Răzvan Lucescu regretă că nu a ajuns în Italia: “Am avut speranţe!” De ce a ales-o pe PAOK Salonic

Antena Sport Publicat: 27 mai 2021, 12:23

Comentarii
Răzvan Lucescu regretă că nu a ajuns în Italia: Am avut speranţe! De ce a ales-o pe PAOK Salonic

Răzvan Lucescu regretă că nu a ajuns în Italia

“Am avut speranțe. Probabil că dacă aș fi avut mai multă răbdare, aș fi avut o șansă importantă să ajung acolo. Dar pentru că am fost liber de pe 14 februarie, am simțit o nerăbdare și am vrut să mă apuc de treabă.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Aș fi ajuns într-un campionat maxim, m-aș fi simțit total realizat. Trecând prin Italia, probabil că mi s-ar fi deschis mai multe uși. În general, e foarte greu să pătrunzi în Top 4 campionate ale Europei”, a declarat Răzvan Lucescu, potrivit sport.ro.

Răzvan Lucescu regretă că nu a ajuns în Italia: “Am avut speranţe!”

Răzvan Lucescu a fost prezentat la PAOK Salonic, echipă pe care a mai antrenat-o între august 2017 şi iulie 2019, perioadă în care a cucerit un titlu istoric, dar şi două Cupe ale Greciei. Românul a fost dorit şi de rivala AEK Atena.

„Am trăit împreună cea mai bună perioadă din istoria lui PAOK. Este istoria fotbalului în Grecia. Am terminat neînvinşi campionatul, am scris istorie în Grecia. Mi se pare normal să existe un optimism ca echipa să revină acolo unde am lăsat-o.

Pe mine chestiile astea cu Generalul, cu Mister, nu îmi plac. Eu pentru toată lumea sunt Răzvan. Eu sunt natural. Eu vreau să îi fac să se simtă importaţi, de la bucătăreasă, la cei care se ocupă de echipament. Asta o fac, pentru că oamenii se simt respectaţi. Devine o stare corectă de învingători.

Reclamă
Reclamă

Răzvan Lucescu, despre PAOK: “Totul va fi nou, eu am lipsit doi ani”

Eu nu aş vrea să intru în detalii, legat de oferte pe care le-am avut. Azi am devenit antrenorul lui PAOK şi vreau să vorbim despre asta şi nu despre lucruri care nu s-au întâmplat în viaţa mea. Atunci când ai un succes într-o parte, e normal să există un respect din cealaltă parte. Adversarii pe care i-am avut atunci, fanii lor, mă puteau contesta. Nu este vorba doar despre AEK. De la venirea lui Savvidis, PAOK a devenit echipa care poate opri hegemonia lui Olympiacos.

Va fi dificil, dar e un lucru care mă poate ajuta să creez o stare de luptă şi de motivaţie specială. Ceva ce pare azi clar, peste un an se poate schimba. În final, va fi vorba despre ce vom face noi. Despre cât de dispuşi vom fi să luptăm. Lumea aşteaptă de la mine să rămân unde eram acum doi ani. E vorba despre reconstrucţia unei echipe. Totul va fi nou, eu am lipsit doi ani”, a spus Lucescu, la Pro X.

Conform presei din Grecia, Răzvan Lucescu va avea un salariu de 1.850.000 de euro pe an, cu tot cu bonusuri. El va fi cel mai bine plătit antrenor din Grecia, dar patronul lui PAOK are pretenţii.

Reclamă

“De la Răzvan Lucescu, arhitectul celor mai mari succese ale clubului nostru de până acum, care revine în familia PAOK, aşteptăm noi victorii şi trofee. Răzvan trebuie să apere şi să protejeze PAOK cu personalitatea şi experienţa sa. Obiectivul PAOK este să devină parte a elitei europene. Ne aşteaptă un drum dificil, dar nu intenţionăm să ne oprim”, i-a transmis Ivan Savvidis lui Răzvan Lucescu.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Ştim toate echipele calificate la World Cup 2026. Cine va câştiga trofeul?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
11:41

Câte milioane de euro pierde Bucureștiul cu Arena Națională? Stadionul, sursă imensă de deficit

11:35

BREAKING NEWSMircea Lucescu a suferit un infarct. Care este acum starea lui de sănătate, anunţul spitalului Universitar

11:00

FC Botoșani – FCSB LIVE TEXT (20:30). Mirel Rădoi caută victoria în primul meci după pauza internațională

10:54

Se va implica Gigi Becali la echipă? Ce mesaj are Reghecampf pentru Rădoi: “Cu siguranță…”

10:54

Cum a trecut Gina Schumacher peste tragicul accident al tatălui său, Michael: „Trebuia să fac ceva”

10:38

Dramă pentru Issouf Macalou. De ce fotbalistul nu este în lot pentru meciul cu Rapid

1 EXCLUSIVÎncepe revoluţia: Primii titulari ai României, OUT de la naţională în era “Gică Hagi” 2 EXCLUSIVPrima condiţie pe care FRF i-a refuzat-o lui Gică Hagi, în negocierile pentru preluarea naţionalei României 3 3 jucători, OUT de la FCSB! Decizia luată de Mirel Rădoi 4 O nouă plecare de la FCSB. Familia fotbalistului merge la Gigi Becali: “Trebuie să intervenim” 5 S-a decis o altă plecare de la FCSB! Gigi Becali şi Mihai Stoica îi aduc înlocuitor 6 Mircea Lucescu şi-a încheiat mandatul de selecţioner al României. Anunţul oficial făcut de Răzvan Burleanu
Citește și