Închide meniul

TOŢI PENTRU ROMÂNIA | Discursuri uriaşe ale căpitanului şi selecţionerului României U21: "Vreau să văd câini pe teren, câini!"

Antena Sport Publicat: 25 martie 2021, 5:56

Comentarii
TOŢI PENTRU ROMÂNIA | Discursuri uriaşe ale căpitanului şi selecţionerului României U21: "Vreau să văd câini pe teren, câini!"

Discursuri legate de meciul cu Olanda U21

"Astăzi începe drumul nostru. Vreau să văd câini pe teren, CÂINI! Să-i ţinem în pressing din primul minut până în minutul 90. Avem 90 de minute, băieţi, gândiţi-vă că este primul şi ultimul vostru meci. Poate să schimbe viaţa fiecărui dintre noi de aici. Gândiţi-vă doar la chestia asta. O ţară întreagă se uită la noi! Hai, România!", le-a strigat Marius Marin coechipierilor lui. 

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

TOŢI PENTRU ROMÂNIA | Adrian Mutu: "Aveţi, băi, încredere în voi că puteţi mult mai mult"

La finalul meciului, a venit rândul "Briliantului" Mutu să îi strângă pe jucători în jurul lui. Au urmat cuvinte pe care sperăm că fotbaluştii noştri le vor reţine pentru meciurile cu Ungaria U21 şi Germania U21. 

"Olanda e o echipă care se bate la titlu ca şi noi. Am jucat de la egal la egal cu ei, ba mai mult era să îi şi batem. De-aia vă spun: aveţi, băi, încredere în voi că puteţi mult mai mult. Asta o să fie un început, o să vedeţi, dar jucaţi cu încredere de-acum înainte, da? Promiteţi? Hai, România!", a fost discursul lui Mutu, după meci. 

Euro 2021 | Cum arată clasamentul grupei României

N-am avut parte de surprize în Ungaria U21 – Germania U21 0-3. Nemții și-au respectat statutul de favorită și nu le-au dat nicio șansă maghiarilor.

Reclamă
Reclamă

După 3-0 cu Ungaria, Germania s-a instalat la șefia grupei A de la Campionatul European de tineret. Cealaltă partidă, România – Olanda, s-a încheiat 1-1. Tricolorii sunt pe poziția a treia.

Tot ieri s-a jucat și prima etapă din grupa B. Cehia a ținut-o în șah pe Italia. A fost 1-1, într-o partidă cu multe faze de poartă. Scamacca, cel care a semnat "dubla" în Parma – Genoa 1-2, a deschis scorul pentru Italieni în minutul 31. Maggiore a trimis în proprie poartă cu un sfert de oră înainte de final.

În celalalt duel al grupei, Spania a făcut instrucție cu Slovenia. A fost 3-0 pentru iberici. Puado, Villar și Miranda și-au trecut numele pe lista marcatorilor.

Reclamă

Clasamentele grupelor de la Euro U21 după prima zi

Grupa A:

1. Germania 3 puncte
2. Olanda 1 punct
3. România 1 punct
4. Ungaria 0 puncte

Grupa B:

1. Spania 3 puncte
2. Italia 1 punct
3. Cehia 1 punct
4. Slovenia 0 puncte

Înapoi la Homepage
Reclamă

Se va impune Dennis Man la PSV Eindhoven?
Loading ... Loading ...
Citește și:
Reclamă
0:13
Zeljko Kopic a spus care e problema lui Dinamo, după 1-1 cu UTA: “Asta trebuie să rezolvăm!”
0:01
Cătălin Cîrjan sună mobilizarea la Dinamo, după 1-1 cu UTA: “Trebuie să arătăm altfel!”
23:59 15 aug.
Hakim Abdallah, după ce a fost omul meciului în Dinamo – UTA 1-1: “Acum sunt eu însumi”! Ce a spus de Kopic
23:41 15 aug.
Adi Mihalcea, val de laude pentru Hakim Abdallah după golul din 1-1 cu Dinamo: “Are calități fantastice”
23:37 15 aug.
Nicolae Stanciu a marcat primul gol într-un meci oficial pentru Genoa! Execuţie superbă a căpitanului naţionalei
23:23 15 aug.
Dinamo – UTA 1-1. “Câinii” au terminat meciul în 9 oameni! Au marcat Abdallah şi Karamoko
1 Cele mai tari transferuri din vara din 2025 | Darwin Nunez, la Al Hilal. Manchester United l-a luat pe Sesko 2 Jucătorul “distrus” de Gigi Becali după ce FCSB a eliminat-o pe Drita din Europa League: “Nu prea a contat” 3 Mirel Rădoi a răbufnit după calificarea dramatică a Universității Craiova: „Dacă cineva m-a luat de prost…” 4 Gigi Becali și-a făcut planul de transferuri după calificarea în play-off-ul Europa League. Mutare de urgență 5 Daniel Pancu, uluit de un titular de la FCSB, după returul cu Drita: „E minunat, toți antrenorii și l-ar dori” 6 „Senzațional”. Ciprian Marica a remarcat un jucător de la FCSB, după calificarea în play-off-ul Europa League
Citește și