CSM Bucureşti – Podravka 29-21. „Tigroaicele” au obținut o nouă victorie în Champions League. Câte goluri a înscris Cristina Neagu

Iulian Focșăneanu Publicat: 6 februarie 2022, 19:53

CSM Bucureşti – Podravka 29-21. „Tigroaicele au obținut o nouă victorie în Champions League. Câte goluri a înscris Cristina Neagu

Vipers Kristiansand, campioană în Champions League. Cristina Neagu a primit titlul de golgheter

Cristina Neagu, cea mai bună marcatoare din Champions League / Profimediaimages

Româncele s-au distanțat decisiv pe tabelă încă din prima repriză și au condus la pauză cu 19-10. Nu au avut emoții nici în repriza secundă și continuă lupta în cea mai importantă competiție europeană.

CSM Bucureşti – Podravka 29-21

Principalele marcatoare ale partidei au fost Arntzen şi Omoregie, câte 5 goluri, pentru CSM, respectiv Milosavljevic şi Mugosa, câte 6, pentru Podravka. Cristina Neagu a înscris trei goluri din patru aruncări împotriva croatelor.

În urma rezultatului, CSM Bucureşti adună 14 puncte şi se află pe locul 5 în grupa A. Celelalte partide ale etapei s-au jucat sâmbătă, între Buducnost – Team Esbjerg 25-36, FTC Budapesta – Rostov 25-25 şi Brest – Borussia 31-25, anunță news.ro.

Team Esbjerg este lider, cu 21 puncte, calificată direct în sferturi, urmată în clasamentul grupei de Rostov 17, Brest 16, FTC Budapesta 15, CSM Bucureşti 14, Borussia 9, Buducnost 2 şi Podravka 2 puncte.

Anterior, CSM Bucureşti a obţinut rezultatele: 21-22 cu Team Esbjerg, 27-30 cu Rostov-Don, 36-31 cu Podravka Koprivnica, 25-22 şi 33-29 cu Borussia Dortmund, 30-22 şi 28-20 cu Buducnost, 29-30 şi 21-24 cu Brest, 30-31 şi 27-21 cu FTC Budapesta.

În următoarea rundă, penultima a grupei, CSM Bucureşti va juca în deplasare cu Rostov-Don, în 12 februarie. Returul meciurilor din grupe se va încheia în 19 februarie 2022.

Faza play-off va avea loc între 26 martie – 3 aprilie, sferturile de finală între 30 aprilie – 8 mai, iar Turneul Final Four în 4-5 iunie, la Budapesta. Deţinătoarea trofeului este Vipers Kristiansand din Norvegia.

În sezonul anterior, CSM Bucureşti a ratat calificarea la Turneul Final Four al Ligii Campionilor.

Reuşeşte FCSB să o învingă şi pe PAOK în Europa League?

Dinamo – Botoşani, LIVE TEXT, 21:00! „Câinii”, victorii pe linie pe teren propriu! Echipele de start

19:08

Detalii despre ultimele probleme de sănătate ale lui Mircea Rednic: „Domnul doctor nu i-a dat voie să facă mult efort!”

18:43

Walter Zenga a fost prezentat de o echipă de Liga a 4-a. Anunţ incredibil despre fostul antrenor de la FCSB şi Dinamo

18:16

Câte etape a fost suspendat Radu Drăgușin de UEFA, după ce a fost eliminat în minutul 8 în Tottenham – Qarabag 3-0

1 FotoMihaela Cambei, uimită de gestul uriaş al lui Ion Ţiriac! Răsturnare de situaţie: „Era vorba de David Popovici” 2 FotoAdelina Chivu, anunţ despre revenirea lui Cristi Chivu în fotbalul românesc: „Crezi că mai înţelege ceva de aici?” 3 FotoDavid Popovici a refuzat un cadou de o valoare uriaşă, în România! „Îl scot la licitaţie” 4 FotoAdelina Chivu, dezvăluiri tulburătoare despre cea mai cumplită accidentare a lui Cristi Chivu: „Era într-o euforie că n-a murit” 5 FCSB – RFS 4-1. FCSB a dat recital la debutul în grupa principală din Europa League. Darius Olaru, „dublă” spectaculoasă! 6 Tottenham, victorie clară cu Qarabag, după ce Drăguşin a fost eliminat! Ajax a făcut spectacol cu Beşiktaş! Rezultatele serii