Împreună cu Claudiu Niculescu, Florentin Petre, secund la Dinamo, a mers, după 1-0 cu Unirea Slobozia, la galerie și a înjurat-o pe marea rivală, FCSB, club condus de Gigi Becali. A urmat o întreagă dispută în fotbalul românesc în urma acestui incident, iar Petre a fost chemat la Comisia de Disciplină să dea explicaţii pentru gestul lui.
Fostul internațional a fost audiat luni la sediul FRF, unde a participat şi acţionarul Andrei Nicolescu. El a trebuit să dea explicaţii pentru scandările cu tentă jignitoare pe care le-a făcut la adresa rivalelor Steaua și Rapid.
Astăzi a venit şi decizia. Florentin Petre a scăpat iefti, cu un avertisment și o penalitate sportivă de 7.500 de lei, în baza articolelor 12 și 14 bis raportate la articolul 54 din Regulamentul Disciplinar al FRF.
Clubul Dinamo a fost, la rândul său, penalizat cu 15.000 de lei.
- Meme Stoica, reacţie imediată după ce s-a spus că FCSB a ratat transferul lui Carlos Mora din “lipsă de interes”
- Ianis Zicu trage un semnal de alarmă, după Csikszereda – Farul 1-0: „E mult de vorbit”
- Dilema lui Cristiano Bergodi înainte de meciul cu FCSB. Ce se întâmplă cu antrenorul suspendat
- Csikszereda – Farul 1-0. Ciucanii încheie sezonul regular cu victorie
- Florin Manea îl face praf pe Daniel Pancu: “N-a avut niciodată coloană vertebrală. Cum bate vântul… “

































