UPDATE

Cum a votat Gigi Becali la moțiunea de cenzură împotriva Guvernului. Apariție rară în Parlamentul României

Andrei Nicolae Publicat: 5 mai 2026, 14:23

Comentarii
Cum a votat Gigi Becali la moțiunea de cenzură împotriva Guvernului. Apariție rară în Parlamentul României

Gigi Becali, în Parlamentul României / Hepta

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google

Gigi Becali și-a făcut apariția în Parlamentul României pentru a participa la votul moțiunii de cenzură îndreptate împotriva Guvernului condus de Ilie Bolojan.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Patronul de la FCSB a spus că va vota pentru căderea actualului guvern, invocând și motivele pentru care ia decizia respectivă.

Becali a votat pentru căderea Guvernului actual

Update 14:23: Moțiunea de cenzură împotriva Guvernului Bolojan a trecut cu 281 de voturi. Patru oameni au votat împotrivă și doi și-au anulat votul.

Din cei 431 de parlamentari prezenți, 288 și-au execitat votul, printre care și Gigi Becali.

….

Reclamă
Reclamă

La fața locului, latifundiarul din Pipera nu s-a ferit să spună că va vota “pro” la moțiunea de cenzură, explicând pe scurt și de ce.

Tot aia e. Tot coaliția aia, PSD-PNL. Ce comentați voi, pe la televizor, că e, că nu e, tot aia e. PSD, PNL, aceeași coaliție. (n.r. Renunță PNL la Ilie Bolojan?) De ce nu întrebați partidele mari, oamenii cu funcții în partidele mari? Eu votez, v-am spus clar. Eu am venit să votez moțiunea. (n.r. De ce votați pentru căderea Guvernului?) Ca să nu mai vândă companiile de stat.

(n.r. Votați moțiunea?) Normal. De ce am venit? Eu cred că trece. (n.r. Ce Guvern avem de mâine?) Eu nu știu, să vedem. Eu doar am venit să votez moțiunea. (n.r. V-a contactat cineva din PSD?) Nu m-a contactat nimeni. (n.r. Pot fi parlamentari AUR care nu votează?) Nu știu. Nu mă bag, nu mă interesează, eu am venit să votez moțiunea“, a spus latifundiarul din Pipera.

Reclamă

Pentru ca moțiunea de cenzură să treacă de votul Parlamentului trebuie să fie votată de 233 de membri din Camera Deputaților și Senat. La ora 11:00, a început dezbaterea moțiunii de cenzură împotriva Guvernului Bolojan, iar votul propriu-zis va avea loc după intervențiile din plen.

Becali a intrat în Parlament fiind pe listele AUR la alegerile parlamentare, însă din martie 2025 a devenit deputat neafiliat. Patronul de la FCSB a luat o singură dată cuvântul în parlament, atunci când a rostit jurământul de credință, ceva ce este făcut de orice membru din instituție.

Înapoi la Homepage
Comentarii


Reclamă

Cine va câştiga finala Ligii Campionilor în acest sezon?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
16:44

Marius Ștefănescu revine în fotbalul românesc! De ce depinde mutarea fostului jucător de la FCSB

16:25

O nouă bătaie între titularii lui Real Madrid! Unul dintre jucători a ajuns la spital, iar clubul a intervenit!

16:14

Sorana Cîrstea, calificare fulgerătoare în turul 3 la WTA Roma! Românca a pierdut doar două gameuri

16:02

Buffalo Sabres, victorie cu dreptul în seria cu Montreal Canadiens!

15:15

VIDEOAlexandra Duckadam şi fiica sa, pe Ramon Sanchez Pizjuan, la 40 de ani de la câştigarea Cupei Campionilor Europeni

15:11

Singura echipă eliminată din grupe la Mondial fără să piardă: semi-profesioniștii care au încurcat Italia

1 Gigi Becali n-a stat pe gânduri: pe cine vrea premier al României, după căderea Guvernului lui Ilie Bolojan 2 Adrian Mutu, şocat de ce a putut spune Giovanni Becali: “Nu cred! Înseamnă că a îmbătrânit şi el” 3 Gigi Becali s-a răzgândit! Jucătorul rămâne la FCSB, după ce a fost dat ca și plecat: “Nu se pune problema” 4 Gigi Becali, victorie în procesul cu Steaua şi Florin Talpan. Suma uriaşă pe care nu o va mai plăti: “S-a terminat” 5 “Plec cu el să căutăm jucători” Anunţul lui Mihai Stoica despre antrenorul care a luat două titluri la rând cu FCSB! 6 Situația a scăpat de sub control la Real Madrid! Doi jucători s-au luat la bătaie la ultimul antrenament
Citește și