Închide meniul
Video

Eliza Samara s-a pus în genunchi şi s-a descătuşat după revenirea fabuloasă din meciul cu Egipt. Imagini emoţionante

Publicat: 21 februarie 2024, 13:28

Colaj AntenaPLAY

Eliza Samara s-a pus în genunchi şi s-a descătuşat după revenirea fabuloasă din meciul cu Egipt. Samara a revenit de la 0-2 la seturi şi a câştigat meciul cu Dina Meshref.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Eliza Samara a adus al doilea punct al României în partida cu Egipt. Bernadette Szocs, Eliza Samara şi Adina Diaconu au calificat România la Jocurile Olimpice după victoria uriaşă cu Egipt. Campionatele Mondiale de tenis de masă pe echipe sunt exclusiv în AntenaPLAY.

Eliza Samara s-a pus în genunchi şi s-a descătuşat după revenirea fabuloasă din meciul cu Egipt

Eliza Samara a avut parte de cel mai dramatic meci. A revenit de la 0-2 la seturi şi a învins dramatic pe Dina Meshref. Gestul făcut de Eliza Samara de a se pune în genunchi şi a privi spre cer are o explicaţie emoţionantă. În urmă cu o săptămână, tatăl său a decedat, iar sportiva a postat un mesaj emoţionant.

De azi ești îngerul meu păzitor, tati! Odihnă veșnică! Te-am iubit, te iubesc, te voi iubi mereu, inima mea…, a fostmesajul sfâșietor al sportivei.

Campioanele Jocurilor Europene şi-au continuat seria de invincibilitate în Coreea de Sud şi au avansat printre cele mai bune opt echipe din lume, iar bucuria a fost dublă de această dată, întrucât faza sferturilor de finală a asigurat echipei biletele pentru Paris, cu 156 de zile până la startul Jocurilor Olimpice.

Reclamă
Reclamă

Performanţa a fost atinsă odată cu victoria contra campioanei Africii, Egipt, scor 3-0, în optimile CM, o întâlnire în care sportivele antrenate de Viorel Filimon şi Mihaela Şteff şi-au păstrat calmul şi au fost la fel de tenace precum în meciurile disputate de-a lungul competiţiei, potrivit FR Tenis de Masă.

Contra Hanei Goda, Bernadette Szocs şi-a folosit loviturile câştigătoare pentru începutul dorit, iar Elizabeta Samara s-a adaptat condiţiilor de joc, în ciuda unui start nedorit, pentru o bucurie emoţionantă după ce a întors scorul de la 0-2. Punctul necesar cu Egipt a fost adus de Adina Diaconu, care a accelerat spre victoria cu 3-0, datorită unui joc superior adversarei.

Rezultatele meciului României cu Egipt:

Reclamă

Bernadette Szocs – Hana Goda 3-1 (11-2, 6-11, 11-8, 11-6);

Elizabeta Samara – Dina Meshref 3-2 (11-13, 8-11, 11-5, 11-7, 11-9);

Adina Diaconu – Yousra Helmy 3-0 (11-8, 11-7, 11-5).

În sferturile CM, România va întâlni, joi, Japonia.

Campionatul Mondial de tenis de masă pe echipe este criteriu de calificare pentru JO Paris 2024: primele opt echipe au asigurată calificarea directă la Jocurile Olimpice.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Va lua Cristi Chivu titlul cu Inter în sezonul 2025-2026?
Loading ... Loading ...
Citește și:
Reclamă
11:04

Alexandru Băluţă, aproape de a pleca de la FCSB! Echipa din străinătate care îl vrea pe jucătorul campioanei

10:51

EXCLUSIVDecizia luată de Mircea Lucescu după accidentarea lui Mihăilă! Cum va arăta primul 11 pentru Austria – România

10:45

Austria – România LIVE VIDEO (21:45, Antena 1 şi AntenaPLAY). Cum arată primul 11 după accidentarea lui Mihăilă

10:31

EXCLUSIVValentin Mihăilă s-a “rupt” şi ratează Austria – România

10:28

Bayern Munchen intră în cursa pentru Rafa Leao! Suma oferită celor de la AC Milan în schimbul jucătorului

10:01

Gigi Becali a recunoscut! Singurul patron din Liga 1 de care se teme

1 Louis Munteanu a părăsit cantonamentul României, chiar înaintea meciului cu Austria! Anunţul FRF 2 Florin Niţă, marea lovitură încercată de Dinamo pe piaţa transferurilor 3 OFICIAL | Karlo Muhar a fost prezentat de CFR Cluj. Mijlocaşul croat a revenit în Gruia 4 CFR Cluj dă o nouă lovitură! Un fundaş croat va semna cu formaţia din Gruia 5 Primul jucător pe care Cristi Chivu îl vrea la Inter! Românul vrea să aducă un fost elev de la Parma 6 Jannik Sinner – Carlos Alcaraz e finala Roland Garros 2025! Italianul a trecut de Djokovic în semifinale
Citește și