Naţionala României a câştigat medalia de bronz la Campionatul European U19! Performanţă remarcabilă, după 16 ani de aşteptare!

Iulian Focșăneanu Publicat: 16 iulie 2023, 19:19

Handbalistele României U19 au triumfat în finala mică / Facebook Federaţia Română de Handbal

Naţionala de tineret a României a câştigat medalia de bronz la Campionatul European U19 şi a pus capăt unei perioade de „secetă” de 16 ani. Reprezentativa U19 a ţării noastre a triumfat, împotriva Portugaliei, în finala mică.

Naţionala de handbal feminin a României U19 a învins, duminică, reprezentativa Portugaliei, scor 39-32 (18-13), şi a încheiat Campionatul European de la Piteşti/Mioveni cu medalia de bronz. Pentru marele trofeu luptă Ungaria şi Danemarca.

Naţionala de tineret a României a câştigat medalia de bronz la Campionatul European U19

România şi-a trecut în cont bronzul european la 16 ani distanţă de la performanţa similară din 2007, cu victorie împotriva Suediei în finala mică şi cu Cristina Neagu a doua cea mai bună marcatoare a turneului (54 goluri), anunţă news.ro.

FETE DE BRONZ! România obține prima medalie la Europeanul de tineret din ultimii 16 ani, după o victorie superbă contra Portugaliei în finala mică de la Pitești, 39:32.

🫶 Mulțumim și multe, multe, multe felicitări fetelor!!!!„, a fost mesajul postat pe pagina de Facebook a Federaţie de Handbal.

Tot duminică s-au jucat şi meciuri de clasament final, locurile 5-8, între Suedia – Franţa 29-25 (locurile 5-6) şi Elveţia – Muntenegru 37-32 (locurile 7-8).

Echipa României s-a calificat greu în grupele principale, după ce în grupa preliminară B a încheiat pe locul 2, în urma rezultatelor 41-33 cu Islanda, 30-36 cu Portugalia şi 35-30 cu Germania.

În primul meci din grupa I, tricolorele au dispus la scor de Suedia, cu 42-34, iar apoi a învins entuziasmant Elveţia, cu 41-36, obţinând calificarea în semifinale. În penultimul act, echipa tricoloră a pierdut cu Ungaria, scor 26-34.

România găzduieşte un Campionat European după 23 de ani. În 2000, la Bucureşti, naţionala tricoloră ocupa locul 4 la CE de senioare.

România, învinsă de Ungaria în semifinalele Campionatului European U19

România U19 a fost învinsă, vineri, de Ungaria U19, scor 26-34 (16-18), în semifinalele Campionatului European găzduit de Piteşti.

În debutul partidei cu Ungaria a fost ţinut un moment de reculegere în memoria antrenorului Ion Crăciun, decedat joi, la doar 67 de ani

14:50 FRF a anunțat ce echipe au primit licența pentru cupele europene! Ce se întâmplă cu Corvinul Hunedoara 14:41 Reacția lui Gigi Becali, după ce a aflat că Risto Radunovic e pe lista lui CFR Cluj! Mesaj direct pentru vedeta de la FCSB 14:17 QPR – Leeds LIVE VIDEO în AntenaPLAY (22:00). Continuă lupta incendiară pentru promovarea în Premier Leauge! Echipele probabile 14:07 NEWS ALERTDaniel Niculae, urmărit penal în dosarul materialelor pirotehnice 13:47 Mircea Lucescu, Ion Ţiriac şi Nicolae Badea, super-proiect la unicul Dinamo: „Au avut o întâlnire cei trei” 13:30 „Să vină targa, să mă ia!” Romario, declarație fabuloasă după ce s-a antrenat pentru prima dată în 16 ani! 13:15 „Nu sunt idiot!” Cum poate pica transferul lui Florinel Coman în Qatar. Anunțul făcut de Gigi Becali 12:39 Gigi Becali, anunțul momentului despre situația lui Florinel Coman! Noi detalii despre accidentarea lui „Mbappe” 12:29 „Cu el am avut cea mai proastă relație!” Alexandru Bourceanu, dezvăluiri din perioada în care Costel Gâlcă o antrena pe FCSB! 12:02 Etapă decisivă pentru PAOK şi Răzvan Lucescu, în Superliga din Grecia! PAOK – AEK e live în AntenaPLAY, duminică, de la 19:30 Vezi toate știrile