Închide meniul

Cum arată TOPUL celor mai buni 100 de sportivi din secolul XXI, în opinia americanilor! Pe ce poziție se află Lionel Messi

Alex Ioniță Publicat: 20 iulie 2024, 15:44

Comentarii
Cum arată TOPUL celor mai buni 100 de sportivi din secolul XXI, în opinia americanilor! Pe ce poziție se află Lionel Messi

Lionel Messi / Profimedia

Iată cum arată TOPUL celor mai buni 100 de sportivi din secolul XXI, în opinia maericanilor! Postul american de televiziune sportivă ESPN a publicat un clasament celor mai buni atleți din secolul curent, luat în consdierare de la 1 ianuarie 2000, chiar dacă secolul XXI a început la 1 ianuarie 2001. Sportivul care a ieşit pe primul loc a fost Michael Phelps, înotătorul american cu 23 de medalii olimpice de aur.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Pentru a întocmi acest top 100, ESPN s-a bazat pe “experţi” din diverse sporturi şi susţine că au fost numărate “peste 70.000 de voturi”.

Cum arată TOPUL celor mai buni 100 de sportivi din secolul XXI!

Următoarea pe listă este campioana la tenis Serena Williams, câştigătoare a 23 de titluri de Grand Slam. Fotbalistul argentinian Lionel Messi, de opt ori câştigător al Balonului de Aur, ocupă locul al treilea, notează news.ro.

Cu baschetbalistul LeBron James pe locul patru şi fundaşul Tom Brady pe cinci, Statele Unite plasează patru sportivi în top 5. Acest lucru ar putea fi greu de digerat pentru sprinterul jamaican Usain Bolt, abia pe locul 9, fotbalistul portughez Cristiano Ronaldo, locul 13, şi pilotul britanic Lewis Hamilton, locul 19.

De fapt, 56 dintre cei 100 de sportivi sunt americani. Franţa are trei sportivi în acest clasament, printre care şi Zinédine Zidane, locul 50, care, în mod curios, vine după Thierry Henry, 48. Kylian Mbappé ocupă locul 65

Reclamă
Reclamă

Cu un frumos loc 6, tenismanul elveţian Roger Federer are onoarea de a figura în faţa eternilor săi rivali Novak Djokovic (11) şi Rafael Nadal (12). Spaniolul şi sârbul au în palmares mai multe titluri de Grand Slam (22 şi, respectiv, 24, faţă de 20). Tot la capitolul tenis, scoţianul Andy Murray ocupă locul 80, iar americanca Venus Williams locul 86.

În ceea ce priveşte sporturile, baschetul ocupă un loc fruntaş cu 24 de sportivi, devansând baseball-ul (17), fotbalul (15) şi fotbalul american (12). De remarcat locul 7 al gimnastei americane Simone Biles, locul 29 al lui Michael Schumacher şi prezenţa fotbalistului suedez Zlatan Ibrahimovic (95).

Niciun sportiv român nu se află în acest top.

Reclamă

Fanii care și-au cumpărat bilet la Chicago Fire – Inter Miami vor primi compensații, în cazul în care Lionel Messi nu va juca!

Fanii care și-au cumpărat bilet la Chicago Fire – Inter Miami vor primi compensații, în cazul în care Lionel Messi nu va juca! Echipa din Chicago a făcut anunțul în decursul zilei de vineri.

Chicago Fire speră săi umple stadionul cu o capacitate de 62.000 de locuri pentru vizita rivalilor din Miami şi a tuturor vedetelor lor. Dar fanii sunt acum îngrijoraţi de absenţa lui Messi, care s-a accidentat la glezna dreaptă în timpul finalei Copa America.

După accidentare, cel care a câştigat de opt ori Ballon d’Or a anunţat că va rata două meciuri din MLS. El ar urma să fie apt pentru meciul cu Chicago, notează news.ro.

Dacă argentinianul nu va putea juca, fanii vor primi o compensaţie parţială sub diverse forme, inclusiv o reducere de 100 de dolari la bilete pentru cel puţin alte două meciuri.

Pentru meciul cu Miami, Chicago Fire a planificat o serie de evenimente, inclusiv un concert susţinut de Jason Derulo.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Cine sunt vinovaţii pentru situaţia în care a ajuns FCSB?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
17:59
La Liga le oferă bani pentru a lupta împotriva pirateriei! Suma oferită pentru denunţarea transmisiunilor ilegale
17:37
Anunţul făcut de UEFA după accidentul în care şapte fani PAOK au murit
17:27
„Joga Bonito” în alb-vișiniu! Brazilianul Rapidului, detalii despre sacrificiile făcute pentru a juca fotbal
16:57
VideoAntenaSport Update. Cele mai tari știri ale zilei de 28 ianuarie
16:55
Decizia luată de FRF, după accidentul din Timiș soldat cu moartea a 7 fani de la PAOK
16:50
FCSB, emoţii la TAS! Gigi Becali poate plăti 300.000 de euro după un proces deschis la Lausanne
1 Cauza accidentului din Timiș, descoperită. Unul dintre cei trei supraviețuitori a povestit ce s-a întâmplat 2 Primul 11 al celor mai valoroşi fotbalişti din Liga 1. Liderul Craiova nu are niciun jucător. Cum arată Dream Teamul 3 “Şocant! Ce tragedie!” Reacţia presei din Grecia după accidentul şocant în care 7 fani PAOK au murit în România 4 Microbuzul în care se aflau fanii lui PAOK nu era condus de un şofer profesionist! Suporterii au condus pe rând 5 VIDEODramă în România: un microbuz cu fani ai lui PAOK, implicat într-un accident cu 7 morţi şi 3 răniţi 6 VIDEOGestul făcut de Răzvan Lucescu şi PAOK după decesul fanilor greci în accidentul din România
Citește și