Interziși pe stadion între 6 luni și un an! Primele măsuri după Rapid – Dinamo

Radu Constantin Publicat: 22 februarie 2026, 11:08

Comentarii
Interziși pe stadion între 6 luni și un an! Primele măsuri după Rapid – Dinamo

Marian Aioani, la pământ / Sport Pictures

Rapid s-a impus cu 2-1 în derby-ul cu Dinamo, disputat sâmbătă seara pe Arena Națională, într-o partidă care a adunat 13.728 de spectatori în tribune.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

La scurt timp după reluarea reprizei secunde, partida a fost întreruptă temporar, după ce portarul Rapidului, Marian Aioani, a fost lovit în cap cu un bulgăre aruncat din tribune. Incidentul a atras intervenția forțelor de ordine, iar jocul a fost oprit pentru câteva minute.

Nu a fost singurul moment tensionat din tribune. Pe parcursul meciului au mai existat episoade similare, ceea ce a determinat Jandarmeria să aplice mai multe sancțiuni contravenționale suporterilor implicați. Nici clubul Rapid nu a scăpat de consecințe, fiind de asemenea sancționat în urma incidentelor petrecute în timpul derby-ului.

”Referință meci de fotbal FC Rapid București – FC Dinamo București. Măsuri dispuse cu ocazia partidei:

În urma încălcării prevederilor legale în vigoare, jandarmii au întocmit două acte de sesizare a organelor de urmărire penală, în conformitate cu prevederile Legii nr. 126 din 1995 privind regimul materiilor explozive, un act de sesizare în conformitate cu prevederile Legii nr. 143 din 2000 privind prevenirea și combaterea traficului și consumului ilicit de droguri și un act de sesizare în conformitate cu prevederile art. 375 din Codul Penal al României.

Reclamă
Reclamă

Totodată, jandarmii au aplicat 24 de sancțiuni contravenționale, în valoare totală de 34.125 de lei.

Subliniem faptul că, dintre acestea, o sancţiune contravențională, în valoare de 10.000 de lei, a fost aplicată organizatorului evenimentului sportiv, iar o sancţiune contravențională, în valoare de 15.000 de lei, a fost aplicată societății specializate de pază şi protecție, pentru nerespectarea obligațiilor ce le revin.

Totodată, au fost aplicate 16 sancţiuni complementare privind interzicerea accesului la competițiile sportive pe o perioadă de 6 luni sau 1 an.

Reclamă

În continuare, se fac verificări pentru identificarea şi sancționarea altor persoane care au încălcat cadrul legal în vigoare.

În fınal, dorim să mulțumim tuturor celor care au respectat cadrul legal în vigoare”, se arată în comunicatul emis de Jandarmerie către mass-media.

 

Înapoi la Homepage
Comentarii


Reclamă

Care e cel mai mare jucător "şlefuit" de Mircea Lucescu?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
20:45

U Cluj – U Craiova LIVE TEXT (21:30) Duelul pentru titlu se încinge. Echipele de start

20:30

Rapid a remizat cu FC Argeș, iar vestiarul giuleştenilor fierbe! Ce gest a făcut Alex Dobre

20:15

Federaţia Internaţională de Nataţie a ridicat sancţiunile împotriva sportivilor din Rusia şi Belarus

20:07

Surpriză pregătită de Gică Hagi! Victor Piţurcă, pe lista “Regelui”

19:54

Edi Iordănescu, atac la FRF: “Mi se pare o mare nedreptate!”

19:06

Tensiuni la Farul Constanţa. Marica se plânge că Flavius Stoican a fost numit fără acordul lui: “Aflam o dată cu voi”

1 Atac incredibil la Chivu, după ce Inter s-a apropiat de titlu: „Supraevaluat și arogant” 2 Scenariu de urgență pregătit de FIFA: șansă pentru Italia la Mondial. De ce România nu e luată în calcul 3 Farul i-a găsit înlocuitor lui Ianis Zicu! Componentul Generației de Aur, marele favorit 4 Efectul neașteptat al „masacrului electoral” din Ungaria. Ce se întâmplă cu Sepsi și Csikszereda 5 Răsturnare de situaţie! Cristi Chivu primeşte o lovitură dură la Inter: “99% se face” 6 Como 3-4 Inter. Ce nebunie de meci. Inter revine de la 0-2 și face un pas uriaș spre titlu
Citește și