Ce primă vor încasa jucătorii Universităţii Craiova, după câştigarea Cupei României. Decizia lui Mihai Rotaru

Viviana Moraru Publicat: 14 mai 2026, 14:38

Comentarii
Ce primă vor încasa jucătorii Universităţii Craiova, după câştigarea Cupei României. Decizia lui Mihai Rotaru

Mihai Rotaru, la o conferinţă de presă - Sport Pictures

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google Google News As.roUrmărește AS.ro pe Discover

Jucătorii Universităţii Craiova vor încasa o primă, după ce au câştigat Cupa României. Mihai Rotaru a decis să-i recompenseze pe elevii lui Filipe Coelho, după victoria cu U Cluj.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Universitata Craiova a câştigat primul trofeu al sezonului. Oltenii au învins-o pe U Cluj la loviturile de departajare, scor 6-5, la finalul celor 120 de minute de joc fiind 0-0. Mihai Rotaru a fost prezent la partidă, el mergând cu trenul la Sibiu.

Primă de 200.000 de euro pentru jucătorii Universităţii Craiova, după finala Cupei României

Conform fanatik.ro, jucătorii Universităţii Craiova vor primi din partea lui Mihai Rotaru şi a celorlalţi acţionari suma de 200.000 de euro. Aceasta va fi împărţită de elevii lui Filipe Coelho, după succesul din finala de la Sibiu cu U Cluj.

Oficialii din Bănie au cheltuit alţi 50.000 de euro pentru deplasarea jucătorilor şi staff-ului la Sibiu. Oltenii au închiriat un charter pentru un zbor de doar 20 de minute.

Pentru câştigarea Cupei României, Universitatea Craiova va primi din partea FRF suma de 240.000 de euro. Finalista U Cluj s-a ales cu un premiu de 100.000 de euro. Echipele vor încasa şi un bonus de 4000 de euro pentru fiecare punct acumulat în faza grupelor.

Reclamă
Reclamă

Imediat după finala câştigată cu U Cluj, Mihai Rotaru a transmis că adevărata bucurie va fi după partida de campionat. Universitatea Craiova va avea şansa să devină campioană matematic duminică, atunci când se va duela din nou cu clujenii.

Înaintea meciului direct, formaţia din Bănie are un avans de un punct faţă de “Şepcile roşii”, astfel că se va încununa campioană cu o victorie în meciul care se va disputa pe “Ion Oblemenco”.

Reclamă
Înapoi la Homepage
Comentarii


Reclamă

Lionel Messi e primul jucător care înscrie în 7 meciuri consecutive la Mondiale. Va marca şi cu Capul Verde?
Loading ... Loading ...
Citește și:
2:00 30 iun.

VIDEOFază controversată în Germania – Paraguay! Nemții au marcat în prelungiri, însă golul a fost anulat

1:22 30 iun.

31 de meciuri! Paraguay a pus capăt unei “secete” din 1930 în meciul cu Germania

0:49 30 iun.

Fabulos! Brazilienii au huiduit decizia lui Carlo Ancelotti, dar italianul a avut ultimul cuvânt: “Am zâmbit”

0:45 30 iun.

Martinelli, eroul neașteptat al Braziliei: „Încă nu realizezez ce s-a întâmplat!” Ce spune despre decizia lui Ancelotti

23:34

Manuel Neuer scrie istorie! Portarul Germaniei stabilește un nou record la Cupa Mondială

23:30

LIVE VIDEOGermania – Paraguay 1-1, ACUM, pe Antena 1 şi AntenaPLAY. Havertz ratează de la 11m

1 E oficial! Jucătorul dorit și de Gigi Becali a semnat cu Rapid! 2 Un portar cu două titluri de campion a semnat în Liga 1 3 Dinamo pregăteşte oferta pentru un nou atacant! 4 S-a aflat cine este jucătorul de la Cupa Mondială cu care Ioan Varga negociază transferul la CFR 5 Unul dintre golgheterii Ligii 1 ar putea pleca pentru 500.000 de euro 6 CFR Cluj a dat lovitura! L-a transferat pe fotbalistul dorit de Rapid
Citește și