Roland Garros | Novak Djokovic – Ricardas Berankis 6-1, 6-4, 6-1. Liderul ATP şi-a „distrus” adversarul. Poate da peste Federer în „sferturi”

Iulian Focșăneanu Publicat: 5 iunie 2021, 17:15

Roland Garros | Novak Djokovic – Ricardas Berankis 6-1, 6-4, 6-1. Liderul ATP şi-a „distrus adversarul. Poate da peste Federer în „sferturi

Profimediaimages

Novak Djokovic s-a calificat în optimi la Roland Garros

Novak Djokovic – Ricardas Berankis 6-1, 6-4, 6-1. Campionul din 2016 nu a avut nicio emoţie şi a dominat de la un capăt la altul confruntarea. Dacă în 2020 a cedat numai 5 game-uri, de această dată Berankis a avut o creştere în joc. În actul secund şi-a pierdut o singură dată serviciul.

Novak Djokovic s-a calificat în optimi la Roland Garros 2021

În vârstă de 34 de ani, Djokovic a avut nevoie de 1 oră şi 32 de minute pentru a se impune şi a rămas fără set pierdut la Roland Garros 2021. I-a învins cu 3-0 şi pe Tennys Sandgren (66 ATP) şi Pablo Cuevas (92 ATP). În optimile de finală se va duela cu Lorenzo Musetti (76 ATP).

Dacă îl va elimina şi pe italian, poate avea un meci de poveste în „sferturi”. Adversar i-ar putea fi chiar Roger Federer, cap de serie numărul 8 la această ediţie a turneului de Grand Slam.

Puteam face lucrurile mai bine. De fapt, acum nu cred că puteam mai mult. Berankis e foarte rapid, joacă plat şi puternic. Anul trecut am jucat finala aici cu Rafa, am zis că e perfect, dar nu a fost aşa. Trebuie să mă adaptez la orice se întâmplă, să fiu flexibil şi să-mi ajustez ideile„, a declarat Novak Djokovic, după meci, pentru Eurosport.

Nole s-a calificat în optimi la Roland Garros pentru al 12-lea an consecutiv. În 2021 are 23 de victorii din 26 de meciuri jucate.

22:45 VIDEOMax Verstappen va pleca din pole position în Marele Premiu de Formula 1 de la Miami (Antena 3 CNN şi AntenaPLAY, 23:00) 22:35 Promisiunea lui Kopic după ce Dinamo a ajuns într-o situaţie dramatică: „Vom lupta până la final, vom lupta pentru club!” 22:20 Ahmed Bani, la pământ după ce Dinamo a fost egalată de U Cluj: „Trebuia să câștigăm cu orice preț!” 22:02 Cum arată clasamentul în playout după U Cluj – Dinamo 3-3. Situaţie disperată pentru echipa lui Kopic 21:31 NEWS ALERTReal Madrid e noua campioană a Spaniei! Echipa lui Ancelotti a câştigat titlul cu 4 etape înainte de final 21:29 Erling Haaland, cifre fabuloase la Manchester City! Starul norvegian a făcut show și a marcat patru goluri 21:00 VIDEOProgramul complet al F1 Academy™ de la Miami! Abby Pulling a câștigat prima cursă, live în AntenaPLAY 20:42 „S-au înțeles!” Mihai Stoica a anunțat transferul lui Florinel Coman! Ultimele detalii despre negocieri 20:35 U Cluj – Dinamo 3-3! „Câinii”, egalați în minutul 90+1! Au nevoie de un miracol pentru a nu retrograda 20:29 Motivul pentru care Ianis Hagi nu a revenit la Farul, înainte de EURO 2024: „Era huiduit de 200-300 de spectatori” Vezi toate știrile