Închide meniul
EXCLUSIV

Cosmin Contra a făcut antrenamente online, în plin război în Orientul Mijlociu: “N-am avut teamă”

Viviana Moraru Publicat: 2 martie 2026, 14:34

Comentarii
Cosmin Contra a făcut antrenamente online, în plin război în Orientul Mijlociu: N-am avut teamă

Cosmin Contra, în timpul unui meci/ Profimedia

Cosmin Contra (50 de ani) a oferit declaraţii despre situaţia din Orientul Mijlociu. Antrenorul lui Al-Arabi se află în Qatar, ţară afectată de războiul dintre SUA, Israel şi Iran.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Cosmin Contra a dezvăluit că a fost nevoit să facă antrenamente online, dată fiind situaţia delicată din Qatar. Antrenorul a transmis însă că nu s-a temut, deşi se auzeau explozii îndepărtare.

Cosmin Contra a făcut antrenamente online, în plin război în Orientul Mijlociu

Cosmin Contra a declarat că urmează să primească acceptul pentru a-şi desfăşura normal antrenamentul cu elevii săi de la Al-Arabi. Fostul selecţioner a mai transmis că, cel mai probabil, situaţia va rămâne liniştită în Qatar şi etapa de la finalul săptămânii se va putea disputa.

“Aici, unde locuiesc eu, e linişte. Aud doar din îndepărtare. Nu ştiu ce se va întâmpla, în principiu, în seara asta, ar trebui să facem antrenament. Asta ni s-a comunicat, că suntem safe să facem antrenamentul. N-am avut teamă pentru că am păstrat legătura cu cei de aici, ne-au transmis informaţiile de la cel mai înalt nivel, de la Ministerul Apărării, de la Ministerul de Interne.

Cei din conducerea fotbalului ne-au liniştit, din toate punctele de vedere, se vorbea chiar ă jucăm meciul. Dar datorită incertitudinii la nivel de jucători, mai ales la cei străini, s-a luat decizia de a se amâna etapa, dar în principiu putea juca.

Reclamă
Reclamă

(N.r. Cum a decurs antrenamentul online, de ieri?) Totul ok. A funcţionat bine, am făcut un antrenament bun, n-am pierdut ziua. La sala de forţă pe care o au unde locuiesc, acasă sau în faţa blocului. Probabil vom juca următorul meci, restanţa se va juca la o dată ulterioară, la sfârşitul săptămânii e programată următoarea etapă“, a declarat Cosmin Contra, pentru AntenaSport.

Cosmin Contra a preluat-o pe Al-Arabi la finalul lunii octombrie. Formaţia antrenorului român ocupă locul şase în prima ligă din Qatar, cu 24 de puncte, după 16 meciuri disputate.

Reclamă
Înapoi la Homepage
Comentarii


Reclamă

Va prinde FCSB Conference League la finalul sezonului?
Loading ... Loading ...
Citește și:
18:36
Gică Popescu a răbufnit, după explicațiile lui Kyros Vassaras: „Ne ia de proști!”
18:34
VIDEOCharles Leclerc, imagini de senzaţie de la nunta lui cu Alexandra! Reacţia din partea Formulei 1
18:11
Victor Piţurcă, mesaj pentru Gigi Becali: “Ar trebui să se gândească!” Cine sunt vinovaţii de ratarea obiectivului
18:10
Unirea Slobozia – Rapid, 19:30, LIVE TEXT. Giuleştenii vor să se apropie de lider. Echipele de start
17:56
Ianis Zicu a exclus deja o echipă din lupta la titlu: „Nu este atât de puternică”
17:40
Mario Tudose şi Matei Ilie, pe lista de achiziţii a lui Gigi Becali: “Om m-am făcut”
1 Gigi Becali, decizie radicală după ce FCSB a ratat play-off-ul: “E ultima zi” 2 Gigi Becali le-a decis viitorul lui Charalambous și Pintilii după ce FCSB a ratat play-off-ul 3 BREAKING NEWSE oficial! FCSB, OUT din lupta pentru play-off după Dinamo – FC Argeș 0-1. Campioana va juca în play-out 4 Kyros Vassaras a dat verdictul, după fazele controversate din Farul – CFR Cluj 1-2. Discuţiile din camera VAR, publicate 5 Miza play-out-ului pentru FCSB! Cum mai poate ajunge campioana în Europa, după ce a ratat play-off-ul 6 Daniel Pancu anunță o decizie șocantă, după ce a calificat-o pe CFR în play-off: „Nu suntem compatibili. Ne putem despărți”
Citește și