Închide meniul

Frații Maior, start în cursa pentru un nou podium în Campionatul European de Raliuri

Florian Ceafalău Publicat: 16 iunie 2023, 14:42 / Actualizat: 16 iunie 2023, 18:45

Comentarii
Frații Maior, start în cursa pentru un nou podium în Campionatul European de Raliuri

Campioni naționali la juniori, frații Norbert Maior și Francisca Maior iau startul plini de optimism în acest weekend Raliul Letoniei.

Frații Maior, Norbert Maior și Francisca Maior, iau startul plini de optimism în acest weekend Raliul Letoniei, etapă din cadrul Campionatului European de Raliuri, după ce luna trecută au reușit să încheie pe 2 în runda din Polonia.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Cei doi au avut un start spectaculos de sezon. Pe lângă podiumul de la juniori din Polonia, aceștia au obținut câte un loc 4 la general la ambele runde de pe plan intern, Harghita și Argeș, deși au concurat pe un model de mașină net inferior favoriților.

Frații Maior vor avea parte de o provocare mare în Letonia, urmând să se dueleze cu alte 16 echipaje internaționale pentru a câștiga divizia dedicată juniorilor în campionatul conetinental. Printre rivali se va număra Max McRae, nepotul legendarului Colin McRae, norvegianul Ola Nole jr și suedezul Victor Hansen.

„Dincolo de obiectiv, cea mai mare bucurie a noastră este că am reușit să strângem bugetul necesar să fim la start. La fel ca în Polonia, ne dorim să avem un parcurs constant și să ajungem cu bine la final pentru că va conta enorm în economia campionatului”, a spus Norbert Maior, care va pilota un Peugeot 208 Rally4.

Frații Maior iau startul în Letonia, Tempestini spune pas!

Un obișnuit ale Europeanului de Raliuri, acolo unde constant s-a aflat în Top 10 la general, Simone Tempestini a trebuit să spună pas rundei din Letonia din considerente financiare. În schimb, copilotul său, Sergiu Itu, va fi prezent în dreapta argentinianului Paulo Soria pe un model Renault Clio Rally3.

Reclamă
Reclamă

Un alt pilot român care va concura în Letonia este fostul campion național de viteză în coastă, Bogdan Cuzma, care revine după accidentul din Polonia și va pilota același model Škoda Fabia RS Rally2. Copilot îi va fi austriaca Ilka Minor.

Raliul Letoniei va debuta în această seară cu proba super specială și se va încheia duminică seară, atunci când echipajele vor termina de parcurs cele 10 probe speciale pe un total de 184 de kilometri.

 

Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă

Va ajunge FCSB în turul 3 preliminar al Ligii Campionilor?
Loading ... Loading ...
Citește și:
Reclamă
23:43
Ştefan Baiaram, cu gândul la cupele europene după prima victorie a sezonului a Universităţii Craiova: “Suntem datori”
23:25
Universitatea Craiova – FC Argeș 3-1. Oltenii lui Mirel Rădoi, la primul succes al sezonului
22:58
Valentin Mihăilă, prezentat oficial la Rizespor. Mesaj în turcă transmis de internaţionalul român
22:46
Ianis Stoica, anunț despre viitorul său după Hermannstadt – Metaloglobus 2-2: “Nu sunt de neînlocuit!”
22:22
Jaqueline Cristian s-a calificat în semifinalele turneului de la Iași. Moment istoric pentru România
22:11
Mihai Teja, val de laude pentru jucătorii de la Metaloglobus după 2-2 cu Hermannstadt: “Au avut spirit!”
1 EXCLUSIVSimona Halep, aproape de o colaborare spectaculoasă în tenis: “Am vorbit deja cu ea” 2 Cele mai tari transferuri din vara din 2025 | Florian Wirtz, transferat de Liverpool. Trent Alexander-Arnold, la Real Madrid 3 Un jucător de la CFR Cluj și-a reziliat contractul din cauza restanțelor salariale! 4 Mihai Rotaru face curăţenie la Universitatea Craiova: “Paguba e mare sezonul acesta”. Câţi jucători pleacă din Bănie 5 Horaţiu Moldovan şi-a găsit echipă! Portarul naţionalei României se întoarce în La Liga 6 Gigi Becali a iertat un titular de la FCSB pe care l-a făcut praf: “M-a mirat! N-a fost el”
Citește și