Închide meniul

Simona Halep s-a hotărât. Nu mai participă la turneul de la Palermo. Anunţul făcut de campioana de la Wimbledon

Iulian Focșăneanu Publicat: 26 iulie 2020, 12:29

Comentarii
Simona Halep s-a hotărât. Nu mai participă la turneul de la Palermo. Anunţul făcut de campioana de la Wimbledon

Simona Halep îşi doreşte să participe în turneul de la Palermo

UPDATE 15:35 Simona Halep a decis să îşi amâne revenirea în circuit. Nu va mai participa în turneul de la Palermo, cu toate că organizatorii competiţiei au făcut presiuni către autorităţi.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

"Având în vedere creşterea recentă a numărul cazurilor de Covid-19 în România şi anxietăţile mele referitoare la zborurile internaţionale, am luat decizia de a mă retrage de la Palermo. Vreau să mulţumesc directorului turneului şi ministrului Sănătăţii pentru toate eforturile făcute", a anunţat Simona Halep pe Twitter.

Iniţial s-a crezut că a doua jucătoare a lumii va trebui să intre 14 zile în carantină în momentul în care ajunge la Palermo. Directorul turneului WTA asigură nu este vorba de aşa ceva, dar aşteaptă clarificări de la autorităţi.

Simona Halep, în dificultate din cauza restricţiilor

Oliviero Palma este convins că toţi românii care ajung în Italia se pot duce la muncă fără a fi nevoiţi să stea două săptămâni în izolare.

Reclamă
Reclamă

"Simona Halep ar putea participa la Palermo Open. Ca urmare a interpretătii restricţiilor aflate în vigoare, se pare că muncitorii şi jucătorii profesionişti din România şi Bulgaria sunt scutiţi de carantină. Aşteptăm o clarificare oficială din partea autorităţilor, dar suntem încrezători. I-am transmis asigurări şi managerului Simonei Halep", a declarat Oliviero Palma, directorului turneului.

Nu numai Simona Halep aşteaptă veşti în privinţa deciziilor luate ministrul Roberto Speranza. În competiţia din Palermo, care va începe pe 3 august, şi-au mai anunţat prezenţa Irina Begu, Sorana Cîrstea, Patricia Ţig şi Raluca Olaru.

Reclamă

Organizatorii turneului cu premii de aproximativ 200.000 de dolari au cerut încă de vineri derogare pentru jucătoarele din România. Încă nu au primit un răspuns ferm.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Vom elimina Turcia la barajul pentru World Cup 2026?
Loading ... Loading ...
Citește și:
23:28
“Poate sunt eu nebun” Adrian Mutu a dat verdictul înainte de Turcia – România: “Nu îmi e frică”
22:50
Capăt de drum pentru fotbalistul antrenat de Mircea Lucescu! S-a retras din fotbal la 40 de ani
22:46
Mihai Stoica l-a ironizat pe Victor Piţurcă după tragerea la sorţi: “Nişte observaţii extraordinare”
22:21
Verdict dur! Statisticienii au anunțat ce șanse are România să se califice la Campionatul Mondial din 2026
22:19
“Cred în asta” Gică Hagi ştie unde se poate face diferenţa în Turcia – România: “Poţi să îţi atingi idealurile”
21:41
Dinamo, victorie dramatică în Liga Campionilor cu Nantes! Ionuţ Iancu, paradă de senzaţie la ultima fază
1 Afacerea care l-a ruinat pe Cristi Chivu. Pe ce s-au dus zecile de milioane câştigate de român 2 BREAKING NEWSTurcia – România, la barajul pentru Cupa Mondială. Posibil duel cu Slovacia sau Kosovo în finala play-off-ului 3 Prima reacţie a lui Mircea Lucescu după ce a aflat că România joacă împotriva Turciei la barajul pentru World Cup 2026 4 Veste mare pentru România! Unde se poate juca meciul cu Turcia, din barajul World Cup 2026 5 OFICIAL | UEFA a anunţat când se joacă Turcia – România! Oră neobişnuită pentru “tricolori” 6 Dinamo poate face un transfer “exotic” în iarnă. Ar fi o premieră în istoria fotbalului românesc
Citește și