Închide meniul

Pep Guardiola, moment uimitor după finala Champions League. Gestul făcut de Pep la ceremonia de premiere

Antena Sport Publicat: 30 mai 2021, 8:29

Comentarii
Pep Guardiola, moment uimitor după finala Champions League. Gestul făcut de Pep la ceremonia de premiere

Pep Guardiola, moment uimitor după finala Champions League

În momentul în care a primit medalia “pierzătorilor”, acesta a sărutat-o, gest rar întâlnit în fotbal. Majoritatea jucătorilor şi antrenorilor aleg nici să nu poarte la gât medalia. Totuşi, Guardiola a vrut să arate cât de important este fotbalul pentru el.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Pep Guardiola, moment uimitor la ceremonia de premiere de pe Dragao

Fanii echipelor rivale l-au luat peste picior pe dublul câştigător al Ligii Campionilor pentru decizia luată. “Vă puteţi imagina ce s-ar fi întâmplat dacă Ole făcea asta?”, a scris un fan al lui Manchester United, în contextul în care “Diavolii” au pierdut dramatic finala Europa League, cu Villarreal, la penalty-uri.

După meci, Guardiola a încercat să găsească motivele unei înfrângeri dureroase, în prima finală de Champions League disputată de Manchester City. A fost şi prima a ibericului, după 10 ani.

“Am încercat să aleg cea mai bună echipă pentru a câştiga meciul. Am avut ceva dificultăţi în prima repriză. În a doua a fost mult mai bine. Nu a fost uşor împotriva structurii defensive a echipei Chelsea. Aş vrea să spun că a fost un sezon excepţional pentru noi. Din nefericire, nu am putut câştiga trofeul.

Reclamă
Reclamă

Am încercat, dar nu am reuşit. Vom munci mai mult de acum încolo. A fost un meci strâns. Am făcut o finală bună, având în vedere că era prima pentru noi. Am arătat curaj, în special în repriza a doua. Acum vreau să plec acasă cu familia mea. Apoi voi reveni la club. Va fi cel mai bun club din lume în următorii ani”, a spus Guardiola, potrivit uefa.com.

Chelsea este noua câştigătoare a Ligii Campionilor

Chelsea Londra a câştigat Liga Campionilor, învingând, sâmbătă seară, cu scorul de 1-0, echipa Manchester City, în finala disputată pe stadionul Dragao din Porto. Golul a fost marcat de Havertz, în minutul 42. Chelsea şi-a mai adjudecat trofeul în 2012.

Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Va câştiga Cristi Chivu titlul în Serie A cu Inter în acest sezon?
Loading ... Loading ...
Citește și:
8:17
Cristi Chivu a trimis săgeţi către jurnaliştii italieni, după ce Inter a devenit lider în Serie A: “Asta spuneaţi acum 5 luni”
8:15
Motivul pentru care Gigi Becali i-a dat lui Mirel Rădoi “100 de telefoane”: “Sunt antrenor bătrân”
23:42 14 dec.
PAOK Salonic, înfrângere în Grecia! Echipa lui Răzvan Lucescu a fost învinsă de Atromitos
23:25 14 dec.
Daniel Niculae, reacție după debutul lui Dorinel Munteanu la Hermannstadt: „Sunt supărat”
23:21 14 dec.
Dorinel Munteanu, mesaj dur după Hermannstadt – Universitatea Craiova 0-2: “Nu e un avertisment! Trebuie să înțeleagă”
22:51 14 dec.
Filipe Coelho surprinde după victoria cu Hermannstadt: „Nu a fost cea mai bună seară a noastră”
1 Conducerea Rapidului s-a decis! Asalt pentru fotbalistul de la Oțelul. Gălățenii solicită o sumă uriașă 2 Clubul uriaş care îl transferă pe Louis Munteanu de la CFR Cluj. Suma uriaşă anunţată! “Se poate face” 3 Control antidoping imediat după Rapid – Oțelul 0-2. Opt jucători, chemați la teste 4 Bogdan Racoviţan a semnat! Contractul e valabil până în 2028 5 Jucătorul dorit de Gigi Becali la FCSB a făcut anunţul după Rapid – Oţelul 0-2: “Vreau să lupt pentru trofee” 6 Ionuț Radu, după ce a apărat penalty-ul vedetei de 60 de milioane de euro: “Este un sentiment unic”
Citește și