Închide meniul

Camelia Potec l-a dat de gol pe David Popovici, după ce fenomenul de 17 ani s-a calificat în finala de la 100 metri liber: “Vrea să devină cel mai rapid înotător din istorie!”

Valentin Pîrcălabu Publicat: 21 iunie 2022, 19:55

Comentarii
Camelia Potec l-a dat de gol pe David Popovici, după ce fenomenul de 17 ani s-a calificat în finala de la 100 metri liber: Vrea să devină cel mai rapid înotător din istorie!

Facebook Camelia Potec

Camelia Potec l-a dat de gol pe David Popovici, după ce s-a calificat în finala de la 100 metri liber de la Campionatul Mondial de la Budapesta.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Camelia Potec, preşedintele Federaţiei Române de Nataţie, e de părere căDavid Popovici va deveni în scurt timp cel mai rapid înotător din lume.

Camelia Potec l-a dat de gol pe David Popovici, după ce s-a calificat în finala de la 100 metri liber

Mai sunt două zecimi până la recordul mondial. O să-și dorească mult. Pentru a sparge bariera de 47 de secunde e un lucru greu de realizat, dar iată că la nivelul acesta are un avans considerabil față de adversari. El se luptă doar cu cronometrul.

Știam și noi, știau și americanii și toți specialiștii din natație ce poate să facă David și ce timpi scoate. Am știut de anul trecut după performanțele de la juniori de la Roma că o reușească rezultate excepționale. Știam că timpul a fost scurt pentru el pentru a lua medalie la Jocurile Olimpice.

A fost și nevoit să se califice în 2021 pentru JO. A făcut tot ce a putut. După două săptămâni de vacanță a revenit în bazin și a zis că vrea să fie cel mai bun din lume și se îndreaptă foarte rapid către acest lucru. E l știe ce vrea și unde vrea să ajungă. Și-a propus să ajungă cel mai rapid înotător din toate timpurile.

Reclamă
Reclamă

Este mult mai motivat decât credeau toți cei care îl urmăresc. Este adevărat că a primit foarte multe oferte. El este sprijinit, nu este un sportiv care cere foarte multe lucruri, dar știe ceea ce vrea“, a spus Camelia Potec la digisport.ro.

David Popovici s-a calificat în finală la 100 de metri liber cu cel mai bun timp

David Popovici s-a calificat în finala probei de 100 de metri liber, la Campionatul Mondial de Natație de la Budapesta. Românul a terminat semifinala pe primul loc și a stabilit un nou record mondial la juniori.

David Popovici s-a calificat în finala probei de 100 de metri liber și a stbilit un nou record mondial la juniori. 47.13 a fost timpul înotătorului român, cel mai bun dintre toți concurenții.

Reclamă

Popovici (17 ani), care la jumătatea cursei nu se afla între cei mai rapizi trei înotători, a stabilit un nou record mondial de juniori. Al doilea timp din semifinale a fost obţinut de francezul Maxime Grousset, 47 sec 54/100, în timp ce canadianul Joshua Liendo Edwards a fost înregistrat cu al treilea timp, 47 sec 55/100.

Multiplul campion mondial şi olimpic american Caeleb Dressel s-a retras înaintea semifinalelor din ”motive medicale”.

Popovici reuşise cel mai bun timp şi în seriile de marţi dimineaţa, 47 sec 60/100. Finala va avea loc miercuri, de la ora 19:22 (ora României).

David Popovici, prima reacție după ce a devenit campion mondial la 200 de metri liber

„Sunt absolut obosit. Piscina e foarte rapidă. M-a ajutat faptul că oamenii pe care îi iubesc m-au privit și cei de acasă au crezut în mine. O să mă refac, treaba nu e terminată, încă mai am foame pentru performanță”, a spus David Popovici, citat de aquatics.eurovisionsports.tv.

1 min 43 sec și 21 de sutimi a fost timpul obținut de David Popovici, un nou record mondial la juniori. Popovici e debutant la Mondialele de seniori.

Tânărul de 17 ani a adus primul titlu mondial în bazin olimpic pentru înotul masculin românesc. România mai avea până acum două medalii de aur, cucerite de Tamara Costache (50 m liber, 1986) şi Diana Mocanu (200 m spate, 2001). Bilanţul României la Mondiale este acum de trei medalii de aur, una de argint şi şase de bronz.

David Popovici a fost urmat în finală de sud-coreeanul Sunwoo Hwang, 1 min 44 sec ȘI 47 de sutimi, în timp ce medalia de bronz a revenit britanicului Tom Dean, în 1 min 44 sec și 98 de sutimi.

Rezultatele din finala Campionatului Mondial în proba de 200 de metri liber

1. Popovici (ROU) – 1:43,21
2. Hwag (KOR) – 1:44,47
3. Dean (GBR) – 1:44,98
4. Kibler (USA) – 1:45,01
5. Auboeck (AUT) – 1:45,11
6. Smith (USA) – 1:45,16
7. Martens (GER) – 1:45,73
8. Winnington (AUS) – 1:45,82

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Pe ce loc va termina România în Grupa B4 a Nations League, din care mai fac parte Polonia, Bosnia şi Suedia?
Loading ... Loading ...
Citește și:
23:00
Uluitor! Dani Coman a scos un jucător din interviu după golul anulat incredibil: “Dă-i, bă, drumul la vestiar”
22:49
VIDEODennis Man e în formă mare! Gol pentru PSV şi un final nebun de meci
22:40
Nici petroliştii nu au înţeles nimic la faza golului anulat aiurea lui FC Argeş. Ce a spus Eugen Neagoe
22:33
“Nu mai vreau” Bogdan Andone, reacţie total surprinzătoare după ce Radu Petrescu i-a anulat incredibil un gol Argeşului!
22:30
VIDEOSanta Clara – Benfica 1-2. Echipa lui Jose Mourinho a egalat campioana la puncte
22:20
Ce le-a putut spune Radu Petrescu pe teren argeşenilor după golul anulat uluitor în Petrolul – Argeş 2-1
1 Verdictul lui Cristi Balaj despre faza care a decis meciul Universitatea Craiova – FCSB 2-2 2 Jucătorul făcut praf de Gigi Becali după eliminarea FCSB-ului din Cupă: “Nu mai e fotbalist” 3 Adrian Porumboiu, verdict categoric despre faza care l-a scos din sărite pe Gigi Becali: “Decizia e una foarte clară” 4 Alimentul la care Gigi Becali a renunțat definitiv: “Sunt ca la 20 de ani”. Şi Gică Hagi l-a tăiat de pe listă 5 Gigi Becali a răbufnit după Universitatea Craiova – FCSB 2-2! Nu acceptă eliminarea din Cupă: “Ne-am calificat! 2-1 terminat” 6 Universitatea Craiova – FCSB 2-2. Roş-albaştrii, eliminaţi din Cupa României. Cine s-a calificat din Grupa B
Citește și