Bogdan Stănescu Publicat: 28 ianuarie 2024, 20:18 / Actualizat: 28 ianuarie 2024, 22:11

Franţa e noua campioană europeană la handbal masculin, după o finală dramatică

Franţa – Danemarca 33 – 31. Franţa e noua campioană europeană la handbal masculin, după o finală dramatică. Naţionala lui Karabatic s-a impus după prelungiri.

Naţionala Franţei a câştigat duminică, la Koln, medalia de aur a Campionatului European, după ce a învins în finală şi după prelungiri reprezentativa Danemarcei, scor 33-31 (14-14, 27-27). A fost ultimul meci la un Campionat European pentru Nikola Karabatic, jucătorul naţionalei Franţei.

Finala cu Danemarca a fost ”ultimul bal” la un Campionat European pentru emblematicul jucător francez Nikola Karabatic, care şi-a anunţat retragerea la finalul sezonului. A atins două recorduri la CE: de meciuri jucate (79), precum şi de goluri marcate  (295).

Karabatic (PSG) a bifat anterior în carieră trei titluri europene. Doar şase jucători, toţi suedezi, au cucerit titlul european de patru ori – Ola Lindgren, Staffan Olsson, Stefan Lövgren, Magnus Wislander, Martin Frandesjö, Magnus Anderson. Karabatic va împlini 40 de ani în aprilie, iar palmaresul său la naţională cuprinde, în total, 16 medalii, între care cele de aur la JO (3), CM (4) şi CE (4).

Finala CE2024 a adus şi un nou record all-time de goluri marcate, iar acesta îi aparţine de duminică danezului Mikkel Hansen, care încheie cu 296 goluri marcate, cu unul mai mult decât Karabatic. Recordul golurilor marcate de Hansen nu-l depăşeşte însă pe cel all-time al Cristinei Neagu (303), care domină istoria competiţiei la feminin şi masculin.

Naţionala României a încheiat Campionatul European, la care a ajuns după 28 de ani, pe locul 22, după trei eşecuri categorice în grupa preliminară B: 21-34 cu Austria, 24-36 cu Spania şi 25-31 cu Croaţia.

Naţionala României a participat ultima dată la un turneu final de Campionat European la ediţia din 1996, când s-a clasat pe locul 9 din 12 echipe participante.

Totuşi, participarea la CE2024 a adus tricolorilor un loc direct în faza play-off a Campionatului Mondial din 2025, în care vor întâlni Cehia, între 8-12 mai 2024, pentru un loc la turneul final.

Franţa – Danemarca 33 – 31. Franţa e noua campioană europeană la handbal masculini

Min. 70: Franţa – Danemarca 33 – 31. Franţa este noua campioană europeană la handbal.

Min. 60: Franţa – Danemarca 27-27! Finala merge în prelungiri.

Min. 45: Franţa – Danemarca 18-19! Francezii se apropie la un gol.

Min. 35: Franţa – Danemarca 15-17! Danezii au din nou un avantaj de două goluri.

Min. 30: Franţa – Danemarca 14-14! Pauză în finala Campionatului European! Egalitate după primele 30 de minute.

Min. 26: Franţa – Danemarca 11-11! Egalitate cu cinci minute înainte de finalul primei reprize.

Min. 20: Franţa – Danemarca 7-9! Danezii îşi menţin avantajul de două goluri.

Min. 15: Franţa – Danemarca 6-8! Danezii au întors rezultatul, după ce au marcat patru goluri la rând.

Min. 12: Franţa – Danemarca 6-4! Francezii au pentru prima oară un avantaj de două goluri.

Min. 6: Franţa – Danemarca 3-3! Început echilibrat de finală

Min. 1: A început partida

În prima semifinală de vineri, Franţa – Suedia s-a încheiat, după prelungiri, 34-30 (17-11, 27-27), în timp ce scorul celei de a doua semifinale, Danemarca – Germania, a fost 29-26 (12-14).

Astfel, duminică vor juca pentru medalia de bronz învinsele Suedia şi Germania, iar pentru trofeu se vor duela campioana olimpică Franţa şi campioana mondială Danemarca.

Titlul european a fost câştigat în 2022 de Suedia.

Franţa s-a calificat dramatic în finala Campionatului European de handbal! Suedia, deţinătoarea trofeului, a părăsit competiţia

Franţa s-a calificat dramatic în finala Campionatului European de handbal! Campioană olimpică, Franţa a reuşit să elimine în semifinale deţinătoarea trofeului, Suedia.

Naţionala Franţei a fost prima finalistă a Campionatului European, după ce a învins vineri, în semifinale şi după prelungiri, la Koln, Suedia, scor 34-30 (17-11, 27-27), relata sursa citată.

Condusă la finalul timpului regulamentar de joc, Franţa a avut o şansă la egalare din aruncarea liberă a lui Prandi, care a marcat de la peste 10 metri un gol fabulos şi a dus echipa sa în prelungiri. A fost momentul din care Suedia nu şi-a mai revenit, cedând meciul după două reprize de prelungiri.

26
23:50
VIDEOQPR – Leeds 4-0, în AntenaPLAY. Meci de coşmar pentru Leeds, în Championship! Cum arată lupta pentru promovarea în Premier League
26
23:28
„E un mercenar” Ioan Andone a răbufnit după ce „câinii” au rămas pe loc de retrogradare! Verdictul pe care l-a dat despre Kopic!
26
23:20
UPDATELiverpool l-a ales pe înlocuitorul lui Jurgen Klopp! Arne Slot, noul manager de pe Anfield: „S-a ajuns la acord!”
26
23:12
„Avem destul timp” Zeljko Kopic, declaraţie surprinzătoare după ce Dinamo a pierdut şansa de a fi la mâna ei pentru salvare!
26
23:01
Foto„Iar ne retrogradaţi? Vă rupem picioarele!” Fanii lui Dinamo au făcut un scandal monstru! I-au cerut demisia lui Kopic: „Pleacă!”
26
23:00
„Greşeli incredibile” Mircea Lucescu a văzut meciul Dinamo – FC Voluntari 1-1 şi a spus ce crede despre retrogradare!
26
22:40
Câţi fani iau cu asalt Arena Naţională, la FCSB – Farul. Mihai Stoica, mesaj războinic: „Un punct CA SĂ PUNEM PUNCT!”
26
22:32
„Suntem blestemaţi!” Jucătorul lui Dinamo s-a prăbuşit emoţional după remiza cu Voluntari şi a spus ce urmează pentru „câini”!
26
22:11
„V-a făcut Rapid o ofertă?” Dani Coman, anunţ ferm despre şansele de a-l înlocui pe Daniel Niculae la Rapid
26
22:05
Faze controversate în Dinamo – FC Voluntari! Radu Petrescu a dictat un penalty pentru „câini”, apoi a întors decizia!