Închide meniul

Gheorghe Tadici, înainte de România – Germania: “Cristina Neagu ne poate ajuta doar cu numele”

Dan Roșu Publicat: 6 decembrie 2023, 18:15

Comentarii
Gheorghe Tadici, înainte de România – Germania: Cristina Neagu ne poate ajuta doar cu numele

Cristina Neagu, în timpul unui meci - Hepta

Gheorghe Tadici a vorbit despre situaţia Cristinei Neagu, înainte de România – Germania, primul meci al tricolorelor din grupele principale ale Campionatului Mondial din Danemarca, Norvegia şi Suedia.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Selecţionerul care ne-a adus argintul la Mondiale, în 2005, susţine că faptul că Neagu nu e nici măcar aproape de forma ei maximă, astfel că, dacă s-ar afla în locul lui Pera, nu ar folosi-o niciun minut.

Gheorghe Tadici, înainte de România – Germania

“În primele două meciuri, România a demonstrat că știe să joace handbal și în echipă. Nu trebuie să ne bazăm pe o singură jucătoare. Ce părere am despre Cristina Neagu? Evident că ea e cea mai bună handbalistă a noastră. Mulți o vor pe teren. Dar eu, dacă aș fi în locul lui Florentin Pera, n-aș merge deloc pe mâna lui Neagu.

La cum simt eu lucrurile, Neagu nejucând de o lună, ea nu e pregătită 100% pentru acest Campionat Mondial. N-am nimic cu Cristina Neagu, mai ales că eu am promovat-o, dar dacă ea nu e pregătită, atunci n-are rost să joace.

Ea ne poate ajuta acolo cu numele, cu prezența ei în anturajul echipei, dar Pera trebuie să le bage în echipă pe cele mai în formă jucătoare ale sale și doar pe cele apte sută la sută medical”, a spus Gheorghe Tadici, citat de prosport.ro.

Reclamă
Reclamă

Scenariul care ne aduce calificarea în sferturile de finală ale Campionatului Mondial

Scenariul care ne aduce calificarea în sferturile de finală ale Campionatului Mondial, după eşecul usturător cu Danemarca are o legătură, în primul rând, cu primul meci din grupele principale, cel cu Germania.

România a intrat în grupele principale cu două puncte, în timp ce Danemarca şi Germania au patru puncte. Dacă învingem Germania, vom veni la egalitate de puncte, cu avantajul meciurilor directe.

Dacă vom câştiga şi celelalte două partide, cu Polonia şi Japonia, avem nevoie ca Germania să nu învingă Danemarca în ultima partidă, în cazul în care şi danezele se vor impune cu Japonia şi Polonia.

Reclamă

România nu are nevoie de un clasament în 3 pentru primele două locuri, pentru că în acest caz, Danemarca şi Germania ar merge mai departe în fazele superioare ale competiţiei organizate de Danemarca, Norvegia şi Suedia.

Calificarea în sferturile de finală ale Mondialului coincide cu accederea la turneul preolimpic, şansa noastră de a ajunge la Jocurile Olimpice din 2024, din Franţa.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Ce va face FCSB în grupa principală a Europa League?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
0:01
“Trebuie să mai merg pe la biserică” Alex Musi a oferit declaraţia serii după victoria fabuloasă a “câinilor”
23:55 31 oct.
VIDEOSporting – Alverca 2-0. Goncalves a reuşit un eurogol. Campioana a urcat pe primul loc în Liga Portugal
23:54 31 oct.
Andrei Nicolescu: “Am câştigat mai mult decât un meci, am câştigat mentalitate!”
23:41 31 oct.
Antrenorul lui CFR, dărâmat şi el la ultimul lui meci pe banca ardelenilor! Ce a spus după ce Munteanu a plâns
23:28 31 oct.
“Un meci nebun” Reacţia lui Zeljko Kopic după revenirea fabuloasă a “câinilor” cu CFR! Ce a spus de Cîrjan
23:13 31 oct.
Camora, moment de sinceritate după Dinamo-CFR, 2-1: “Suntem slabi, slabi, ăsta e adevărul! E complicat”
1 Marea companie din România a fost cumpărată de miliardarul ucrainean Rinat Ahmetov 2 A valorat 1 milion de euro la FCSB, acum are salariu de 75 de milioane de lei vechi: “Asta-i România!” 3 VIDEODennis Man, gol şi assist pentru PSV. O nouă evoluţie de senzaţie 4 “Semnăm zilele acestea!” Meme Stoica anunţă un nou director sportiv la FCSB 5 E oficial! Dan Şucu l-a dat afară de la Genoa 6 Rapid a jucat în deplasare pe Giuleşti şi încasează banii de pe bilete! Anunţul lui Victor Angelescu
Citește și