Rapid a câştigat derby-ul cu SCM Râmnicu Vâlcea şi a egalat Gloria Bistriţa la puncte. Momente de panică: Kovacevic s-a prăbuşit pe parchet

Valentin Pîrcălabu Publicat: 30 martie 2023, 21:31

Rapid a învins pe SCM Râmnicu Vâlcea, scor 36-33

Eliza Buceschi / Hepta

Rapid a câştigat derby-ul cu SCM Râmnicu Vâlcea şi a egalat Gloria Bistriţa la puncte: 49. Rapid Bucureşti a învins-o pe SCM Râmnicu Vâlcea cu scorul de 36-33 (17-17), joi seara, pe teren propriu, într-un meci din etapa a 20-a a Ligii Naţionale de handbal feminin.

În min. 56, scorul era egal, 33-33, dar echipa antrenată de Kim Rasmussen a marcat ultimele trei goluri ale partidei, prin Badea şi Ostase (două).

SCM Râmnicu Vâlcea a condus de câteva ori în prima repriză, cu 8-5, 10-8, 11-9, dar Rapid a înscris apoi patru goluri consecutive, iar la pauză scorul a fost egal, 17-17. De la Rapid s-au remarcat Orlane Kanor 7 goluri, Estavana Polman 5, Sorina Grozav 5, Lorena Ostase 4 etc.

Cele mai bune marcatoare ale oaspetelor au fost Jovana Kovacevic 8 goluri, Irina Glibko 6, Daria Bucur 5, Asuka Fujita 4 etc. CS Gloria 2018 Bistriţa-Năsăud a învins-o în deplasare pe HC Dunărea Brăila cu scorul de 30-29. De altfel, Kovacevic a oferit momente de panică. Aceasta s-a resimţit după un contact cu o adversară. Deşi a părut că îşi revine, după numai 30 de secunde jucătoarea de la Vâlcea s-a prăbuşit pe parchet. Medicii au intervenit imediat. Din fericire, sârboaica a ieşit pe picioarele ei din sală în timp ce era sprijinită de medici şi colegele sale.

Alte rezultate:
CSM Slatina – CS Măgura Cisnădie 25-24
CSM Târgu Jiu – HC Zalău 22-22
SCM Gloria Buzău – SCM Universitatea Craiova 40-36

Clasament
1. CSM Bucureşti 61 puncte (21 jocuri)
2. CS Gloria 2018 Bistriţa-Năsăud 49 (20)
3. CS Rapid Bucureşti 49 (20)
4. SCM Gloria Buzău 43 (20)
5. HC Dunărea Brăila 40 (20)
6. SCM Râmnicu Vâlcea 35 (20)
7. CS Minaur Baia Mare 30 (20)

Rapid, lăudată de EHF, după calificarea istorică în sferturile Ligii Campionilor

Rapid a fost lăudată de EHF după calificarea istorică în sferturile Ligii Campionilor. Site-ul oficial al competiţiei a elogiat-o pe campioana României, despre care susţine că a făcut un „joc tip roller-coaster”. De asemenea, au fost remarcat două jucătoare din lotul lui Kim Rasmussen, Sorina Grozav şi Estavana Polman.

Rapid a reuşit să o întoarcă pe Krim şi să se califice fabulos în sferturile Ligii Campionilor, acolo unde este deja calificată şi CSM Bucureşti. Giuleştencele s-au impus cu scorul de 30-24. Site-ul celor de la EHF a lăudat performanţa reuşită de Rapid, în play-off-ul Ligii Campionilor. Estavana Polman şi Sorina Grozav, două dintre cele mai bune jucătoare ale lui Kim Rasmussen, au fost apreciate pentru jocul prestat.

De asemenea, se remarcă şi faptul că Rapid a obţinut prima victorie în Liga Campionilor, sub comanda lui Kim Rasmussen, victorie obţinută într-o atmosferă electrizantă creată de fanii giuleştencelor.

În cel de-al 300-lea meci în EHF Champions League Feminin, Krim Mercator Ljubljana s-a confruntat cu Rapid într-o ciocnire esențială, campioana României jucând doar pentru a 16-a oară în competiția principală a Europei.

Susținută de peste 5.000 de fani, care au livrat un sold-out în București, biletele disponibile fiind vândute cu o lună înainte de meci, Rapid a făcut un joc de tip roller-coaster, dar fiesta s-a produs în Sala Polivalentă, iar Kim Rasmussen a pecetluit prima sa victorie europeană ca antrenor al Rapidului.

Linia din spate a Rapidului a fost enormă, cu Estavana Polman și Sorina Grozav – 14 goluri împreună- conducând spectacolul, dar sprijinul fanilor a fost, de asemenea, foarte importantîn jocul în care Rapid și-a asigurat locul în sferturi de finală.

Estavana Polman, care a semnat la mijlocul iernii pentru Rapid, a avut cea mai bună evoluție din sezon împotriva lui Krim. Polman a marcat primele două goluri ale jocului și a terminat cu opt goluri. Sorina Grozav, care a încheiat meciul cu șase goluri, a marcat ultimele patru goluri ale Rapidului și a fost cu adevărat un lider în momentele cheie.

Principala dezamăgire a lui Krim a fost ineficiența lor în atac, cu o mulțime de rateuri și 14 mingi pierdute, ceea ce i-a permis Rapidului să preia controlul meciului și să dicteze ritmul”, susţin cei de la EHF, citaţi de eurosport.ro.

• Rapid a câştigat derby-ul cu SCM Râmnicu Vâlcea şi a egalat Gloria Bistriţa la puncte
  • Rapid Bucureşti a învins-o pe SCM Râmnicu Vâlcea cu scorul de 36-33

23:57
PAOK – Club Brugge 0-2. Răzvan Lucescu a ratat calificarea în semifinalele Conference League! Dueluri „de foc” în semifinale
18
23:50
„Steaua fără nume!” Marcel Răducanu, verdict despre sezonul de vis făcut de FCSB! Mesaj direct pentru echipa lui Gigi Becali
18
23:45
„Nu vreau să creez tensiune!” Vlad Chiricheş, mesaj ferm pentru Edi Iordănescu: „Regret că am spus asta! M-am hazardat!”
18
23:38
„Să dea mai mult, la cât sunt plătiți!” Ioan Ovidiu Sabău și-a atacat jucătorii după Oțelul – U Cluj 2-1!
18
23:14
Scene uluitoare cu Emiliano Martinez în Lille – Aston Villa. La un pas să fie eliminat! A dansat ca în finala Cupei Mondiale
18
23:12
„Ne lipsește partea financiară! Avem cel mai mic buget!” Dorinel Munteanu, strigăt de ajutor după calificarea în finala Cupei
18
22:47
Dan Nistor s-a prăbuşit emoţional după înfrângerea cu Oţelul: „Frustrant şi dureros! Mulţi nu vom dormi la noapte!”