Închide meniul

Pep Guardiola, făcut praf de Matthaus! “Le-a furat trofeul Champions League fanilor lui City. A meritat să piardă”

Dan Roșu Publicat: 1 iunie 2021, 16:01

Comentarii
Pep Guardiola, făcut praf de Matthaus! Le-a furat trofeul Champions League fanilor lui City. A meritat să piardă

Pep Guardiola, făcut praf de Matthaus!

Campionul mondial l-a acuzat pe Guadiola că nu a folosit un închizător de meserie, ţinând cont că l-a avut în faţă pe N’Golo Kante, considerat favorit la câştigarea Balonului de Aur din acest an.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Pep Guardiola, făcut praf de Matthaus: “Pep Guardioala a furat trofeul Champions League din mâna fanilor”

“Cu primul 11 aliniat, Pep Guardioala a furat trofeul Champions League din mâna fanilor şi a celor din club. Astfel, el trebuie să asculte criticile grele din toate părţile. Sunt sigur că vor fi discuţii interne şi că jucătorii vor avea dubii de la acea finală. A trebuit să improvizeze din nou, în cel mai prost moment, şi a meritat să piardă.

Cum să joci fără un mijlocaş la închidere în cel mai important meci din istoria clubului. Să joci fără cel care a fost pe teren în aproape toate meciurile din acest sezon, care ţi-ar fi asigurat echilibrul. De ce i-a lăsat pe Rodri şi Fernandinho pe bancă şi a început cu şase jucători de atac şi fără un atacant central?”, a spus legenda lui Bayern Munchen, pentru Sky Germany.

Pep Guardiola a sărutat medalia învinşilor

Pep Guardiola, făcut praf de Matthaus! Chiar şi aşa, ibericul a demonstrat clasă la festivitatea de premiere, atunci când a fost surprins sărutând medalia “pierzătorilor”, cea pe care, majoritatea jucătorilor şi antrenorilor, o scot imediat de la gât.

Reclamă
Reclamă

Fanii echipelor rivale l-au luat peste picior pe dublul câştigător al Ligii Campionilor pentru decizia luată. „Vă puteţi imagina ce s-ar fi întâmplat dacă Ole făcea asta?”, a scris un fan al lui Manchester United, în contextul în care „Diavolii” au pierdut dramatic finala Europa League, cu Villarreal, la penalty-uri.

După meci, Guardiola a încercat să găsească motivele unei înfrângeri dureroase, în prima finală de Champions League disputată de Manchester City. A fost şi prima a ibericului, după 10 ani.

“Am încercat să aleg cea mai bună echipă pentru a câştiga meciul. Am avut ceva dificultăţi în prima repriză. În a doua a fost mult mai bine. Nu a fost uşor împotriva structurii defensive a echipei Chelsea. Aş vrea să spun că a fost un sezon excepţional pentru noi. Din nefericire, nu am putut câştiga trofeul.

Reclamă

Am încercat, dar nu am reuşit. Vom munci mai mult de acum încolo. A fost un meci strâns. Am făcut o finală bună, având în vedere că era prima pentru noi. Am arătat curaj, în special în repriza a doua. Acum vreau să plec acasă cu familia mea. Apoi voi reveni la club. Va fi cel mai bun club din lume în următorii ani”, a spus Guardiola, potrivit uefa.com.

Chelsea a câştigat Liga Campionilor, învingând, sâmbătă seară, cu scorul de 1-0, echipa Manchester City, în finala disputată pe stadionul Dragao din Porto. Golul a fost marcat de Havertz, în minutul 42. Chelsea şi-a mai adjudecat trofeul în 2012.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Ce echipă va încheia anul pe primul loc în Liga 1?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
10:12
Record negativ în istoria FCSB! Nu se întâmplase niciodată în 10 ani
9:59
Cristiano Ronaldo a venit pe loc cu răspunsul pentru Kylian Mbappe după ce starul francez i-a egalat recordul istoric
9:45
Cum se poate face transferul lui Stanciu la Rapid? Giovanni Becali a spus care ar fi singura condiție
9:28
Andrei Nicolescu a făcut anunţul pentru 2026, după UTA – Dinamo 2-0: “Să vină cu 3 milioane de euro!”
9:13
Cristi Săpunaru surprinde în conflictul FCSB – Steaua: „Trebuie să se hotărască”
8:51
Ultimul sezon la Real Madrid? Ce a făcut Vinicius, după ce a fost huiduit în meciul cu Sevilla
1 FCSB a renunţat la el, acum Rapid îl transferă! Fundaşul de naţională, gata să-şi dea acordul 2 Pensia pe care Gigi Becali o primeşte de la statul român. “Ce-mi dați, bă, atâția bani?” 3 Transfer de la Universitatea Craiova la AEK Atena? Cu ce jucător a discutat patronul grecilor 4 Răspunsul lui Denis Drăguş la oferta FCSB. Anunţ surpriză din Turcia 5 George Pușcaș cere un salariu “stelar” ca să vină la Dinamo. Pretenții imense pentru nivelul Ligii 1 6 Cel mai scump jucător al lui Mihai Rotaru, lăsat să plece! Ce a decis patronul Universităţii Craiova
Citește și