George Jinga, medalie de argint la Campionatele Mondiale de schi-alpinism U20!

Alexandru Ivan Publicat: 5 martie 2023, 9:06

George Jinga, medalie de argint la Campionatele Mondiale de schi-alpinism U20

George Jinga, la Campionatul Mondial U20 schi-alpinism / Facebook Federația Română de schi-alpinism

Sportivul român George Jinga a obținut medalia de argint pentru România, Campionatele Mondiale de schi-alpinism U20.

George Jinga a cucerit medalia de argint în proba individuală masculină (12 km cu o diferenţă de nivel de 1.200 m), sâmbătă, la Under 20, la Campionatele Mondiale de schi-alpinism de la Boi Taull (Spania), potrivit paginii de Facebook a Federaţiei Române de Alpinism şi Escaladă.

Medalia de aur a fost câştigată de austriacul Nils Oberauer, iar bronzul a revenit italianului Davide Sambrizzi.

Proba este una olimpică, astfel că George Jinga devine o speranţă la medalie în vederea Jocurilor Olimpice de iarnă din 2026, de la Cortina d’Ampezzo-Milano.

Sportivul antrenat de Rareş Manea mai are în palmares un bronz mondial la cadeţi.

La Mondialele din Spania, George Jinga a reuşit şi o clasare pe locul 5 la categoria U20, în proba de vertical.

România este reprezentată de 11 sportivi la Mondiale, la toate categoriile: U18, U20, U23 şi seniori.

Sabrina Voinea a obținut medalia de aur la bârnă, la Cupa Mondială

Gimnasta Sabrina Maneca Voinea a obţinut, sâmbătă, medalia de aur în finală la bârnă, dar și la sol, la Cupa Mondială de la Doha.

În finala de la bârnă, Voinea a fost notată cu 13.766, pentru medalia de aur. Pe podium au mai urcat Anna Lashchevska ( Ucraina – 13.333) şi Emma Leonie Malewski (Germania – 13.233), informează news.ro.

La sol, gimnasta tricoloră a fost notată cu 13.600, iar pe podium au mai urcat Chiaki Hatakeda (Japonia, 12.900) şi Breanna Scott (Australia, 12.800).

Vineri, în prima zi a finalelor pe aparate, Sabrina Maneca Voinea s-a clasat pe locul 5 la sărituri (13.016).

Cupa Mondială de la Doha reprezintă debutul la senioare pentru Sabrina Maneca Voinea, fiica fostei campioane Camelia Voinea.

La masculin, Andrei Muntean va evolua în finală la paralele, după ce a fost notat cu 14.133 în calificări (locul 7).

Cupa Mondială de la Doha se află la cea de-a 15 ediţie, fiind înscrişi peste 150 de gimnaşti.