Închide meniul

Dinamo Bucureşti – Skjern Handbold 28-27, în turul sferturilor European League

Bogdan Stănescu Publicat: 23 aprilie 2024, 21:59

Comentarii
Dinamo Bucureşti – Skjern Handbold 28-27, în turul sferturilor European League

Jucătorii lui Dinamo, la finalul unui meci / Hepta

Dinamo Bucureşti – Skjern Handbold s-a încheiat 28-27, în turul sferturilor European League la handbal masculin.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Campioana Dinamo Bucureşti a învins marţi, pe teren propriu, într-o atmosferă electrizantă, formaţia daneză Skjern Handbold, scor 28-27 (14-15), în turul sferturilor de finală ale European League. Returul va fi în 30 aprilie, în deplasare, pentru un loc la Turneul F4.

Dinamo Bucureşti – Skjern Handbold 28-27, în turul sferturilor European League

Principalii marcatori ai partidei au fost Kukic 7 goluri, Kasparek 5, Rosta 4, pentru Dinamo, respectiv V. Bergholt 5, E. Bergholt 5, Nazare 5, pentru echipa daneză.

Campioana Dinamo Bucureşti s-a calificat în sferturile de finală ale European League, după ce a învins formaţia daneză Bjerringbro-Silkeborg (27-24 şi 37-34).

Dinamo a mai atins optimile acestei competiţii, fosta Cupa EHF, în sezonul 2004-2005. Atunci a fost eliminată de IFK Skovde. În sezonul precedent a jucat semifinale, cu BM Altea, ratând finala în 20 martie 2004.

Reclamă
Reclamă

În celelalte confruntări din sferturi se duelează Fuchse Berlin – HBC Nantes, IK Savehof – SG Flensburg-Handewitt (30-41 în tur) şi Rhein-Nekar Lowen – Sporting CP.

Turneul Final Four va avea loc la Hamburg, în 25-26 mai, notează news.ro. Fuchse Berlin este deţinătoarea trofeului.

România, gazda Campionatului European de handbal din 2026

România va fi gazda Campionatului European de handbal din 2026! Comitetul Executiv al Federaţiei Europene de Handbal a decis să aloce organizarea turneului final Cehiei, Poloniei, României, Slovaciei şi Turciei. A fost o mişcare menită să ducă handbalul feminin de top pe cât mai multe pieţe europene posibil.

Reclamă

După încheierea procesului de depunere a candidaturilor, cu termenul de 25 octombrie 2023, EHF a primit ofertele Turciei, precum şi ofertele comune ale Cehiei/Poloniei şi României/Slovaciei.

Campionatul European EHF EURO 2026 este programat pentru perioada 3-20 decembrie 2026. Va fi cel de-al doilea Campionat European de handbal feminin la care vor participa 24 de echipe, notează news.ro.

Runda preliminară se va desfăşura cu câte o grupă în fiecare dintre următoarele oraşe: Oradea, Cluj-Napoca, Antalya, Brno, Katowice şi Bratislava.

Grupele principale vor evolua la Cluj-Napoca şi Katowice. Oraşul polonez Katowice, care a fost deja gazdă în cadrul EHF EURO 2016 la handbal masculin, precum şi la Campionatul Mondial IHF de handbal masculin din 2023, va primi echipele din weekendul final.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Va reuşi Universitatea Craiova să ia titlul în acest sezon fără Mirel Rădoi?
Loading ... Loading ...
Citește și:
0:51
VideoJurnal Antena Sport | Un fost jucător al FCSB-ului e patron de restaurant la Belgrad
0:45
VideoJurnal Antena Sport | Mihaela Cambei şi fratele ei au cucerit medalii la Bucureşti
0:39
Dinamo, învinsă de Nantes. Al şaptelea eşec la rând al “Dulăilor” în Liga Campionilor
0:33
Carlos Alcaraz a obţinut o nouă victorie la Turneul Campionilor şi va încheia anul pe locul 1 ATP
23:42 13 nov.
Franţa s-a calificat la World Cup 2026! “Dublă” Mbappe. Ronaldo, eliminat în Portugalia – Irlanda 2-0. Rezultate
23:37 13 nov.
Cosmin Olăroiu, reacţie după 1-1 cu Irak: “Jucăm un retur sub o mare presiune! Suntem pregătiţi pentru orice”
1 FotoDan Alexa şi Gabi Tamaş au câştigat Asia Express! Suma pe care au primit-o! Cei doi, în lacrimi în finală 2 Foto“Vă pupă păpușicile!” Prima postare a lui Gabi Tamaş după ce el şi Dan Alexa au câştigat Asia Express 3 E oficial. A uitat trecutul de la FCSB şi a semnat cu Universitatea Craiova, Mihai Rotaru confirmă! 4 Primul jucător care e OUT de la Rapid. La cine va renunța Costel Gâlcă în iarnă 5 Mircea Lucescu a ratat să-l cheme la naţionala României, acum e la un pas să semneze cu Manchester United! 6 Cu ce echipă din România va semna Mirel Rădoi. “E singura…” Anunţul surpriză al lui Mihai Rotaru
Citește și