Închide meniul

George Jinga, medalie de argint la Campionatele Mondiale de schi-alpinism U20!

Alexandru Ivan Publicat: 5 martie 2023, 9:06

Comentarii
George Jinga, medalie de argint la Campionatele Mondiale de schi-alpinism U20!

George Jinga, la Campionatul Mondial U20 schi-alpinism / Facebook Federația Română de schi-alpinism

Sportivul român George Jinga a obținut medalia de argint pentru România, Campionatele Mondiale de schi-alpinism U20.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

George Jinga a cucerit medalia de argint în proba individuală masculină (12 km cu o diferenţă de nivel de 1.200 m), sâmbătă, la Under 20, la Campionatele Mondiale de schi-alpinism de la Boi Taull (Spania), potrivit paginii de Facebook a Federaţiei Române de Alpinism şi Escaladă.

George Jinga, medalie de argint la Campionatele Mondiale de schi-alpinism U20

Medalia de aur a fost câştigată de austriacul Nils Oberauer, iar bronzul a revenit italianului Davide Sambrizzi.

Proba este una olimpică, astfel că George Jinga devine o speranţă la medalie în vederea Jocurilor Olimpice de iarnă din 2026, de la Cortina d’Ampezzo-Milano.

Reclamă
Reclamă

Sportivul antrenat de Rareş Manea mai are în palmares un bronz mondial la cadeţi.

La Mondialele din Spania, George Jinga a reuşit şi o clasare pe locul 5 la categoria U20, în proba de vertical.

România este reprezentată de 11 sportivi la Mondiale, la toate categoriile: U18, U20, U23 şi seniori.

Reclamă

Sabrina Voinea a obținut medalia de aur la bârnă, la Cupa Mondială

Gimnasta Sabrina Maneca Voinea a obţinut, sâmbătă, medalia de aur în finală la bârnă, dar și la sol, la Cupa Mondială de la Doha.

În finala de la bârnă, Voinea a fost notată cu 13.766, pentru medalia de aur. Pe podium au mai urcat Anna Lashchevska ( Ucraina – 13.333) şi Emma Leonie Malewski (Germania – 13.233), informează news.ro.

La sol, gimnasta tricoloră a fost notată cu 13.600, iar pe podium au mai urcat Chiaki Hatakeda (Japonia, 12.900) şi Breanna Scott (Australia, 12.800).

Vineri, în prima zi a finalelor pe aparate, Sabrina Maneca Voinea s-a clasat pe locul 5 la sărituri (13.016).

Cupa Mondială de la Doha reprezintă debutul la senioare pentru Sabrina Maneca Voinea, fiica fostei campioane Camelia Voinea.

La masculin, Andrei Muntean va evolua în finală la paralele, după ce a fost notat cu 14.133 în calificări (locul 7).

Cupa Mondială de la Doha se află la cea de-a 15 ediţie, fiind înscrişi peste 150 de gimnaşti.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Crezi că ar trebui ca Mircea Lucescu să fie pe banca naţionalei şi la baraj?
Loading ... Loading ...
Citește și:
23:25
„Cea mai accesibilă națională pentru România?” Răspunsul lui Marius Lăcătuș, înainte de tragerea la sorți a barajului
23:20
Tragerea la sorți a barajului de World Cup 2026 LIVE VIDEO (14:00, Antena 1 și AntenaPLAY). România, în urna a patra
23:11
Achraf Hakimi a câştigat “Balonul de Aur” african! Premieră după 52 de ani
22:44
Întăriri pentru Zeljko Kopic la Dinamo. Transferurile anunțate de Andrei Nicolescu: „Acesta e planul”
22:37
Naţionala care şi-a ignorat fanii, sancţionată de federaţie! Căpitanul şi-a pierdut banderola
22:30
„Revine Florinel Coman la FCSB?” Gigi Becali, anunț de ultim moment: „A fost la mine acasă”
1 Afacerea în care Dan Petrescu a investit averea strânsă din fotbal. Cum a ajuns “Bursucul” la fel de bogat ca Hagi 2 FotoCe s-a ales de Lavinia Miloşovici. Ce dramă a trăit marea gimnastă a României, a ajuns de nerecunoscut 3 Vizită fulger a lui Cristi Chivu în România: “Multă lume nu știe…” Locul unde a fost surprins 4 Cât câştigă Mircea Lucescu la naţionala României. Adevărul despre salariul lui: “Leşinaţi!” 5 Gigi Becali s-a trezit cu o sumă uriaşă de la UEFA: “Ne-a dat că suntem băieţi buni! Nu ştiam de la ce” 6 Gigi Becali, prima reacţie după ce cluburile sunt obligate să folosească 40% sportivi români! “Să vedem CFR-ul…”
Citește și