PSG, răpusă în derby-ul Franţei. Starurile lui Tuchel au pierdut în faţa rivalei Olympique Marseille. Serie neagră a parizienilor

Iulian Focșăneanu Publicat: 14 septembrie 2020, 5:37

Profimediaimages

PSG a pierdut derby-ul cu rivala Olympique Marseille

Jucătorii lui Thomas Tuchel au pierdut al treilea meci la rând cu acelaşi rezultat. După eşecul din finala Champions League, cu Bayern, parizienii au cedat la limită şi în două partide din campionat. Au rămas fără punct în noul sezon!

PSG – Olympique Marseille 0-1

Chiar dacă antrenorul lui PSG a primit întăriri înaintea disputei cu marea rivală, nu i-a fost de folos. Defensiva gazdelor de pe Parc des Princes au cedat în minutul 31, când Florian Thauvin a reuşit să îl învingă pe Sergio Rico. Mijlocaşul de 27 de ani a ajuns astfel să fie implicat în ultimele 4 goluri ale lui Marseille din Ligue 1.

Spiritele s-au încins rapid şi arbitrul a părut a pierde jocul din mână. A arătat nu mai puţin de 17 cartonaşe! Revenit după ce a avut coronavirus, Neymar nu şi-a putut ajuta echipa. Mai mult decât atât, a fost eliminat în al 9-lea minut de prelungiri.

Olympique Marseille s-a impus cu 1-0 şi a obţinut un succes uriaş. Nu mai câştigase în faţa lui PSG din luna noiembrie a anului 2011. A încheiat astfel o serie dezastruoasă, de 16 meciuri fără victorie (3 remize, 13 înfrângeri).

Problemele s-au mutat în tabăra deţinătoarei trofeului. PSG a pierdut primele două meciuri din campionat, fără să înscrie vreun gol, pentru a doua oară în istorie. Nu mai păţise aşa ceva din sezonul 1978-1979. Tuchel va avea mari bătăi de cap şi în următoarele etape, ţinând cont de faptul că Neymar, Kurzawa şi Paredes au fost eliminaţi în finalul disputei cu OM.

Se va impune Ianis Hagi la prima echipă a lui Rangers?

„Vă mulţumim!” Pep Guardiola, în război cu Premier League! De la ce a pornit totul

9:26

Daniel Maldini, fiul lui Paolo şi nepotul lui Cesare, convocat în premieră la naţionala Italiei

9:25

Mercedes, mașini năzuroase! Analiza lui Adrian Georgescu

9:19

„Dacă nu lua roşu, poate nu câştigam!” Mihai Stoica, ferm după eliminarea lui Darius Olaru! Laude pentru căpitanul FCSB-ului

1 Darius Olaru a ieşit la atac după eliminarea din PAOK – FCSB 0-1: „Arbitrul a inventat acel cartonaş roşu!” 2 „Un miracol!” Daniel Bîrligea, după ce a marcat golul victoriei în PAOK – FCSB 0-1: „Nu ne mai fură nimeni punctele” 3 Farul – Dinamo 1-1. „Câinii” au urcat pe podium. Cătălin Cîrjan şi Grigoryan, marcatorii partidei. Constănţenii au avut şi o bară 4 „Şi-a scos banii!” Gigi Becali, dat pe spate de Daniel Bîrligea după PAOK – FCSB 0-1! Veste dură despre Lixandru: „E grav” 5 Ce reacţie a avut Florinel Coman, după PAOK – FCSB 0-1. „Mbappe” nu şi-a uitat foştii coechipieri de la campioana României 6 Ce cotă a ajuns să aibă FCSB la calificarea directă în „optimile” Europa League, după victoria cu PAOK