PSG, răpusă în derby-ul Franţei. Starurile lui Tuchel au pierdut în faţa rivalei Olympique Marseille. Serie neagră a parizienilor

Iulian Focșăneanu Publicat: 14 septembrie 2020, 5:37

Comentarii
PSG, răpusă în derby-ul Franţei. Starurile lui Tuchel au pierdut în faţa rivalei Olympique Marseille. Serie neagră a parizienilor

PSG a pierdut derby-ul cu rivala Olympique Marseille

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google Google News As.roUrmărește AS.ro pe Discover

Jucătorii lui Thomas Tuchel au pierdut al treilea meci la rând cu acelaşi rezultat. După eşecul din finala Champions League, cu Bayern, parizienii au cedat la limită şi în două partide din campionat. Au rămas fără punct în noul sezon!

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

PSG – Olympique Marseille 0-1

Chiar dacă antrenorul lui PSG a primit întăriri înaintea disputei cu marea rivală, nu i-a fost de folos. Defensiva gazdelor de pe Parc des Princes au cedat în minutul 31, când Florian Thauvin a reuşit să îl învingă pe Sergio Rico. Mijlocaşul de 27 de ani a ajuns astfel să fie implicat în ultimele 4 goluri ale lui Marseille din Ligue 1.

Spiritele s-au încins rapid şi arbitrul a părut a pierde jocul din mână. A arătat nu mai puţin de 17 cartonaşe! Revenit după ce a avut coronavirus, Neymar nu şi-a putut ajuta echipa. Mai mult decât atât, a fost eliminat în al 9-lea minut de prelungiri.

Olympique Marseille s-a impus cu 1-0 şi a obţinut un succes uriaş. Nu mai câştigase în faţa lui PSG din luna noiembrie a anului 2011. A încheiat astfel o serie dezastruoasă, de 16 meciuri fără victorie (3 remize, 13 înfrângeri).

Problemele s-au mutat în tabăra deţinătoarei trofeului. PSG a pierdut primele două meciuri din campionat, fără să înscrie vreun gol, pentru a doua oară în istorie. Nu mai păţise aşa ceva din sezonul 1978-1979. Tuchel va avea mari bătăi de cap şi în următoarele etape, ţinând cont de faptul că Neymar, Kurzawa şi Paredes au fost eliminaţi în finalul disputei cu OM.

Reclamă
Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Lionel Messi e primul jucător care înscrie în 7 meciuri consecutive la Mondiale. Va marca şi cu Capul Verde?
Loading ... Loading ...
Citește și:
6:50

VIDEOOlanda 1-1 Maroc, 2-3 după penalty-uri. “Leii din Atlas” se califică în optimi după o serie dramatică de la 11m

6:16

Programul zilei a 20-a de la Campionatul Mondial | Franța lui Mbappe și Norvegia lui Haaland revin pe teren

6:00

VIDEOCe moment! După ce iubita sa a pierdut copilul în timpul sarcinii, Gakpo a marcat și s-a prăbușit pe teren

4:52

Jurgen Klopp, viitorul selecționer al Germaniei? Ce a declarat după eliminarea dezastruoasă de la Cupa Mondială

4:25

De ce nu a jucat Neymar în Brazilia – Japonia? Ancelotti a dat “cărțile pe față”: “Voiam să-l introducem”

4:15

“Trece prin momente grele”. Cui i-a dedicat eroului Paraguayului din meciul cu Germania calificarea istorică

1 Dinamo pregăteşte oferta pentru un nou atacant! 2 CFR Cluj a dat lovitura! L-a transferat pe fotbalistul dorit de Rapid 3 E oficial! Jucătorul dorit și de Gigi Becali a semnat cu Rapid! 4 Un portar cu două titluri de campion a semnat în Liga 1 5 S-a aflat cine este jucătorul de la Cupa Mondială cu care Ioan Varga negociază transferul la CFR 6 Unul dintre golgheterii Ligii 1 ar putea pleca pentru 500.000 de euro
Citește și