UPDATE | Primul lucru făcut de Mircea Lucescu la sosirea în Ucraina. Cum a încercat să facă pace cu fanii lui Dinamo Kiev. Reacţia ultraşilor

Iulian Focșăneanu Publicat: 28 iulie 2020, 17:07

Comentarii
UPDATE | Primul lucru făcut de Mircea Lucescu la sosirea în Ucraina. Cum a încercat să facă pace cu fanii lui Dinamo Kiev. Reacţia ultraşilor

Mircea Lucescu, la monumentul lui Lobanovskyi

UPDATE 21:50 Mircea Lucescu nu a avut deloc primirea pe care şi-o dorea. În momentul în care a ajuns la stadion, fanii au aprins torţe şi au scandat împotriva lui.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Antrenorul român speră să îi facă pe ultraşi să se răzgândească şi a luat o decizie prin care a încercat să îi impresioneze. La scurt timp după ce a revenit la Kiev, "Il Luce" a depus flori la monumentul unei legende a clubului.

Mircea Lucescu s-a dus la monumentul lui Lobanovskyi

Imediat după ce a aterizat în Ucraina, Lucescu a luat un buchet de trandafiri şi a ajuns la monumentul lui Valeriy Lobanovskyi, cel care a jucat atât pentru Dinamo Kiev, cât şi la Şahtior Doneţk. Ca şi antrenor, a cucerit opt titluri cu alb-albaştrii în cele trei mandate (1973-1982, 1984-1990, 1997-2002).

Reclamă
Reclamă

Pentru Mircea Lucescu a fost o primă încercare de a face pace cu suporterii lui Dinamo Kiev. Anul trecut, românul reacţionase nervos când Lobanovsky a fost numit, de France Football, unul dintre cei mai buni antrenor. "Am fost surprins când l-am văzut pe listă, nu a avut mari rezultate. Eu sunt pe locul doi în ceea ce priveşte numărul de trofee", a declarat atunci Lucescu.

Fanii de la Kiev nu uită şi nu iartă. Gestul făcut de fostul selecţioner al României şi Turciei nu i-a impresionat. Conform jurnaliştilor de la football.ua, suporterii au început protestele. S-au adunat în faţa stadionului lui Dinamo şi cer demisia lui Mircea Lucescu şi a patronului Igor Surkis.

Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Ştim toate echipele calificate la World Cup 2026. Cine va câştiga trofeul?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
15:28

Ministrul Apărării a găsit nereguli în actele de la CSA Steaua şi face sesizare la DNA

15:09

Propunerile pentru noul selecționer al României, pe masa Comisiei Tehnice. Întâlnire de urgenţă vineri

14:57

Mirel Rădoi a luat poziţie în războiul CSA Steaua – FCSB: “Să nu mă pună cineva să aduc şi banii pe care i-am luat”

14:35

“Are un singur defect.” Anunţul lui Mirel Rădoi despre Denis Drăguş. Gigi Becali insistă pentru transferul lui

14:21

Răsturnare de situaţie! Mirel Rădoi a anunţat revenirea lui Ștefan Târnovanu în poarta FCSB

13:55

EXCLUSIVPrima condiţie pe care FRF i-a refuzat-o lui Gică Hagi, în negocierile pentru preluarea naţionalei României

1 EXCLUSIV“Ne facem de râs, e o ruşine” Andrei Raţiu a răspuns şi acuzaţiilor la adresa lui legate de Mircea Lucescu! 2 Filipe Coelho a semnat! Anunţul despre antrenorul Universităţii Craiova: “Mult succes” 3 Gigi Becali pierde dreptul de a folosi numele Steaua și procesul pentru 37 de milioane de euro. Decizia luată de CCR 4 Declaraţia incredibilă a preşedintelui Federaţiei Italiene după dezastrul din Bosnia! Jignire uriaşă 5 3 jucători, OUT de la FCSB! Decizia luată de Mirel Rădoi 6 S-a decis o altă plecare de la FCSB! Gigi Becali şi Mihai Stoica îi aduc înlocuitor
Citește și