UPDATE: Florin Bratu (46 de ani) este noul antrenor de la Metaloglobus, după ce echipa din București a renunțat la Mihai Teja (47 de ani). Negocierile se blocaseră la un moment dat, dar spre seară s-a ajuns la un acord între toate părțile, anunţă digisport.ro. El va avea un salariu lunar de 5000 de euro, mai scrie sursa menţionată.
…………………………….
Florin Bratu a fost asociat cu o venire la Metaloglobus după plecarea lui Mihai Teja de la echipa din Pantelimon, iar totul părea să fie rezolvat între cele două tabere. Deși “Bratone” a acceptat propunerea ultimei clasate din Liga 1, acesta va rămâne în eșalonul secund, deoarece CS Dinamo nu vrea să îi dea drumul.
Situația revenirii lui Florin Bratu în Liga 1 ia o întorsătură la 180 de grade. La doar o zi distanță după apariția informației potrvit căreia antrenorul de 46 de ani va pleca la Metaloglobus să o salveze de la retrogradare, CS Dinamo a decis să îi blocheze drumul spre primul eșalon antrenorului său.
Bratu nu mai pleacă la Metaloglobus
Potrivit gsp.ro, deși alb-roșiii aveau ca varianta să îl înlocuiască pe Bratu cu Ionuț Chirilă, conducerea vrea ca actualul antrenor să ducă sezonul acesta la final. În plus, președintele lui CS Dinamo, Ionuț Popa, a susținut pentru sursa citată anterior următoarele: “Bratu nu pleacă! Am vorbit cu el și nu pleacă”.
Astfel, ușa lui “Bratone” înapoi spre Liga 1 pare că s-a închis rapid. Bratu nu a mai pregătit o echipă de prim rang de la începutul carierei sale în antrenorat, de când a fost la cârma lui FC Dinamo.
Atunci, a stat 25 de meciuri pe banca alb-roșiilor, fiind demis după nouă etape disputate în sezonul 2018/19, la mijlocul lunii septembrie. Cu o stagiune în urmă, Bratu îi pregătise pe alb-roșii în play-out și a terminat pe primul loc.
- Noul antrenor al FCSB-ului, reacție după plecarea lui Mirel Rădoi: „Erau unele lucruri care nu se legau”
- Dorinel Munteanu anunță dezastrul la FCSB, după plecarea lui Mirel Rădoi: „Va intra în debandadă”
- Mehmet Topal i-a pus gând rău FCSB-ului: „Nu avem niciun motiv să nu câștigăm”
- Un fost jucător al Rapidului, propus antrenor la FCSB! A antrenat şi în Turcia
- “Preţul corect” pentru Lorenzo Biliboc: 2,5 milioane de euro. Giovanni Becali, detalii despre transfer


































