NEWS ALERT

Cătălin Chirilă, medalie de aur în proba de 1000 de metri canoe de la Campionatul European

Avatar photo

De Valentin Pîrcălabu
Publicat: 20 august 2022, 14:05

Cătălin Chirilă, medalie de aur în proba de 1000 de metri la canoe simplu de la Campionatul European. Chirilă a făcut o cursă senzaţională şi nu le-a dat nicio şansă rivalilor săi din finală.

Cătălin Chirilă a devenit campion european la 1000 de metri

Cătălin Chirilă a devenit campion european la 1000 de metri / Profimedia

Sportivul Cătălin Chirilă a câştigat medalia de aur în proba de canoe simplu pe distanţa de 1000 de metri de la Campionatele Europene de kaiac-canoe de la Munchen.

Chirilă (24 ani), campion mondial în această probă, la începutul lunii, în Canada, a condus cursa de la un capăt la altul şi s-a impus cu timpul de 3 min 49 sec 681/1000, fiind urmat în clasamentul final de cehul Martin Fuksa, multiplu campion european şi medaliat la Mondiale, la 351/1000, şi de italianul Carlo Tacchini, la 1 sec 956/1000.

Ultima medalie europeană la canoe simplu 1.000 m a fost cucerită în 2011 la Belgrad de Iosif Chirilă (argint), iar ultimul titlu european a fost obţinut de Florin Mironcic (2006) la Racice.

Chirilă (CSA Steaua) va evolua duminică, de la ora 12:30 (ora României), şi în finala probei de canoe simplu pe 500 de metri, în care este vicecampion mondial la Halifax (Canada).

Tot sâmbătă, Oleg Nuţă va lua startul în finala probei de canoe simplu pe 200 metri (ora 15:28).

Mesajul postat de Comitetul Olimpic şi Sportiv Român

La scurt timp după cursa fabuloasă, Cătălin Chirilă a fost felicitat şi de Comitetul Olimpic şi Sportiv Român.

„Auuur, Cătălin Chirilă! Canoistul român a câștigat titlul european la canoe simplu 1000 m la Campionatele de la Munchen.
Pe pista olimpică Regata, locul în care Ivan Patzaichin a scris povestea unui titlu olimpic cu pagaea ruptă, Cătălin a ridicat mână spre cer…un gând a zburat spre Ivan! Ivan zâmbește fericit!

Bravooo, Cătălin! Ție și antrenorilor Florin Popescu și Petre Condrat!„, a transmis COSR.

Alte Sporturi • 6 sept., 11:27
Cătălin Chirilă, lecție de modestie: ”Nu mă consider talentat deloc! Mă bazez pe multă muncă!”
Cătălin Chirilă a fost invitatul lui Cătălin Oprişan, în emisiunea AS.ro Live
Alte Sporturi • 6 sept., 11:08
Cătălin Chirilă, dezvăluiri uluitoare după ce a devenit campion european în proba de 1000 de metri la canoe simplu: „Nu simţeam emoţii la start”
Alte Sporturi • 6 sept., 10:00
AS.ro LIVE | Cătălin Chirilă a fost invitatul lui Cătălin Oprişan! Povestea campionului european la canoe