Mirel! Dacă ai două faze așa de simple, te scoate din minți”, a declarat Florin Prunea pentru digisport.ro.

Reclamă
Înapoi la Homepage
Comentarii


Reclamă

Ştim toate echipele calificate la World Cup 2026. Cine va câştiga trofeul?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
14:21

Răsturnare de situaţie! Mirel Rădoi a anunţat revenirea lui Ștefan Târnovanu în poarta FCSB

13:55

EXCLUSIVPrima condiţie pe care FRF i-a refuzat-o lui Gică Hagi, în negocierile pentru preluarea naţionalei României

13:42

Mircea Lucescu şi-a încheiat mandatul de selecţioner al României. Anunţul oficial făcut de Răzvan Burleanu

13:30

Mircea Lucescu va avea un nou rol la FRF. Răzvan Burleanu: “Își dorește să ajute fotbalul românesc”

13:21

Lamine Yamal nu prinde top 5. Salariile uriaşe pe care le au starurile din La Liga

13:14

Foto„Căpcăunul” lui CFR Cluj revine în Europa ca antrenor și se pregătește de Champions League: „Orice efort e răsplătit!”

1 EXCLUSIV“Ne facem de râs, e o ruşine” Andrei Raţiu a răspuns şi acuzaţiilor la adresa lui legate de Mircea Lucescu! 2 Filipe Coelho a semnat! Anunţul despre antrenorul Universităţii Craiova: “Mult succes” 3 Gigi Becali pierde dreptul de a folosi numele Steaua și procesul pentru 37 de milioane de euro. Decizia luată de CCR 4 Declaraţia incredibilă a preşedintelui Federaţiei Italiene după dezastrul din Bosnia! Jignire uriaşă 5 3 jucători, OUT de la FCSB! Decizia luată de Mirel Rădoi 6 Universitatea Craiova dă lovitura! Jucătorul care pleacă în Bundesliga pe 3 milioane de euro: “Negocieri avansate”
Citește și