“Sunt nişte gene care determină producţia lui. Se pare că la alergici aceste gene sunt deficitare. E o reacţie inversă între predispoziția la alergii şi expresia acestui receptor, cumva invers proporţional, şi atunci nu mai are virusul de ce să se lipească.
Pacienţii cu alergii sunt mai rar afectaţi de acest virus, deşi în mod normal sunt afectaţi frecvent de alte virusuri respiratorii”, a spus Brânduşa Petruţescu, medic primar aleorgolog, citată de Agerpres.
Explicaţia pentru faptul că cei infectaţi cu SARS COV-2 nu sunt şi alergici are legătură cu receptorul uman ACE2, de care s-ar lipi coronavirusul.
Sfatul specialiştilor pentru pacienţii cu astm sau cu alergii este să continue tratamentul, chiar dacă se simt din ce în ce mai bine. Aproximativ un milion de români au astm.
- Câţi bani poate primi Nadia Comăneci de la statul român lună de lună
- Neluţu Varga, un nou clip viral în care e înconjurat de lingouri de aur: “Sunt 2.300 de kg. E lucru serios”
- Drama prin care au trecut Diana şi Dan Şucu: “Nici acum nu sunt vindecată 100%”
- “Aroganţa” milionarului român care are “cel mai tare restaurant din Dubai”! Ce achiziţie a putut face
- La ce a renunţat Ion Ţiriac, pentru a se menţine în formă şi la 86 de ani. Decizia luată de miliardarul român