Franţa – Africa de Sud 28-29. Campioana mondială s-a calificat în semifinale după un meci epic

Valentin Pîrcălabu Publicat: 15 octombrie 2023, 23:30 / Actualizat: 16 octombrie 2023, 7:58

Africa de Sud a învins Franţa la capătul unui meci epic

Anglia – Fiji 30-24 şi Franţa – Africa de Sud 28-29 au fost ultimele sferturi de finală de la Cupa Mondială de rugby.

A fost spectacol şi dramatism total în sferturile de finală de la Cupa Mondială de rugby. Campioana mondială, Africa de Sud, a învins cu 29-28 pe Franţa şi se va bate cu Anglia pentru un loc în finală.

Argentina – Noua Zeelandă şi Anglia – Africa de Sud sunt cele două semifinale.

Franţa – Africa de Sud 28-29. Victorie fabuloasă a campioanei mondiale

Min. 80: FINAL DE MECI! Africa de Sud a învins Franţa la capătul unui meci memorabil.

Min. 77: Dramatism total! Africa de Sud conduce Franţa cu 29 – 28.

Min. 60: Franţa – Africa de Sud 25-19! Final dramatic în ultimul sfert de finală.

Min. 40: Franţa conduce Africa de Sud cu scorul de 22-19.

Min. 29: Franţa – Africa de Sud 19-19. Continuă nebunia!

Min. 22: Franţa – Africa de Sud 12-12. Francezii au reuşit un nou eseu, pe care l-au şi transformat!

Min. 19: Franţa – Africa de Sud 7-12! Africa de Sud a mai reuşit un eseu.

Min. 10: Franţa – Africa de Sud 7-7. Sud-africanii au egalat imediat după ce au marcat un eseu prin Kurt-Lee Arendse, pe care l-au şi transformat.

Min. 5: Start fabulos de meci pentru Franţa. Conduce cu 7-0.

Min. 1: A început meciul!

Anglia – Fiji 30-24. Franţa – Africa de Sud se joacă de la 22:00

Min. 80+5: FINAL DE MECI! Anglia învinge Fiji cu 30-24, la capătul unui final de meci dramatic!

Min. 78: Anglia conduce Fiji cu 30-24. Final dramatic.

Min. 72: Anglia – Fiji 27-24. Owen Farrell, cel mai bun marcator din istoria naționalei Angliei, a puncat cu un drop goal.

Min. 69: Anglia – Fiji 24-24. Revenire uluitoare a celor din Fiji!

Min. 65: Fiji a reuşit primul eseu transformat! Final dramatic în Anglia – Fiji. Scorul este 24-17.

Min. 60: Anglia conduce cu 24-10! Cei din Fiji au nevoie de două eseuri transformate pentru a putea egala.

Min. 40: Pauză! Anglia conduce cu 21-10!

Min. 30: Fiji nu se lasă şi a marcat primul eseu din meci. Anglia conduce cu 15-10.

Min. 23: Show total în Anglia – Fiji! Englezii s-au distanţat pe tabelă: 15-3.

Min. 15: Anglia conduce cu 8-0.

Min. 1: A început partida.

Anglia – Fiji (18:00) şi Franţa – Africa de Sud (22:00) LIVE SCORE

Ultimul meci al sferturilor de finală anunţă o nouă încleştare epocală. Franţa, ţara gazdă, întâlneşte Africa de Sud, care este campioana mondială en-titre.

Argentina – Noua Zeelandă, prima semifinală de la Cupa Mondială de rugby

Selecţionata Argentinei s-a calificat în semifinalele Cupei Mondiale de rugby, ediţia 2023, după ce a reuşit să învingă cu scorul de 29-17 naţionala Ţării Galilor.  „Pumele” ajung astfel pentru a treia oară în istoria lor în ultimul careu la un Mondial rezervat sportului cu balonul oval, după ce au mai reuşit această performanţă la ediţiile din 2007 şi 2015.

Meciul de pe Stade Velodrome a fost unul extrem de echilibrat, argentinienii asigurându-şi victoria graţie eseurilor reuşite în finalul reprizei secunde de Joel Sclavi şi Nicolas Sanchez, după ce galezii au condus cu 10-6 la pauză şi apoi cu 17-12, până în minutul 68.

Înaintea startului jocului de la Marsilia s-a păstrat un minut de reculegere pentru „toate victimele terorismului”, după ce un profesor a fost înjunghiat mortal de un tânăr radicalizat, vineri, în faţa unui liceu din oraşul Arras.

În minutul 16, arbitrul sud-african Jaco Peyper a suferit o accidentare la glezna dreaptă şi a fost nevoit să părăsească terenul, rolul de conducător al meciului fiind preluat de arbitrul de tuşă englez Karl Dickson.

Noua Zeelandă a învins Irlanda cu scorul de 28-24 (18-17), la capătul unui meci plin de suspans, disputat sâmbătă seara pe Stade de France, obţinând calificarea în semifinalele Cupei Mondiale de rugby, ediţia 2023, scrie agerpres.ro.

Punctele neozeelandezilor au fost înscrise de Leicester Fainga’anuku (20), Ardie Savea (34), Will Jordan (53) – eseuri, Richie Mo’unga – o transformare (20) şi o lovitură de penalitate (8) şi Jordie Barrett – o transformare (53) şi două lovituri de penalitate (14, 70).

XV-le Trifoiului a reuşit tot trei eseuri, două prin Bundee Aki (27) şi Jamison Gibson-Park (39) şi unul de penalitate (64), precum şi două transformări (27, 39) şi o lovitură de penalitate (22), prin starul şi căpitanul Johnny Sexton.

All Blacks, triplii campioni mondiali (1987, 2011, 2015), au strălucit în special în defensivă, reuşind să facă faţă în momentele esenţiale atacurilor puternicei echipe a Irlandei, câştigătoarea ultimei ediţii a Turneului celor Şase Naţiuni şi ocupanta primului loc în clasamentul World Rugby, care nu reuşeşte să treacă însă nici de această dată de sferturile de finală la o Cupă Mondială.

Pentru a accede în finala competiţiei, Noua Zeelandă va trebui să învingă pe 20 octombrie selecţionata Argentinei, care a dispus la rândul ei sâmbătă de Ţara Galilor (29-17), la Marsilia.

19:10 EXCLUSIVPetrolul a primit interdicţie la transferuri! A treia echipă din play-out sancţionată de FIFA în această lună 18:53 Motivul pentru care Mihai Rotaru nu l-a felicitat pe Gigi Becali pentru câştigarea titlului! Patronul oltenilor a spus totul! 18:36 Vestea momentului despre Dennis Man! Răsturnare de situaţie anunţată de antrenorul Parmei 18:15 Daniel Pancu, fotografie de colecţie cu Gică Hagi: „În vizită de lucru la Rege” 17:56 Dan Petrescu, prima reacţie după ce a revenit la CFR Cluj! Singurul obiectiv pe care i l-a trasat de Neluţu Varga: „E clar!” 17:34 Simona Halep a primit wild card la Trophee Clarins! Românca aşteaptă să fie pe tabloul principal şi la Roland Garros 2024 17:32 FCSB revine în Ghencea! Anunţul de ultimă oră legat de echipa lui Gigi Becali: „E semnat contractul” 17:19 VideoAlexandra Tudor prezintă AntenaSport Update! Cele mai tari ştiri ale zilei de 30 aprilie 2024 17:02 EXCLUSIVValeriu Iftime anunţă că se îmbată dacă FC Botoşani se salvează de la retrogradare: „Nu am crezut niciodată că putem să scăpăm”! 16:33 România – Japonia, în optimile Billie Jean King Cup! Test dificil pentru tricolore. Cum arată tabloul turneului final din Sevilla Vezi toate știrile