Karim Benzema se simte jignit! Propunerea incredibilă primită pentru a rămâne la Al-Ittihad

Publicat: 29 ianuarie 2026, 18:43

Comentarii
Karim Benzema se simte jignit! Propunerea incredibilă primită pentru a rămâne la Al-Ittihad

Karim Benzema, în timpul unui meci / Profimedia

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google Google News As.roUrmărește AS.ro pe Discover

Aventura cu Al-Ittihad ar putea lua sfârşit mai devreme decât se preconiza pentru atacantul Karim Benzema.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Potrivit L’Equipe şi Foot Mercato, atacantul francez (38 de ani) a făcut un pas în spate din cauza unei propuneri de prelungire a contractului considerată jignitoare. Contractul câştigătorului Balonului de Aur 2022 în Arabia Saudită expiră pe 30 iunie.

Karim Benzema, jignit de oferta de prelungire a contractului

Potrivit anturajului jucătorului, propunerea ar însemna ca Karim Benzema să „joace gratuit”, exceptând drepturile sale de imagine.

Directorul sportiv al Al-Ittihad, Ramon Planes, şi-a afişat totuşi încrederea în ultimele săptămâni: „Vrea să continue, doreşte să rămână în Arabia Saudită şi la Al-Ittihad. A văzut că este un proiect serios, cu jucători buni, şi doreşte să joace încă câţiva ani. Sper că aşa va fi.”

Cu excepţia faptului că, spre deosebire de ceea ce se întâmplă în fotbalul european, nu clubul Al-Ittihad decide, ci SPL (Saudi Pro League), care îl angajează direct pe Benzema şi i-a făcut această propunere de prelungire a contractului.

Reclamă
Reclamă

Karim Benzema, care a ajuns la Al-Ittihad în vara anului 2023, provenind de la Real Madrid, poartă banderola de căpitan a clubului saudit. De la începutul sezonului, „KB9” a marcat 16 goluri în 21 de meciuri disputate în toate competiţiile. El a fost din nou titular luni, în victoria cu 2-1 din campionat împotriva echipei Al-Okhdood, antrenată de Marius Şumudică.

Având în vedere situaţia, Karim Benzema ar urma să rateze deplasarea la meciul împotriva echipei Al-Fateh în campionat.

După 17 etape, Al-Ittihad ocupă locul şase în clasament, la 15 puncte de liderul Al-Hilal. Această nouă situaţie privind viitorul lui Benzema ar trebui să relanseze zvonurile cu privire la o posibilă revenire a sa în Europa.

Reclamă
Înapoi la Homepage
Comentarii


Reclamă

Va trece FCSB de Auda după 2-3 în tur?
Loading ... Loading ...
Citește și:
23:20

Cu cine joacă CFR Cluj în turul 3 preliminar Conference League? Duel complicat pentru ardeleni

23:15

CFR Cluj – Alashkert 3-0. După eşecurile lui FCSB şi U, echipa lui Varga merge mai departe în Conference

22:55

Marius Baciu şi-a „distrus” un jucător după eliminarea ruşinoasă din Europa: „Nici la juniori nu vezi aşa ceva”

22:34

Prima reacție a celui mai nou transfer făcut de Chivu la Inter: „Abia aștept să joc în fața voastră”

22:34

VideoJurnal Antena Sport | Aproape de bolidul campion

22:31

VideoJurnal Antena Sport | Ups, urmează KuPS!

1 Bătaie în toată regula la vestiare după Universitatea Craiova – Levski Sofia 2-2! De la ce a pornit totul 2 Dinamo achită clauza de reziliere și face transferul mult așteptat 3 „Să ne distrugi în halul ăsta?” Jucătorii făcuţi praf de Gigi Becali după eliminarea umilitoare din Europa! 4 Bulgarii se tem de intervenţia UEFA, după ce Levski a eliminat-o pe Universitatea Craiova din Champions League 5 FotoCu cine „l-a schimbat” Simona Halep pe Dorin Mateiu. Fosta sportivă, fotografii cu favoritul lui Stere Halep 6 OUT de la FCSB! Gigi Becali a decis să-l scoată din echipă după eliminarea ruşinoasă din Europa!
Citește și