Cristina Neagu şi-a hotărât viitorul. Ce va face starul de la CSM Bucureşti. Anunţul făcut de preşedintele clubului

Antena Sport Publicat: 5 ianuarie 2021, 13:34

Comentarii
Cristina Neagu şi-a hotărât viitorul. Ce va face starul de la CSM Bucureşti. Anunţul făcut de preşedintele clubului

Cristina Neagu, viitor incert la CSM București

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google Google News As.roUrmărește AS.ro pe Discover

CSM Burești se confruntă cu probleme financiare serioase și riscă chiar să se desființeze. Președinta grupării bucurestene, Gabi Szabo, a încercat să explice această situație. Ea susține că o bună parte din bani au fost alocați pentru sănătate. 

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

În contextul acestei crize, viitorul vedetei Cristina Neagu a devenit incert. Szabo le dă fanilor asigurări că cea mai bună jucătoare a României nu va pleca de la CSM București.

Cristina Neagu, legată de CSM București până în 2022

"Cristina Neagu mai are contract până în 2022, da. Până în acest moment, nu și-a manifestat dorința să plece.

Eu mi-am dorit mult să investim în sportivii romani. Îmi doresc că romanii să vină la CSM. Așa e și la echipa de handbal. În 2017, 2018, cluburile veneau aici că să învețe. I-am ajutat, și cu normele financiare, și cu modul de organizare. De ce peste tot e OK și aici se spune mereu că nimic nu e bine la CSM?”, a spus Gabi Szabo pentru prosport.ro.

Cristina Neagu se află la CSM București din 2017. Ea a revenit atunci în țară după ce a evoluat timp de patru ani pentru Buducnost. Neagu a mai jucat în România și pentru Oltchim, formație cu care a disputat finala Ligii Campionilor in 2010.

Reclamă
Reclamă

Gabi Szabo: "Ministrul de finanțe a tăiat bugetul Primăriei"

„Problemele au fost la nivelul general al clubului, nu doar la handbal. Nu e normal. Odată ce ți s-a votat un buget se presupune că exista banii. De ce nu ni s-a dat alocația că să nu intram în aceste întârzieri de plată pentru sportivi? Am înțeles până la un punct mesajul lor.

"În 2019, Ministerul de Finanțe a tăiat bugetul Primăriei Capitalei, deci s-a diminuat și bugetul nostru. În februarie a venit pandemia și toți banii s-au dus pe sănătate. Poți să contești asta? Eu, ca și cetățean al Bucureștiului, nu", a subliniat Szabo.

Întrebată despre posibitilitatea desființării clubului CSM București, Gabi Sazbo a  dat un răspuns clar. 

Reclamă

"Aș vrea să închidem acest subiect. M-au întrebat și sportivii. E exclus. Munca mea și a colegilor să se năruie de pe o zi pe alta, este cumplit. Am avut multe acțiuni frumoase în școli. Doar Consiliul General poate lua o asemenea decizie", a transmis președinta grupării bucureștene", a spus aceasta.

CSM București a fost înființată în anul 2007 prin hotărârea Consiliului General al capitalei. Clubul și-a trecut în palmares patru titluri naționale, patru cupe ale României, și un trofeu EHF Champions League în 2016.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Cine va marca mai multe goluri pentru FCSB în acest sezon dintre Bîrligea şi Garita?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
17:17

UPDATEGata, Daniel Bîrligea pleacă în Italia! Gigi Becali: „I-am dat ok-ul” Ce bani încasează patronul FCSB

17:04

10.000.000 de euro pentru românul dorit de Gică Hagi la naţională. Clubul gigant care îl vrea

16:50

Tranzacția momentului în Portugalia! Echipa lui Ianis Stoica, preluată de trei fotbaliști uriași. Cât au costat acțiunile

16:15

Vlad Chiricheș la Dinamo? Cum ar răspunde ofertei din partea „câinilor” și ce rămâne marea sa dezamăgire

16:00

VIDEORomânia – Belgia 0-3, în lupta pentru optimile de la Campionatul European. Urmează meciuri cu Portugalia și Spania, în AntenaPLAY

15:05

Vlad Chiricheş şi-ar fi dorit ca derby-ul Dinamo – FCSB să se joace pe Arena Naţională: „40.000 de spectatori”

1 Gigi Becali i-a decis soarta lui Baciu, după ce fanii i-au cerut demisia antrenorului: „Eu îi respect pe suporteri” 2 Zeljko Kopic a acceptat oferta și revine pe bancă! O să antreneze un fost star din Liga 1 3 OUT de la derby! Anunțul momentului: jucătorul nu va fi pe teren în Dinamo – FCSB 4 Jucătorul OUT din primul 11 de la FCSB după eşecul cu CFR Cluj! Gigi Becali: „Vai ce dribling a făcut” 5 FCSB mai face un singur transfer, după înfrângerea cu CFR Cluj! Anunţul lui Gigi Becali: „O să fie altă echipă de acum” 6 Universitatea Craiova a făcut oferta pentru transferul anului în România: 1.5 milioane de euro
Citește și