Închide meniul
Video

Dakar 2022 | Cheloo a luat startul în primul său Dakar! “În momentul ăsta suntem foarte bogaţi sufleteşte”

Antena Sport Publicat: 1 ianuarie 2022, 20:22

Comentarii

Antena Sport

Dakarul a început cu un prolog de doar 19 kilometri. Greul începe de duminică, atunci când se pleacă cu adevărat în marea aventură.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Peste 8000 de kilometri au de condus Cheloo şi colegul Mihai Ban, prin peisajele de poveste din Arabia Saudită! Visul românilor e să ducă la capăt cel mai dificil raliu din lume.

“Şi apropo de săracilor, în momentul ăsta suntem foarte bogaţi sufleteşte!”, a spus Cheloo.

Cheloo a luat startul în primul său Dakar

Pentru a 3-a ediție la rând, Arabia Saudită găzduiește Raliul Dakar. Totuși, de această dată 80% din traseu are loc pe un teritoriu neexplorat până acum. În cele două săptămâni, concurenții vor avea de parcurs o distanță de 8375 de kilometri pe durata a 12 etape.

„Visul meu dintotdeauna a fost să particip la Dakar. Fac Rally Raid de câțiva ani buni. Echipa noastră se prezintă cu două echipaje românești, nu a mai fost așa ceva!

Reclamă
Reclamă

Țelul nostru este să terminăm cursa. Toată lumea ne întreabă ce se întâmplă dacă o să câștigi Dakar. Nu am sperat niciodată să ajungem în față, efectiv nu ai cum! E imposibil. Echipele de uzină investesc poate miliarde în cercetare, în dezvoltarea mașinilor. Plus că au piloți plătiți și vorbim de Sebastian Loeb, Stephane Peterhansel, Carlos Sainz…„, a declarat Mihai Ban la AS.ro LIVE.

Emanuel Gyenes, o nouă participare la Dakar

Emanuel Gyenes se pregătește pentru o nouă experiență în cel mai dur raliu din lumea motorsportului. Românul în vârstă de 37 de ani va participa pentru a 12-a oară la Dakar. În 2020 a scris istorie și a intrat pe lista legendelor competiției (adresată sportivilor cu cel puțin 10 starturi în palmares). A reușit atunci o performanță remarcabilă și a câștigat clasa Malle Moto dedicată piloților fără asistență tehnică. S-a clasat pe locul 29 la general.

La ultima ediție, Gyenes a terminat al 23-lea la general, dar nu și-a putut apăra titlul de la clasa Malle Moto după ce a încheiat pe poziția a 2-a.

Reclamă

„A fost un Dakar foarte dur, sunt bucuros că am reușit să ajung la linia de finiș de la Jeddah. Vă mulțumesc tuturor celor care m-ați urmărit de-a lungul acestei incredibile aventuri„, a transmis Emanuel după ce a trecut linia de sosire în Dakaj pentru a 9-a oară în 11 participări.

Cea mai bună clasare a lui Emanuel Gyenes rămâne cea din 2016, când a fost al 14-lea la general.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Ce pronostic dai pentru România - Canada?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
8:22
Andrei Borza, OUT de la naţională pentru meciurile cu Canada şi Cipru! O nouă pierdere pentru Mircea Lucescu
23:34 3 sept.
Kurt Zouma a devenit cel mai scump jucător din Liga 1! Cine se află în spatele starului de 10.000.000 de euro
23:33 3 sept.
Reacţia lui Neluţu Varga, după ce a realizat unul dintre cele mai tari transferuri din istoria Ligii 1
23:11 3 sept.
Kurt Zouma, anunţat oficial de CFR Cluj! “Luaţi o pauză de la Insula”! Lovitura verii în fotbalul românesc
23:02 3 sept.
Gigi Becali a auzit câți bani trebuie să ofere pentru transferul lui Louis Munteanu și a răbufnit: “Sunt nebun?”
22:55 3 sept.
Motivul pentru care Gigi Becali exclude transferul unui jucător de la CFR Cluj!
1 Lovitură de proporţii pentru Adrian Mititelu. Cât va încasa după transferul lui Blănuţă, făcut în ultima secundă 2 Presa din Turcia a reacționat, după ce Ianis Hagi și-a găsit echipă: „Una dintre cele mai impresionante mutări” 3 Ianis Hagi, acord total cu noua echipă. Noul coleg a confirmat mutarea: “S-a făcut transferul” 4 “Telenovela” transferului lui Ianis Hagi se apropie de final. A ajuns în Turcia şi e gata să semneze 5 Veste cruntă pentru un fotbalist de la Dinamo! Zeljko Kopic l-a anunțat să-și caute echipă 6 Întăriri pentru Costel Gâlcă la Rapid. Victor Angelescu a confirmat un nou transfer: “Am discutat cu Dan Şucu”
Citește și