Închide meniul

FCSB a anunţat un amical cu o echipă de top în această iarnă: “E ceva colosal ce au făcut acolo”

Alex Masgras Publicat: 18 decembrie 2025, 8:23

Comentarii
FCSB a anunţat un amical cu o echipă de top în această iarnă: E ceva colosal ce au făcut acolo

Jucătorii de la FCSB / Sport Pictures

FCSB va încheia anul 2025 duminică seară, atunci când are loc derby-ul cu Rapid, din Liga 1. După sărbători, în primele zile din 2026, campioana României va pleca pentru aproximativ două săptămâni în Antalaya, pentru pregătirea de iarnă.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Cum FCSB va reveni în meciurile oficiale pe 16 ianuarie, atunci când este programat meciul cu FC Argeş, din Liga 1, formaţia roş-albastră va disputa un singur meci amical în această pauză competiţională.

FCSB, amical cu Besiktas în cantonamentul din Antalya

Mihai Stoica, preşedintele Consiliului de Administraţie al celor de la FCSB, a dezvăluit că singurul meci amical pe care echipa sa îl va disputa va fi împotriva turcilor de la Besiktas, care va avea loc în Antalya. La acest meci ar urma să revină şi David Miculescu, indisponibil în acest moment din cauza unei accidentări.

De asemenea, Mihai Stoica a dezvăluit că şi Qarabag, formaţie care face o figură frumoasă în acest sezon din UEFA Champions League, a contactat-o pe FCSB pentru un meci amical. Azerii ar fi dorit ca această partidă să aibă loc pe 12 ianuarie, dar FCSB a refuzat, deoarece pe 16 ianuarie trebuie să joace cu FC Argeş, în deplasare:

“Miculescu nu va putea juca în meciul cu Rapid. Se pare că la meciul amical cu Beșiktaș va fi. Doar ăsta îl avem. Chiar Qarabag ne-a întrebat azi dacă vrem să facem un meci cu ei, dar ăia ne-ar lua moralul (n.r – râde). Ei voiau pe 12 ianuarie, dar noi pe 16 jucăm la Pitești (n.r. Mioveni).

Reclamă
Reclamă

Cu Beșiktaș se va juca pe Gloria Sports Arena. Vom împărți stabilimentul. Nu e prima dată. Am mai avut o dată plăcerea de a împărți baza de antrenamentul și hotelul cu ei. E ceva colosal ce au făcut acolo turcii”, a declarat Mihai Stoica, la primasport.ro.

După 20 de etape disputate din acest sezon în Liga 1, Rapid se află pe primul loc, cu 39 de puncte, cu un punct deasupra lui Dinamo şi FC Botoşani, în timp ce Universitatea Craiova, cu 37 de puncte, este pe locul 4. În ceea ce o priveşte pe FCSB, campioana României este pe locul 9, cu 28 de puncte.

În tur, meciul dintre Rapid şi FCSB s-a încheiat la egalitate, scor 2-2, după ce formaţia roş-albastră conducea cu 2-0, graţie golurilor marcate de Lixandru şi Bîrligea. Dubla lui Koljic, din minutele 83, respectiv 90+2, au adus în luna august un punct pentru giueşteni.

Reclamă
Înapoi la Homepage
Comentarii


Reclamă

Ce echipă va încheia anul pe primul loc în Liga 1?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
19:20
„E ultimul său sezon pe Etihad” – Anunț bombă din Anglia! Conducerea caută deja înlocuitor
19:18
VIDEOHaos după finala Cupei! Bătaia generală s-a soldat cu cel puţin 59 de răniţi: “Sunt criminali”
18:58
Conducerea Rapidului, semnal de alarmă pentru Costel Gâlcă înaintea derby-ului cu FCSB: „Așa nu vom lua titlul”
18:41
Adrian Mititelu a dezvăluit ce echipe l-au mai dorit pe Vladislav Blănuță. Ce spune despre viitorul atacantului
18:36
Mihai Lixandru l-a contrazis pe Gigi Becali în privinţa derby-ului FCSB – Rapid!
18:30
Oltenii, convinși că vor produce marea surpriză în meciul cu AEK Atena: „Am jucat senzațional”
1 FotoCine este marea dragoste a lui Mircea Lucescu. Anunţul făcut de Neli Lucescu după 58 de ani de căsnicie 2 Doliu în lumea fotbalului din România! Leontin Chiorpec a murit în accident 3 Pensia “ruşinoasă” pe care o primeşte Cornel Dinu. Dovada că România nu-şi respectă legendele: “Dreptate mioritică” 4 Reacţia categorică a lui Gigi Becali după ce Istvan Kovacs a fost delegat la FCSB – Rapid: “La revedere” 5 Valeriu Iftime anunţă primul plecat de la FCSB. Fotbalistul abia a semnat: “Vorbim din ianuarie” 6 Claudiu Keșeru a plecat de la FC Bihor. De ce şi-a dat demisia
Citește și