CSM Bucureşti – Dunărea Brăila 35-35! „Thriller” în Liga Naţională de handbal! Brăilencele au reuşit o revenire de senzaţie

Alex Masgras Publicat: 28 martie 2024, 19:11

CSM Bucureşti – Dunărea Brăila 35-35! „Thriller în Liga Naţională de handbal! Brăilencele au reuşit o revenire de senzaţie

CSM Bucureşti - Dunărea Brăila 35-35

Cristina Neagu, în timpul unui meci / Profimedia

Meciul CSM Bucureşti – Dunărea Brăila s-a terminat 35-35. Liderul din Liga Naţională de handbal feminin părea că are o misiune uşoară în meciul din etapa cu numărul 20. În prima repriză, jucătoarele lui Adi Vasile au condus şi cu 6 goluri în prima repriză.

După ce au intrat cu un avantaj de 4 goluri la pauză, „tigroaicele” au condus în repriza secundă şi cu 7 goluri. Cu toate acestea, Dunărea Brăila a reuşit o revenire incredibilă şi a obţinut un rezultat de egalitate pe final.

CSM Bucureşti – Dunărea Brăila 35-35!

Campioana CSM Bucureşti a remizat joi, pe teren propriu, cu formaţia Dunărea Brăila, scor 35-35 (19-15), în derby-ul etapei a XX-a a Ligii Naţionale, potrivit news.ro.

Principalele marcatoare ale meciului au fost Neagu 9 goluri, Ingstad 7, Gutierrez 5, pentru CSM, respectiv da Rocha 9, Araujo 6, Gonzalez 5, pentru Dunărea Brăila.

Ambele formaţii sunt calificate în fazele superioare ale cupelor europene: CSM Bucureşti în sferturile Ligii Campionilor, iar Dunărea Brăila în semifinalele European League.

În etapa a XX-a s-au mai jucat partidele: HC Zalău – CSM Tg. Jiu 22-20, Corona Braşov – Dacia Mioveni 35-29, Rapid Bucureşti – SCM Rm. Vâlcea 33-32, SCM Craiova – Gloria Buzău 28-26, Măgura Cisnădie – Ştiinţa Bucureşti 33-24.

Ultima dispută a rundei va avea loc abia în 24 aprilie, între Minaur Baia Mare – Gloria Bistriţa.

Până atunci, clasamentul este dominat de CSM Bucureşti, cu 55 puncte, urmată de Rapid Bucureşti 48 şi Gloria Bistriţa, tot 48, dar cu 19 partide.

Etapa a XXI-a programează partide de sâmbătă, iar cel mai important meci se va juca doar în 17 aprilie, între CSM Bucureşti – Gloria Bistriţa.

Gloria 2018 Bistriţa-Năsăud şi Dunărea Brăila, adversare în Final Four-ul European League

Gloria 2018 Bistriţa-Năsăud şi Dunărea Brăila vor fi adversare în Final Four-ul European League. Echipele româneşti CS Gloria 2018 Bistriţa-Năsăud şi HC Dunărea Brăila vor fi adversare în semifinalele competiţiei feminine de handbal EHF European League, potrivit tragerii al sorţi efectuate, marţi, la Graz (Austria).

Cealaltă semifinală le va opune pe Neptunes Nantes (Franţa) şi pe Storhamar Handball Elite (Norvegia).

Turneul Final Four al competiţiei va avea loc la Graz, semifinalele fiind programate pe 11 mai, iar finala şi finala mică, pe 12 mai.

Gloria este singura echipă neînvinsă a această ediţie a întrecerii, în timp ce Dunărea Brăila a pierdut un singur meci din cele 12 jucate, ea venind din preliminarii.

În Liga Naţională, Gloria s-a impus la Brăila, în tur, cu 27-26 (12-14).

Neptunes Nantes a cucerit trofeul EHF European League în 2021.

12:00 LIVE VIDEOSorana Cîrstea – Iga Swiatek se joacă ACUM. Duel de foc cu numărul 1 WTA pentru un loc în optimile de la Madrid 11:57 Florinel Coman pleacă la vraciul Marijana! Când se va întoarce starul lui FCSB de la Belgrad şi când ar putea juca 11:11 Mobilizare generală înainte de FCSB – Farul! Jucătorii liderului, pregătiţi de sărbătoare! Ce îndemn au avut pentru fani 10:13 Performanţă uriaşă pentru Eliza Samara! A câştigat Liga Campionilor la tenis de masă pentru a treia oară consecutiv 10:02 Ţara din Europa care refuză să folosească VAR, după ce fanii s-au revoltat! Anunţul federaţiei 9:49 Leicester a promovat în Premier League. Leeds are şanse mici să promoveze direct. Cum ar putea arăta play-off-ul 9:28 Dennis Man îi dă mari emoţii lui Edi Iordănescu! Internaţionalul român, scos din lotul lui Parma. Anunţul presei din Italia 9:05 „Iar o să îmi iau înjurături”. Helmut Duckadam, un nou discurs dur la adresa conducerii CSA Steaua: „Poate nu mă pricep eu” 8:56 Dezvăluirea făcută de Ioan Andone, la 64 de ani. Care este, de fapt, numele său din buletin 8:34 Verdictul specialistului, după controversele din Dinamo – FC Voluntari: „E neglijenţă” / „Asta e poziţie normală?” Vezi toate știrile