Daniil Medvedev, campion la Dubai! Rusul a pus mâna pe trofeu fără să joace în finală

Alex Masgras Publicat: 28 februarie 2026, 15:40

Comentarii
Daniil Medvedev, campion la Dubai! Rusul a pus mâna pe trofeu fără să joace în finală

Daniil Medvedev / Profimedia

Tenismanul rus Daniil Medvedev a cucerit trofeul la turneul ATP 500 de la Dubai (Emiratele Arabe Unite), dotat cu premii totale de 3.311.005 dolari, în urma forfait-ului adversarului său din finala de sâmbătă, olandezul Tallon Griekspoor, din cauza unei accidentări, au anunţat organizatorii, citaţi de Reuters.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Medvedev, fost lider al clasamentului mondial, aflat în prezent pe locul 11 ATP, şi-a trecut astfel în palmares al 24-lea său titlu în circuitul profesionist şi al doilea obţinut la turneul de la Dubai, unde s-a mai impus în 2023, după o finală câştigată în faţa compatriotului său Andrei Rublev.

Daniil Medvedev, campion la Dubai

Vineri, în semifinale, Daniil Medvedev a reuşit să-l elimine pe principalul favorit, canadianul Felix-Auger Aliassime (6-4, 6-2), în timp ce Tallon Griekspoor s-a impus cu 7-5, 7-6 (8/6) în faţa lui Andrey Rublev.

Olandezul a declarat după victoria împotriva lui Rublev că se confruntă cu o accidentare la ischiogambieri şi că s-ar fi retras dacă ar fi pierdut setul al doilea al semifinalei cu jucătorul rus.

Reclamă
Reclamă

“Nu aşa aş fi vrut să câştig o finală. Sper ca accidentarea lui Grikspoor să nu fie prea gravă şi îi urez însănătoşire rapidă”, a scris Medvedev pe contul său de pe reţeaua X.

Înapoi la Homepage
Comentarii


Reclamă

Reușește "U" Cluj să câștige titlul în Liga 1?
Loading ... Loading ...
Citește și:
14:58

Leo Messi, dat în judecată pentru fraudă. Proces de milioane de dolari

14:58

Florentino Perez, cu zâmbetul pe buze înainte de Bayern Munchen – Real Madrid: “Pentru asta suntem aici”

14:39

Cornel Dinu, atac fără milă după ratarea prezenţei la Campionatul Mondial: “Limitat ca jucător şi ca antrenor”

14:37

“Au dat cu tămâie în vestiar”. Oficialii de la Rapid, surprinşi de ce se întâmplă la U Cluj: “Toată echipa stă-n biserică”

14:30

Ioan Ovidiu Sabău, propunere surpriză pentru echipa naţională: “Se vorbeşte foarte puţin. E unul dintre cei mai importanţi”

14:24

Jose Emilio Santamaria, legenda lui Real Madrid, a murit la 96 de ani

1 Dan Şucu a ales! El e antrenorul cu care atacă titlul cu Rapid în sezonul viitor 2 Decizia luată de patronul Mihai Rotaru după eșecul cu Universitatea Cluj 3 Mirel Rădoi pleacă de la FCSB la finalul sezonului! Ce a declanșat conflictul cu Gigi Becali 4 A venit răspunsul de la UEFA, după plângerea depusă de Barcelona la adresa lui Istvan Kovacs 5 Ce lovitură dă Gică Hagi după preluarea naţionalei României! Anunţul făcut de Ioan Ovidiu Sabău 6 Reacția lui Gică Popescu după ce Marica s-a plâns că nu a fost consultat în numirea lui Stoican
Citește și