„Antonelli, vecin cu perfecțiunea” Adrian Georgescu, după superba victorie a lui Kimi la Monaco

Adrian Georgescu Publicat: 7 iunie 2026, 19:22

Comentarii
Antonelli, vecin cu perfecțiunea” Adrian Georgescu, după superba victorie a lui Kimi la Monaco

Andrea Kimi Antonelli a câștigat a 5-a cursă consecutivă în acest sezon de Formula 1 / Getty Images

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google

Deși una banală în esență, cursa de la Monaco întărește concluzia începutului de sezon: Antonelli este un „game changer”.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Kimi nu a avut greșeală

Există piloți buni, care pot scoate 90% dintr-o mașină. Ei câștigă curse, uneori chiar și campionate. Un „game changer” este însă mai mult decât atât. E cel care care răstoarnă verdictele și situațiile care nu-i convin și se impune până la urmă.

Presa italiană scria că putea fi cursa unde, grație absenței liniilor drepte și lungi, pe care unitatea de putere a celor de la Mercedes face diferența, era ocazia perfectă pentru Ferrari de a câștiga.

Și așa ar fi fost, probabil, dacă la Mercedes ar fi fost Russell și, alături de el, doar un pilot bun. Ferrari s-ar fi impus. Dar, cum spuneam, Antonelli este un pilot excepțional, la doar 19 ani. El a schimbat jocul.

După ce tandemul Ferrari și Verstappen au dominat primele două antrenamente, Antonelli a irumpt în fruntea clasamentelor din sesiunile rămase. În calificări a avut o evoluție senzațională, obținând pole-ul și depășindu-și mult mai experimentatul coleg cu 4 zecimi de secundă. A luat în cursă un start excepțional, iar în turul al 60-lea, când Stroll a intrat în parapet și a scos mașina de siguranță pe traseu, avea un avans de 30 de secunde față de următorul clasat, Hamilton. Nu a fost subiectul niciunei investigații, precum Hamilton, Russell, Gasly și Hadjar, în urma lui. Pur și simplu nu a greșit.

Reclamă
Reclamă

Impecabil și după al doilea start

După ce accidentul lui Leclerc care a adus steagurile roșii, Antonelli a luat și un al doilea start perfect și a învins fără probleme. I-a luat lui Hamilton aproape o secundă pe tur și în cele câteva tururi rămase după cel de-al doilea start. Și-a îmbunătățit evoluția de-a lungul weekend-ului, a rămas calm sub presiune, într-o manieră care aduce aminte de stilul lui Verstappen.

Care, în această cursă, a fost unul dintre marii ghinioniști, alături de Charles Leclerc. În același timp, o bilă de un alb orbitor trebuie înmânată coechipierului său, Isack Hadjar, care a progresat foarte mult. Francezul este deja cel mai bun coechipier al lui Verstappen, cel puțin din ultimii ani.

Reclamă
Înapoi la Homepage
Comentarii


Reclamă

Pe ce loc va termina Nuno Campos cu Dinamo în primul sezon?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
21:22

Mihai Stoica, cucerit de un „tricolor”, după victoria cu Țara Galilor: „A făcut totul aproape perfect”

21:15

Momente teribile pe teren la Ucraina – Danemarca! Christian Eriksen s-a prăbușit pe teren, din nou, fără să fie atins

21:14

Alexander Zverev, copleșit de emoții după ce a câștigat trofeul la Roland Garros: „Am trecut prin multe, acum sunt campion”

20:55

VideoJurnal Antena Sport | Autobuzul de America

20:42

VideoJurnal Antena Sport | Hagi zâmbește din nou

20:35

Surpriză colosală în FINAL FOUR din Liga Campionilor! Metz o învinge pe Gyor după un meci fantastic

1 OFICIAL | Nuno Campos, înlocuitorul lui Zeljko Kopic la Dinamo. Anunţul clubului 2 Starul Universităţii Craiova, pe lista echipei care a făcut spectacol în Champions League! 3 O nouă plecare anunțată de Dinamo, la câteva ore după aducerea lui Nuno Campos 4 Ce se mai ştie de Leni Celnicu, prima soție de care Gică Hagi a divorţat pentru că îi punea miere în cafea. Cum arată acum 5 Nuno Campos trece direct la treabă! Primul lucru pe care îl face noul antrenor de la Dinamo. Kopic, și el implicat 6 S-au risipit emoțiile! Marca anunță clar: cine va fi președintele lui Real Madrid, după alegerile de astăzi
Citește și