Principala favorită a competiţiei a părut a resimţi lipsa meciurilor. Totuşi, a rezistat ritmului alert în care s-a disputat partida cu ocupanta locului 46 din clasamentul mondial.
Simona Halep, prima reacţie după succesul cu Polona Hercog
Halep a câştigat, în set decisiv, toate cele patru dispute cu jucătoarea din Slovenia. Cel din manşa inaugurală de la Praga a fost cel mai dificil. Campioana de la Wimbledon a ratat 6 mingi de meci.
"Întotdeauna e dificil să joc contra ei, este un adversar greu de învins. Mă deranjează jocul ei, nu e ușor să joc în fața unui astfel de stil. În primul set am evoluat bine, am avut ritm, și am fost foarte sigură pe ceea ce am avut de făcut.
Apoi, Polona a revenit, a folosit câteva scurte, a rupt ritmul, dar am luptat până la capăt și am crezut că pot câștiga meciul", a declarat Simona Halep la flash-interviu, citată de Digi Sport.
Pentru numărul 2 WTA urmează confruntarea cu Barbora Krejcikova. Nu a mai jucat împotriva ei din 2016, când a învins-o la Bucureşti cu 3-6, 6-1, 6-1.
"Știu că e o jucătoare foarte bună, lovește plat și puternic, trebuie să fiu pregătită, să-mi ajustez pe alocuri jocul, pentru că azi nu am terminat foarte bine meciul. Dar, mă bucur că sunt în turul doi și abia aștept să joc iar", a mai spus Halep.
- Halep s-a calificat în turul secund
- A avut nevoie de 7 mingi de meci în manşa inaugurală
- Pentru Simona urmează duelul cu Barbora Krejcikova
- WTT Champions Macao 2025 e live în AntenaPLAY, în perioada 9-14 septembrie
- Aplicaţia Antena Sport poate fi descărcată gratuit acum din AppStore şi GooglePlay
- Jaqueline Cristian şi Sorana Cîrstea, în urcare în clasamentul WTA după US Open 2025. Ce locuri ocupă
- Eșec pentru Anca Todoni în finala de dublu de la WTA Montreux. Cu ce sumă s-a ales românca
- Gestul făcut de organizatorii de la Cleveland după ce trofeul Soranei Cîrstea a fost furat la New York
- Câți bani încasează Jaqueline Cristian după US Open 2025? Românca va avea cea mai bună clasare din carieră
- Jaqueline Cristian, eliminată în turul al treilea la US Open. Drumul româncei, oprit de favorita 8