Răzvan Lucescu regretă că nu a ajuns în Italia: “Am avut speranţe!” De ce a ales-o pe PAOK Salonic

Antena Sport Publicat: 27 mai 2021, 12:23

Comentarii
Răzvan Lucescu regretă că nu a ajuns în Italia: Am avut speranţe! De ce a ales-o pe PAOK Salonic

Răzvan Lucescu regretă că nu a ajuns în Italia

“Am avut speranțe. Probabil că dacă aș fi avut mai multă răbdare, aș fi avut o șansă importantă să ajung acolo. Dar pentru că am fost liber de pe 14 februarie, am simțit o nerăbdare și am vrut să mă apuc de treabă.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Aș fi ajuns într-un campionat maxim, m-aș fi simțit total realizat. Trecând prin Italia, probabil că mi s-ar fi deschis mai multe uși. În general, e foarte greu să pătrunzi în Top 4 campionate ale Europei”, a declarat Răzvan Lucescu, potrivit sport.ro.

Răzvan Lucescu regretă că nu a ajuns în Italia: “Am avut speranţe!”

Răzvan Lucescu a fost prezentat la PAOK Salonic, echipă pe care a mai antrenat-o între august 2017 şi iulie 2019, perioadă în care a cucerit un titlu istoric, dar şi două Cupe ale Greciei. Românul a fost dorit şi de rivala AEK Atena.

„Am trăit împreună cea mai bună perioadă din istoria lui PAOK. Este istoria fotbalului în Grecia. Am terminat neînvinşi campionatul, am scris istorie în Grecia. Mi se pare normal să existe un optimism ca echipa să revină acolo unde am lăsat-o.

Pe mine chestiile astea cu Generalul, cu Mister, nu îmi plac. Eu pentru toată lumea sunt Răzvan. Eu sunt natural. Eu vreau să îi fac să se simtă importaţi, de la bucătăreasă, la cei care se ocupă de echipament. Asta o fac, pentru că oamenii se simt respectaţi. Devine o stare corectă de învingători.

Reclamă
Reclamă

Răzvan Lucescu, despre PAOK: “Totul va fi nou, eu am lipsit doi ani”

Eu nu aş vrea să intru în detalii, legat de oferte pe care le-am avut. Azi am devenit antrenorul lui PAOK şi vreau să vorbim despre asta şi nu despre lucruri care nu s-au întâmplat în viaţa mea. Atunci când ai un succes într-o parte, e normal să există un respect din cealaltă parte. Adversarii pe care i-am avut atunci, fanii lor, mă puteau contesta. Nu este vorba doar despre AEK. De la venirea lui Savvidis, PAOK a devenit echipa care poate opri hegemonia lui Olympiacos.

Va fi dificil, dar e un lucru care mă poate ajuta să creez o stare de luptă şi de motivaţie specială. Ceva ce pare azi clar, peste un an se poate schimba. În final, va fi vorba despre ce vom face noi. Despre cât de dispuşi vom fi să luptăm. Lumea aşteaptă de la mine să rămân unde eram acum doi ani. E vorba despre reconstrucţia unei echipe. Totul va fi nou, eu am lipsit doi ani”, a spus Lucescu, la Pro X.

Conform presei din Grecia, Răzvan Lucescu va avea un salariu de 1.850.000 de euro pe an, cu tot cu bonusuri. El va fi cel mai bine plătit antrenor din Grecia, dar patronul lui PAOK are pretenţii.

Reclamă

“De la Răzvan Lucescu, arhitectul celor mai mari succese ale clubului nostru de până acum, care revine în familia PAOK, aşteptăm noi victorii şi trofee. Răzvan trebuie să apere şi să protejeze PAOK cu personalitatea şi experienţa sa. Obiectivul PAOK este să devină parte a elitei europene. Ne aşteaptă un drum dificil, dar nu intenţionăm să ne oprim”, i-a transmis Ivan Savvidis lui Răzvan Lucescu.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Unde se va opri Bodo/Glimt în această ediţie a Ligii Campionilor?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
16:08

Ce transfer ratează Gigi Becali la FCSB: “E netransferabil”

16:06

Florin Prunea, semn de întrebare după venirea lui Mirel Rădoi la FCSB: “Asta mă miră pe mine”

14:05

Ottawa Senators – Montreal Canadiens 2-3

13:59

“Impostorii lui Manchester City au fost distruşi de Valverde şi Real Madrid”. Presa din Anglia a făcut-o praf pe City

13:58

Cine va arbitra derby-ul Rapid – Dinamo, din prima etapă de play-off. Delegare de lux din partea CCA

13:45

“L-am portretizat pe Gino Iorgulescu ca fiind capul mafiei fotbalului românesc”. Declaraţii tari dinspre LPF

1 S-a supărat şi a plecat de la FCSB! Mihai Stoica a confirmat: “Am semnat încetarea contractului” 2 Gică Popescu ştie cine îl poate învinge pe Răzvan Burleanu în lupta pentru şefia FRF: “Unul singur” 3 Ce fost jucător de la Rapid a adus Mirel Rădoi la FCSB. A dat echipa în judecată, după şapte sezoane bifate în Giuleşti 4 Liber la FCSB! Ce anunţ face Iuliu Mureșan despre transferul lui Matei Ilie 5 Rapid vrea să transfere atacantul momentului din Liga 1! Şi FCSB s-a interesat de el 6 Gigi Becali a rostit trei nume: Băluță, Cicâldău şi Macalou! “Am făcut ce am vrut eu…”
Citește și