Dinamo, victorie de poveste în Liga Campionilor! Echipa lui Xavi Pascul a învins-o pe HC Zagreb în ultimele secunde

Avatar photo

Publicat: 2 noiembrie 2022, 21:52

Dinamo a reușit o victorie de poveste în Liga Campionilor! Echipa lui Xavi Pascul a învins-o pe HC Zagreb în ultimele secunde ale partidei.

Jucătorii lui Dinamo, în timpul unui meci

Jucătorii lui Dinamo, în timpul unui meci / news.ro

Campioana la handbal masculin, Dinamo Bucureşti, a învins miercuri, în deplasare, formaţia croată HC Zagreb, scor 29-28 (15-16), în al şaselea meci din grupa A a Ligii Campionilor Machineseeker.

Dinamo, victorie de poveste în Liga Campionilor, cu HC Zagreb

Golul victoriei a fost marcat cu două secunde înainte de final de Akimenko, în uralele fanilor dinamovişti prezenţi la Zagreb. Scorul final a reprezentat şi singura dată când a condus campioana României în această partidă, scrie news.ro.

Principalii marcatori pentru Dinamo au fost Negru 7 goluri şi Akimenko 6, iar de la gazde s-au remarcat Srna şi Dibirov, cu câte 5 reuşite.

În etapa a VI-a mai sunt programate, joi, disputatele dintre GOG – SC Magdeburg, PSG – FC Porto şi Orlen Wisla Plock – Veszprem HC.

Ce a făcut Dinamo până acum în Liga Campionilor

În primele meciuri din grupă, Dinamo a obţinut rezultatele: 28-30 cu SC Magdeburg, 30-33 cu Veszprem HC, 38-38 cu GOG, 32-27 cu FC Porto şi 29-35 cu PSG Handball. După 6 etape, campioana României are 5 puncte în clasamentul grupei A.

În etapa următoare, Dinamo Bucureşti va juca pe teren propriu, în 24 noiembrie, cu Orlen Wisla Plock.

Doar primele două clasate în fiecare grupă se califică direct în sferturile de finală, iar echipele de pe locurile 3-6 vor disputa meciuri în play-off, în 22 şi 30 martie 2023, urmate de sferturile de finală, în 10 şi 18 mai, respectiv Turneul Final Four, la Koln, în 17-18 iunie.

Deţinătoarea trofeului este FC Barcelona. Dinamo Bucureşti nu a trecut de faza grupelor în sezonul anterior.

22:33 Dan Petrescu, genial după calificarea în sferturile de finală: „Nu a fost un obiectiv pentru noi în aceşti ani!” Verdict dur pentru naţionala României: „O ia în jos” 21:51 Sorin Cârţu, răspuns după atacurile lui Mirel Rădoi: „E total aberant! Sunt preşedintele clubului şi mi-am spus părerea!” 21:50 Cupa României | Rapid, Farul şi Universitatea Craiova, OUT din Cupa României! CFR Cluj şi U Cluj, calificate în sferturi! Toate rezultatele zilei, AICI 21:45 Ce urmează pentru Mirel Rădoi, după ce şi-a dat demisia de la Universitatea Craiova: „Vă dați seama că nu mă duc undeva să stau două etape” 21:27 Marius Stan, invitatul lui Dan Pavel în emisiunea AS.ro LIVE, de la 10:30. Ultimele detalii despre gala iFight HEROES ”Bătaie-n Balcani” 21:08 EXCLUSIVPrima reacţie de la Universitatea Craiova, după plecarea lui Mirel Rădoi 20:54 Mirel Rădoi, „la cuţite” cu Sorin Cârţu după ce şi-a dat demisia de la Universitatea Craiova: „Să vină el în locul meu!” 20:26 Cine îi va lua locul lui Mirel Rădoi la Universitatea Craiova! Varianta imediată a lui Mihai Rotaru 20:06 Dan Nistor, dărâmat după ce Universitatea Craiova a fost eliminată dramatic din Cupa României: „Am ratat al doilea obiectiv” + Ce spune despre Mirel Rădoi 19:43 NEWS ALERTMirel Rădoi şi-a dat demisia de la Universitatea Craiova: „Nu mai pot aduce un plus la echipă! Decât să fie o implozie la club, mai bine plec!”
Meciurile din play-off-ul Cupei României se dispută în perioada 27-29 septembrie
Cupa României • 6 dec., 20:56
Petrolul – FC U Craiova 1948 0-1 și Slobozia – Dinamo 3-3. Trei cartonaşe roşii primite de dinamovişti! Sepsi şi Craiova lui Mititelu, în „sferturile” Cupei României
Ovidiu Burcă, în timpul unui meci pentru Dinamo
Liga 2 • 3 dec., 16:54
Ovidiu Burcă, mesaj de luptă după ce Dinamo s-a apropiat de play-off în Liga a 2-a: „Vom lupta până la ultima picătură”
Jucătorii de la Dinamo, în timpul unei partide
Liga 2 • 3 dec., 15:14
FC Brașov – Dinamo 0-2! Buhăescu și Roșu, decisivi pentru trupa lui Ovidiu Burcă! „Câinii” au încheiat anul 2022 cu o victorie