Foto

Rapid – Krim 30 – 24. Imaginile bucuriei după calificarea uriaşă a echipei lui Kim Rasmussen în sferturile de finală ale Ligii Campionilor

Valentin Pîrcălabu Publicat: 26 martie 2023, 18:58

Rapid - Krim 30 -24. Revenire de poveste a echipei lui Kim Rasmussen

Colaj Digisport.ro.

Rapid – Krim 30 – 24. Imaginile bucuriei după calificarea uriaşă a echipei lui Kim Rasmussen în sferturile de finală ale Ligii Campionilor. Rapid a reuşit o revenire de poveste în returul cu Krim şi s-a calificat în sferturile de finală ale Ligii Campionilor.

Rapid a făcut un meci uriaş cu Krim şi a făcut „imposibilul” să devină posibil. Elevele lui Kim Rasmussen au întors scorul din tur şi s-au calificat la capătul unui meci dramatic.

La finalul partidei, bucuria rapidistelor a fost una fără margini. Alături de Rasmussen, jucătoarele au sărbătorit alături de galerie succesul istoric din Liga Campionilor. Fanii giuleşteni au creat o atmosferă incendiară şi au creat un show total.

Rapid Bucureşti s-a calificat în sferturi, fază în care va juca cu Vipers, deţinătoarea trofeului

Campioana României la handbal feminin, Rapid Bucureşti, s-a calificat duminică, pe teren propriu, în sferturile Ligii Campionilor, după ce a învins formaţia Krim Ljubljana, scor 30-24 (12-8), în manşa retur din optimile de finală. Rapid va întâlni deţinătoarea trofeului în sferturi, Vipers.

Principalele marcatoare ale partidei au fost Polman 8 goluri, Grozav 6, Kanor 5, pentru Rapid, respectiv Rosiak 7, Dmitrieva 5, Radicevic 5, pentru Krim.

Reclamă 4

În tur, Krim s-a impus cu scorul de 29-24, însă diferenţa a fost insuficientă pentru calificare, pe care o obţine Rapid Bucureşti la diferenţă de doar un gol. Adversara din sferturile de finală va fi Vipers, deţinătoarea trofeului.

În celelalte dispute tur din optimi s-au înregistrat rezultatele: Odense – Storhamar 30-30 (30-22 în tur), FTC Budapesta – Buducnost 27-22 (28-24 în tur), Team Esbjerg – Brest 27-24 (28-25 în tur).

Ca urmare, în sferturi s-au calificat Odense, FTC Budapesta şi Team Esbjerg. CSM Bucureşti, calificată direct în sferturi, se va duela cu Team Esbjerg, iar în celelalte dispute vor evolua FTC Budapesta – Metz şi Odense – Gyor. La finalul fazei grupelor, căpitanul CSM Bucureşti, Cristina Neagu, era golgeter, cu 105 goluri marcate, 1.015 în total, în competiţie, scrie news.ro.

Meciurile din sferturile de finală sunt programate în 29/30 aprilie şi 6/7 mai, iar Turneul Final4 va avea loc la Budapesta, în 3-4 iunie.

Trofeul este deţinut de formaţia norvegiană Vipers Kristiansand.

Iată cum arată tabloul sferturilor de finală:

• Team Esbjerg – CSM București
  • Odense – Gyor
  • Ferencvaros – Metz
  • Kristiansand – Rapid

Se va califica FCSB în turul trei preliminar al Ligii Campionilor după dubla cu Maccabi Tel Aviv?

„De unde a scos asta?” Adrian Mititelu, şocat când a auzit ce a spus Gigi Becali despre William Baeten

16:59

VideoAntenaSport Update! Cele mai tari ştiri ale zilei de 17 iulie

16:51

OFICIAL | Dinamo şi-a prezentat noul transfer: „A învăţat deja cele mai importante cuvinte în limba română”

16:35

Sergio Perez, ultimatum înaintea Marelui Premiu al Ungariei: „E foarte greu. Vor fi nevoiţi să îl scoată din echipă”

1 FotoAndrei Burcă s-a căsătorit! Cât de frumoasă este şi cu ce se ocupă soţia fundaşului naţionalei 2 FotoCine e iubita lui Lamine Yamal, noua senzaţie din fotbalul mondial. Tânăra este de o frumuseţe răpitoare 3 Kylian Mbappe a fost prezentat la Real Madrid. Primele declaraţii ale starului francez şi gestul uriaş făcut 4 Suma uriaşă pe care Gigi Becali a putut să le-o dea lăutarilor pentru dedicaţii la nunta lui Ianis Hagi 5 EXCLUSIVEdi Iordănescu pleacă de la naționala României! Când a luat selecționerul decizia și ce l-ar fi putut determina să rămână 6 FCSB – Virtus 4-0. Antrenament cu public în Ghencea pentru campioană. Urmează Maccabi Tel Aviv